Organizacje i osoby zaangażowanie społecznie odgrywają kluczową rolę w reagowaniu na wyzwania współczesnego świata. To ochrona praw człowieka, kryzysy migracyjne, zmiany klimatu. Odpowiadanie na te różnorodne potrzeby nieodłącznie związane jest z wykorzystaniem technologii. W tym kontekście ważną rolę w osiągnięciu celów organizacji odgrywa cyberbezpieczeństwo. Jak jednak należy je rozumieć i dlaczego jest tak istotne dla organizacji społecznych?
Czym jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo to szerokie pojęcie, które obejmuje wszelkie działania mające na celu ochronę systemów komputerowych, sieci, danych i informacji przed nieautoryzowanym dostępem, atakami oraz innymi zagrożeniami związanymi z przestrzenią internetową.
Organizacje społeczne bez względu na profil działalności coraz częściej korzystają z technologii cyfrowych do realizacji inicjatyw i dostarczania usług. Wykorzystują je m.in. do zarządzania danymi o darczyńcach czy wolontariuszach, komunikacji z członkami organizacji, jak i promocji swoich celów w mediach społecznościowych. Wszystko to sprawia, że stają się podatne na różnego rodzaju zagrożenia cybernetyczne.
O cyberbezpieczeństwie mówiliśmy także w Podcaście Sektor 3.0.
Jak zabezpieczyć siebie i swoją organizację – 2 kroki na początek
Silne hasła: korzystanie z silnych haseł i ich regularna zmiana jest podstawowym środkiem ochrony w środowisku cyfrowym. Stanowią pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do naszych kont, danych i zasobów online.
Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, zabezpieczając konta hasłami.
Aktualizacje: regularna aktualizacja systemów operacyjnych i oprogramowania (na wszystkich urządzeniach podpiętych do sieci) jest jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby zabezpieczyć swoje systemy i dane. Aktualizacje stanowią kluczową część strategii ochrony przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Dzięki temu powinniśmy być chronieni przed nowymi formami ataku, które pojawiły się od czasu wcześniejszej aktualizacji.
Obejrzyj fragment kursu i zobacz, co i kiedy warto aktualizować.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do darmowych kursów z cyberbezpieczeństwa
W odpowiedzi na potrzebę wzmocnienia osób działających społecznie w zakresie cyberbezpieczeństwa Sektor 3.0 przygotował dwa darmowe kursy e-learningowe. Mają one na celu dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznej pracy w środowisku komputerowym. Oferują one kompleksowe szkolenie, które obejmuje zarówno kwestie istotne dla osób zarządzających sieciami i komputerami organizacji, jak i tych, którzy samodzielnie odpowiedzialni są za bezpieczeństwo swojego sprzętu:
Cyberbezpieczeństwo w organizacji – od teorii do praktyki
Cyfrowa defensywa – wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa w organizacji
Czego się nauczysz, korzystając z kursów?
- dowiesz się, jak rozpoznawać realne zagrożenia i fałszywe alarmy,
- poznasz sposoby na uniknięcie konieczności zapamiętywania wielu haseł,
- sprawdzisz, czy dane organizacji, ich własne lub innych osób „wyciekły”,
- dowiesz się, jak zabezpieczyć sieć i urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem,
- poznasz sposoby na zabezpieczenie danych podczas pracy zdalnej,
- dowiesz się, czym jest VPN, WLAN i kiedy ich używać.
- poznasz sposoby pomagające zabezpieczyć wirtualne, jak i fizyczne dokumenty,
Po zakończeniu każdego kursu otrzymasz certyfikat:
Cyberbezpieczeństwo nie jest luksusem, ale koniecznością, szczególnie w kontekście organizacji społecznych, które mają wpływ na społeczeństwo i otaczający je świat. Zapewnienie odpowiednich środków ochrony danych i systemów komputerowych to inwestycja w zachowanie reputacji, zaufania i możliwość kontynuowania ważnej pracy na rzecz dobra społecznego.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0