Pomoc w kampanii społecznej na rzecz aktywności osób niepełnosprawnych #pomimo #niepełnosprawności [list]
List ten kieruję do wszystkich naukowców związanych z socjologią. Agere Fundacja rozpoczyna kampanię społeczną na rzecz aktywności osób niepełnosprawnych #pomimo #niepełnosprawności.
Kampania społeczna to projekt mający na celu zmianę pojmowania niepełnosprawności w społeczeństwie. Obecnie wydaje się ona uniemożliwiać jakiekolwiek działanie. Chodzi mi zarówno o aktywność osobistą, społeczną, jak i w końcu (NIE u początku) zawodową.
Duża wagę kładzie się na pracę. Bezrobocie osób niepełnosprawnych jest łatwo mierzalne i ogromne… Niedostosowanie miejsc pracy to jedna z przyczyn, ale… Wydaje się, że jest to jednak pomniejszy problem. Temat zastępczy, nie oddający złożoności sprawy. Czemu?
Istnieje szereg niepełnosprawności nie wymagających żadnych dostosowań, co nie zmienia faktu nieuzasadnionego bezrobocia wśród tych osób. Równolegle praca zdalna coraz bardziej zyskuje na popularności, a wiele prac można wykonywać przy minimalnym zaangażowaniu fizycznym. Sprawia to, iż niepełnosprawność powinna tracić na znaczeniu przy wykonywaniu pracy, szczególnie umysłowej.
Tak jednak nie jest.
Ciągle dużym problemem jest „skrzywione” spojrzenie na niepełnosprawność wśród społeczeństwa, a za tym i wśród pracodawców lub zleceniodawców. Właściwe stawia się znak równości pomiędzy słowami „niepełnosprawność” i „niezaradność” lub „niezdolność do działania”.
Ten projekt i kampania społeczna ma zawalczyć z krzywdzącymi poglądami na temat braku możliwości działania, pomimo niepełnosprawności. Według Fundacji tylko zmiana tego stereotypu będzie skuteczna w walce z brakiem aktywności i w efekcie bezrobociem w tej grupie.
W efekcie kampanii zmieni się stereotyp obecny w społeczeństwie i społeczne przyzwolenie na aktywność osób niepełnosprawnych. Większa będzie aktywność ich samych w różnych dziedzinach życia. Powinno to prowadzić do sytuacji, gdy pracodawcy chętniej będą zatrudniali takie osoby, nawet mimo koszów dostosowania miejsc pracy.
Jak każdy solidnie przygotowany projekt, tak i ten potrzebuje mierzalnych i reprezentatywnych parametrów, umożliwiających ocenę skuteczności prowadzonych działań. Tymczasem wiadomo tylko, że niepełnosprawnych osób jest bardzo dużo (4,7 mln wg Spisu Powszechnego) oraz jakie jest bezrobocie (ok. 70% wg tegoż).
Brak jednak dokładnych i aktualnych danych innego rodzaju aktywności pozazawodowej (hobby, podróże, aktywność społeczna) oraz zawodowej (działalność gospodarcza osobista vs praca zlecona). A wszystko to w odniesieniu do rodzaju niepełnosprawności.
O pomoc w opracowaniu tego typu danych zarówno teraz, jak i w przyszłości, zwraca się Agere Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych do świata naukowego. Wszelkich zainteresowanych proszę o kontakt pod adres kampania@agere.org.pl.
Pozdrawiam,
Krystian Frahn, główny kreator zmian społecznych