Płatności cykliczne we Wpłacam to nie tylko regularne wsparcie organizacji, ale i wygoda dla darczyńców (płatności odbywają się kartą). Stworzone przez ngo.pl oraz Witkac.pl narzędzie, łączy łatwość wdrażania z możliwością stałego zasilania darowiznami stowarzyszeń i fundacji. A to dla organizacji, chcącej rozwijać fundraising, bardzo ważne!
Narzędzie Wpłacam to doskonały sposób na pozyskiwanie darczyńców na stronie internetowej organizacji. Podczas przekazywania darowizny organizacji pozarządowej za pomocą Wpłacam darczyńca może wybrać w PayU płatność jednorazową lub cykliczną (recurringową). Ta druga oznacza, że z konta darczyńcy (z jego/jej karty płatniczej) będzie pobierana co miesiąc zadeklarowana kwota darowizny.
W praktyce wygląda to tak, że na stronie internetowej fundacji lub stowarzyszenia, pojawiają się dwa przyciski – jeden do wpłat jednorazowych, drugi do płatności cyklicznych („Wspieram co miesiąc”, np. tak jak tutaj: ngo.pl/wesprzyj).
Fundusz Obywatelski
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca każdego miesiąca otrzymuje wpłaty za pośrednictwem systemu Wpłacam. Fundusz, prowadzony przez Fundację dla Polski, jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspiera oddolne działania na rzecz ochrony praw i wolności, pokoju społecznego i tworzenia dialogu w Polsce. Julia Brykczyńska z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca ocenia usługę jako narzędzie niezwykle przydatne, zarówno jeśli chodzi o przelewy jednorazowe, jak i comiesięczne. Podkreśla prostotę w jego wdrażaniu.
– To ogromna pomoc dla organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w posługiwaniu się tego typu narzędziami i w negocjowaniu z operatorem płatności, na przykład z PayU. Dużą zaletą jest tu na przykład odgórnie wynegocjowana niższa stawka, jeśli chodzi o prowizję – mówi Julia Brykczyńska.
Prowizja od płatności cyklicznych wynosi 2,2%. Jest wyższa niż przy płatnościach jednorazowych – 1,6%, co wynika z tego, że płatności cykliczne są uznawane przez PayU za transakcje podwyższonego ryzyka.
– Znaczenie ma też fakt, że usługa Wpłacam może być przez organizacje wykorzystywana wielokrotnie do różnych kampanii. To nie jest tak, że raz sobie ustawiamy wygląd odnośnika i już tak musi być na zawsze. Możemy to dostosowywać w zależności od bieżących potrzeb i publikować w różnych miejscach, w zależności od tego, która kampania jest dla nas w danej chwili najważniejsza. Możemy prowadzić też wiele równoległych kampanii jednocześnie – podkreśla Julia Brykczyńska. Jej zdaniem samodzielne wprowadzenie usługi przelewów we Wpłacam, byłoby dość skomplikowane, stąd – jak mówi – „podanie wszystkiego na tacy” znacznie ułatwia sprawę pozarządowcom.
– Wiadomo, że dla każdej organizacji takie comiesięczne wsparcie jest najcenniejszą rzeczą, na jaką mogą liczyć. Ten system łączy więc łatwość wdrażania z tym, co jest kluczowe dla każdej organizacji, która zbiera środki od darczyńców – mówi Julia Brykczyńska z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
Wykorzystaj narzędzie, ale też promuj!
Stowarzyszenie Kukułka działa na rzecz wychowanków rodzinnych domów dziecka i dzieci z rodzin zastępczych. Dba o rozwój, poprawę warunków wychowawczych, zdrowotnych i materialnych dzieci z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. – Wdrożenie płatności cyklicznych było bardzo łatwe – ocenia Anna Kruk ze Stowarzyszenia Kukułka. – Możliwość płatności cyklicznych jest dobrze wyeksponowana w kampanii, więc myślę, że jak najbardziej warto zaproponować darczyńcom taką formę udzielania wsparcia. Trudno mi natomiast ocenić ogólny efekt, gdyż jeszcze nie udało nam się pozyskać systematycznych darczyńców. Jest to jednak spowodowane zapewne faktem, że nasza strona internetowa przez pewien czas była niedostępna – zastrzega Anna Kruk. W jej ocenie, kluczem do skuteczności usługi Wpłacam, jest jej odpowiednie wypromowanie. – A my, niestety, w związku z sytuacją pandemiczną i wprowadzeniem zdalnego nauczania, nie mieliśmy takiej możliwości.
