Jest maj 2023 roku. Wiemy, że mamy jeszcze czas na złożenie deklaracji CIT-8. Ale wciąż czekamy na elektroniczny formularz, który ułatwia części z nas tańsze i sprawne rozliczenie z podatku dochodowego od osób prawnych.
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów).
CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
Do końca czerwca
Na początek przypomnienie dobrej wiadomości. Na wysłanie deklaracji CIT-8 i ewentualną zapłatę podatku mamy w 2023 roku dodatkowe trzy miesiące. Tak jak w pandemii (w trzech ostatnich latach). Ministerstwa Finansów przesunęło termin na rozliczenie z podatku dochodowego od osób prawnych czyli złożenie deklaracji CIT-8 do 30 czerwca 2023 roku.
zobacz: CIT-8 do końca czerwca 2023 roku. Opublikowano rozporządzenie
W 2023 r. składamy CIT-8, rozliczając się za rok 2022.
Forma elektroniczna i papierowa. Ta druga to wyjątek od reguły
Ogólna zasada jest taka, że CIT-8 sporządzamy i wysyłamy w formie elektronicznej (z elektronicznymi płatnymi podpisami). Jest jednak grupa podmiotów, która uzyskała prawo do złożenia CIT-8 analogowo – czyli sporządzenia go w wersji papierowej z odręcznymi podpisami.
Jakie organizacje mogą składać CIT w formie papierowej? Możliwość ta dotyczy organizacji, które:
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2022 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem lub płaceniem tego podatku za osoby prywatne.
Forma papierowa jest prosta. Większe wyzwanie stoi przed NGO-sami, które muszą składać deklarację standardowo czyli ELEKTRONICZNIE. Szczegółowo o formie składania deklaracji piszemy w artykule: Jak organizacje pozarządowe składają CIT-8 w 2023 roku.
Najnowszej wersji formularza wciąż brak!
Składając deklarację elektronicznie możemy korzystać z programów księgowych. Ale nie wszystkie NGO-sy na to stać. Prawie bezpłatną metodą (prawie, bo nie sposób uniknąć kosztów podpisów elektronicznych) jest korzystanie z narzędzi i deklaracji przygotowanych przez resort finansów i udostępnianych w serwisie podatki.gov.pl.
Niestety ministerstwo nie opracowało jeszcze najnowszej wersji deklaracji podatkowej CIT-8 (wersji 32). Na stronie wciąż widnieje komunikat "Trwają prace nad najnowszą wersją deklaracji elektronicznej. O terminie udostępnienia poinformujemy wkrótce. Za niedogodności przepraszamy" (stan na dzień 11 maja 2023 roku).
O wersję deklaracji i możliwość jej wykorzystania do aktualnych rozliczeń pytaliśmy Ministerstwo Finansów w marcu. Podobnie jak w latach ubiegłych (bo sytuacja z brakiem najnowszej wersji powtarza się), otrzymaliśmy informację, że można korzystać z wersji poprzedniej (w tej chwili jest to wersja 31), jeśli "wersja ta pozwala konkretnemu podatnikowi na prawidłowe (z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji) rozliczenie jego zobowiązań podatkowych z tytułu podatku CIT za rok podatkowy 2022". Odpowiedzialność za ewentualne błędy, które mogą wyniknąć z powodu zastosowania starszej (ale jedynej w tej chwili dostępnej) wersji deklaracji, spoczywają więc na organizacji. Dla NGO-sów, które bazują na formularzy ministerstwa, bezpieczniej będzie więc wstrzymać się z wysyłaniem deklaracji.
CIT-8 w PORADNIK
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23