W mentalności społeczeństwa utrwalił się taki schemat, uprzedzenie, taka kalka dotycząca niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne na każdym kroku są dyskryminowane z tego powodu, że jakoby nie są zdolne do pracy. Czemu tak się dzieje?
Niepełnosprawny nieudacznik
Czy prawdziwe jest to zdanie z tytułu powyżej. Oj, chyba w głowach niektórych tak. Nawet jeśli się do tego nie przyznajesz… To może i Ty tak w głębi duszy myślisz? Chciałbym się tutaj skupić na pracy osoby niepełnosprawnej, a więc – czy zatrudniłbyś taką osobę?
Jeśli prowadziłbyś firmę i odpowiadał za nią, to co byś zrobił? Stajesz przed decyzją – muszę zatrudnić pracownika, bo bez tego firma będzie stała w miejscu. Pytanie, kogo? Czy pełnosprawność będzie miała znaczenie? Przecież, może pomyślisz, nawet urzędy oficjalnie piszą w orzeczeniach „niezdolny do pracy”, to jak mam takiego „niedorajdę” zatrudnić? Tak… Nikt takich epitetów na głos nie powie. Ale w czynach już je widać.
Bez pracy
Dlaczego piszę – widać? Może zmyślam? Niestety nie… Ponad 70% osób, które zadeklarowały niepełnosprawność w poprzednim spisie powszechnym, nie ma pracy. To parę milionów Polaków! Czy to powód do dumy, czy załamywania się? Nie, to powód do pomagania takim osobom, tym większego, z im większym odrzuceniem się spotykają. Nie tylko chodzi o pieniądze. O to też, lecz nie można zapomnieć o wsparciu innego typu. Czy taka osoba niepełnosprawna jest bezrobotna w wyniku jakiegoś sensownego powodu? Uważam, że nie. I z tego przekonania założyłem Agere Fundację.
Pomyślmy więc…. Czy osoba na wózku może, równie dobrze jak każda inna, siedzieć za biurkiem i podliczać tabele na komputerze? Może. Czy osoba z autyzmem może równie dobrze jak każdy przygotowywać i podawać kawę w restauracji? Może. Gdzie te ograniczenia? W głowie. Tylko tam.
Dajmy szansę i nadzieję
Piszę to tutaj wyraźnie.
Osoba niepełnosprawna nie zasługuje na pominięcie. Może pracować, być czynna, działać pomimo niepełnosprawności.
Agere Fundacja ma misję, by zauważyć inicjatywę działania każdej osoby niepełnosprawnej i pokazać, że można. Można działać mimo ograniczeń. Jak nie tu, to tam się sprawdzę. Nawet lepiej niż kto inny. Bo kto, jak nie osoba niepełnosprawna ma długie doświadczenie działania pod prąd, wbrew różnym przeciwnościom? Ograniczeniom, jakie stawia świat, który jeszcze nie zauważa potrzeb, innych potrzeb, jakie ma osoba niepełnosprawna.
Że trzeba to zmieniać – trzeba. Ale jeszcze ważniejsze, według mnie, jest by działać i walczyć o siebie, w oczekiwaniu na zmianę. Jeżeli jesteś niepełnosprawny – nie czekaj, aż świat się dostosuje i zmieni. Zmienia się, ale za wolno. Do tego czasu – to Ty walcz i działaj. Razem z Agere Fundacją działajmy razem, pomimo niepełnosprawności. Nie siedź bezczynnie…