O znaczeniu odpowiedniej promocji w korzystaniu z usługi Wpłacam mówi również Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności. Organizacja działa na rzecz integracji i poprawy sytuacji uchodźców, migrantów, a także kobiet i innych grup zagrożonych wykluczeniem. – Na razie nie mamy niestety żadnych wpłat cyklicznych, ale to raczej kwestia słabej promocji po naszej stronie i związanych z tym problemów z trafieniem klientów do strony www – uważa Krzysztof Jarymowicz. Podkreśla jednocześnie, że Fundacja dla Wolności chętnie skorzystałaby z możliwości bardziej indywidualnego dostosowania wyglądu widgetu (od red. – jest to możliwe, za dodatkową opłatą). – Chodzi o kolorystykę i czcionkę. Wdrożenie usługi jest bardzo łatwe, choć długo nie mogłem nawiązać kontaktu z operatorem płatności, żeby uzyskać stosowne instrukcje – mówi Krzysztof Jarymowicz.
Jak to działa?
Obsługą techniczną usługi Wpłacam zajmuje się firma Witkac.pl. Lucyna Sobek, która pomaga klientom Wpłacam, wyjaśnia szczegółowo, w jaki sposób organizacje mogą uruchomić funkcję płatności cyklicznych:
– Organizacja (musi mieć założone konto we Wpłacam) pisze do osoby z PayU, która obsługuje płatności cykliczne Wpłacam, z prośbą o włączenie usługi. Musi podać swój numer NIP. Jeśli zostanie zakwalifikowana, czyli zapewni bezpieczeństwo transakcji (od red. – o czym poniżej), otrzymuje informację zwrotną, aby założyła nowy „sklep" (dla operatora płatności wpłaty cykliczne są technicznie rodzajem sklepu). Ta procedura może zająć dwa do trzech tygodni. Gdy PayU otrzyma wiadomość, że taki „sklep” został już założony, informuje organizację o uruchamianiu wpłat cyklicznych. PayU zwraca się wówczas do NGO z prośbą o wysłanie do Witkac.pl kluczy konfiguracyjnych. Gdy tylko je dostajemy, dodajemy je do systemu i uruchamiamy organizacjom wpłaty cykliczne. Cała procedura przebiega sprawnie – podkreśla Lucyna Sobek z Witkac.pl.
Darczyńca samodzielnie zarządza swoimi darowiznami cyklicznymi we własnym panelu.
Co ważne – zbiórki darowizn za pomocą Wpłacam promujemy też w serwisie darowizny.ngo.pl - sprawdź >
Warunki operatora płatności – PayU
Z płatności cyklicznych (recurringowych) mogą korzystać tylko te fundacje i stowarzyszenia, które mają założone konto we Wpłacam (od tego zacznij, jeśli interesuje Cię możliwość wpłat darowizn co miesiąc), i którym PayU zgodzi się udostępnić wpłaty cykliczne (czyli płatności kartą).
Aby organizacja uzyskała zgodę PayU na uruchomienie usługi płatności cyklicznych we Wpłacam:
- musi działać minimum rok i mieć swoją stronę www,
- minimalna kwota comiesięcznej wpłaty cyklicznej wynosi 10 zł,
- musi mieć na swojej stronie odpowiedni regulamin z zaleceniami dotyczącymi płatności cyklicznych PayU.
UWAGA: Organizacjom korzystającym z Wpłacam zapewniamy, że na stronie internetowej ich Wpłacam automatycznie pojawi się regulamin z odpowiednimi zapisami spełniającymi wymogi PayU – nie trzeba takiego regulaminu pisać samodzielnie! To duże ułatwienie formalne dla organizacji, znacznie skraca samodzielne przedzieranie się przez skomplikowane, prawne wymogi operatorów płatności.
Tutaj dowiesz się więcej: wplacam.ngo.pl >
Najczęściej zadawane pytania >
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy: info@wplacam.ngo.pl, tel. 59 815 41 15, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.
Przeczytaj także: Wplacam.ngo.pl szansą na wirtualne zbiórki w czasie epidemii
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.