Strategie cyberbezpieczeństwa dla stron internetowych organizacji pozarządowych
Zapewnienie bezpieczeństwa dla strony internetowej organizacji pozarządowej ma kluczowe znaczenie, gdyż cyberataki mogą spowodować znaczne szkody dla organizacji. Zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa mogą spowodować m.in. zakłócenia w działaniu, naruszenia danych, straty finansowe i utratę reputacji.
Pomimo tego, organizacje z sektora non-profit rzadko kiedy znajdują się w czołówce, pod kątem starań lub zasobów przeznaczanych na cyberbezpieczeństwo. Według raportu NTEN Cybersecurity for Nonprofits, 59% respondentów i respondentek ankiety przeprowadzonej pośród organizacji non-profit nie zapewniło swoim pracownikom szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Co więcej, 70% organizacji charytatywnych nie przeprowadza kompleksowych badań podatności na ataki celem określenia ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Administratorzy stron internetowych organizacji pozarządowych współpracujący z działem IT organizacji mogą odegrać znaczącą rolę w promowaniu cyberbezpieczeństwa dla swoich organizacji. Jako osoby odpowiedzialne za stronę internetową i zasoby online, administratorzy stron internetowych są szczególnie istotni w promowaniu i odgrywaniu wiodącej roli dla ochrony swoich organizacji przed cyberatakami i ograniczaniu ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Osiem strategii cyberbezpieczeństwa
Poniżej przedstawiamy osiem dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa, których stosowanie przez administratorów stron internetowych w NGO może pomóc chronić witrynę i zapobiegać nowym zagrożeniom. Pierwszy zestaw strategii obejmuje procesy i szkolenia, których wdrożenie może znacząco przyczynić się do ograniczenia ryzyka i niedoskonałości w systemach zabezpieczeń wynikających z błędów ludzkich lub braku wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. Drugi zestaw strategii technicznych można wdrożyć z pomocą informatyka i działania te obejmują łatanie i usuwanie luk w systemach i infrastrukturze.
Nietechniczne dobre praktyki cyberbezpieczeństwa
- Promowanie kultury silnych haseł. Hasła powinny być złożone i trudne do odgadnięcia. Wiele wytycznych mówi, że powinny mieć co najmniej 12 znaków i zawierać kombinację wielkich i małych liter, jak i cyfr oraz symboli. Ponadto korzystanie z menedżera haseł może pomóc w generowaniu, przechowywaniu i zabezpieczaniu haseł.
- Szkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Poinformuj pracowników o istniejących zagrożeniach i lukach w zabezpieczeniach. Daj szansę identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa podczas pracy w sieci oraz z systemami komputerowymi.
- Przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa. Audyt bezpieczeństwa pozwala zidentyfikować i ocenić mocne, jak i słabe strony organizacji w zakresie ochrony przed cyberatakami i umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, aby wyeliminować te zagrożenia.
- Ograniczanie dostępu użytkowników. Przyznaj użytkownikom uprawnienia do odczytu, zapisu lub wykonywania operacji wyłącznie na plikach i zasobach, które są niezbędne do wykonywania ich pracy. Zasada ta jest również znana jako zasada kontroli dostępu lub zasada minimalnych uprawnień.
Techniczne dobre praktyki cyberbezpieczeństwa
- Korzystanie z szyfrowania SSL/TLS do szyfrowania danych przesyłanych między Twoją witryną a przeglądarkami użytkowników. Uniemożliwia to atakującym przeglądanie lub manipulowanie danymi.
- Wykonywanie kopii zapasowych witryny. Dane witryny muszą być chronione przez oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Administratorzy stron internetowych muszą być w stanie szybko przywrócić witrynę, jeśli coś pójdzie nie tak.
- Aktualizacje oprogramowania do najnowszej wersji. Oprogramowanie używane na stronie internetowej, w tym system zarządzania treścią, moduły i wtyczki, powinno być stale aktualizowane i otrzymywać najnowsze poprawki zabezpieczeń.
- Korzystanie z zapory aplikacji internetowych (WAF) do filtrowania i monitorowania ruchu HTTP między aplikacją a Internetem. WAF chroni przed atakami typu cross-site forgery, cross-site scripting (XSS), file inclusion i SQL injection.
Inwestowanie w cyberbezpieczeństwo ma ogromne znaczenie
Inwestowanie w czas, szkolenia i zasoby oraz opracowywanie nowych procesów i procedur cyberbezpieczeństwa może w znaczący sposób wpłynąć na ochronę stron internetowych organizacji pozarządowej przed większością zagrożeń związanych z cyberatakami.
Administratorzy stron internetowych powinni odgrywać przewodnią rolę w organizacjach i promować te praktyki, aby zagwarantować, że ich organizacja jest chroniona i czynnie podchodzi do kwestii cyberbezpieczeństwa.
Na koniec warto podkreślić, że cyberbezpieczeństwo jest procesem ciągłym, a nie czymś, co robi się raz i „gotowe”. Organizacje powinny regularnie przeglądać i aktualizować zabezpieczenia, aby unikać nowych zagrożeń.
Artykuł „Strategie cyberbezpieczeństwa dla stron internetowych organizacji pozarządowych” publikujemy w ramach współpracy z The Nonprofit Technology Enterprise Network (NTEN). Tekst został opublikowany na blogu NTEN 27 czerwca 2023 roku, a następnie przetłumaczony na język polski. Przeczytaj także inne artykuły NTEN na blogu Sektor 3.0.
- Ten polecamy szczególnie: Organizacje społeczne nie muszą inwestować tysięcy złotych w technologię, aby odnieść sukces
- Rozwijanie kompetencji cyfrowych pracowników organizacji społecznych
- Inkluzywne i proste formularze online
- Sztuczna inteligencja i promocja NGO – jak to robić efektywnie i świadomie?
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Odwiedź blog Sektor 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych materiałów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0