Wypełnienie i przesłanie do skarbówki deklaracji CIT-8, to obowiązek każdej organizacji pozarządowej – nawet tej najmniejszej. CIT-8 musi być złożony elektronicznie, ale są wyjątki. Przypominamy podstawowe zasady dotyczące składania deklaracji oraz terminy, w ramach których realizujemy obowiązek w 2023 r.
UWAGA: Zebrane poniżej informacje dotyczą 2023 roku. Jeśli szukacie informacji dla 2024 roku zapraszamy do przeczytania artykułu "Jak organizacje pozarządowe składają CIT-8 w 2024 roku".
Forma złożenia CIT-8 zależy od wielkości organizacji, tzn. opodatkowania jej dochodów i obowiązków wynikających z zatrudniania pracowników.
W 2023 roku możemy skorzystać z przesuniętego (czwarty rok z rzędu) terminu na złożenie deklaracji. Znów mamy dodatkowe trzy miesiące na realizację tego obowiązku.
Obowiązek każdej organizacji pozarządowej
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów).
CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
W 2023 r. składamy CIT-8, rozliczając się za rok 2022.
Kto może sporządzić CIT na papierze
Ogólna zasada jest taka, że CIT-8 sporządzamy i wysyłamy w formie elektronicznej (z elektronicznymi płatnymi podpisami). Jest jednak grupa podmiotów, która uzyskała prawo do złożenia CIT-8 analogowo – czyli sporządzenia go w wersji papierowej z odręcznymi podpisami.
Jakie organizacje mogą składać CIT w formie papierowej? Możliwość ta dotyczy organizacji, które:
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2022 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem lub płaceniem tego podatku za osoby prywatne.
artykuł 27a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, może być składane w postaci papierowej przez podatników, którzy osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 oraz nie są obowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1-4, art. 42 ust. 1a-4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli organizacja sporządza CIT-8 papierowo, może skorzystać z elektronicznego formularza, wypełnić go w komputerze, po czym wydrukować. Może też najpierw wydrukować pusty formularz, a następnie wypełnić go ręcznie. Niezależnie od tego co wybierze, wydrukowany formularz trzeba będzie jeszcze podpisać – ręcznie.
Deklarację papierową można wysłać pocztą (listem poleconym) lub zanieść osobiście do swojego urzędu skarbowego (i uzyskać potwierdzenie złożenia).
Pozostałe organizacje pozarządowe składają CIT-8 elektronicznie
Organizacje, które nie spełniają warunków opisanych powyżej składają CIT-8 w formie elektronicznej. CIT-8 można sporządzić elektronicznie:
- korzystając z komercyjnego oprogramowania księgowego albo
- z elektronicznego aktywnego formularza pdf Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit
Obecnie do wysyłania CIT-8 w formie elektronicznej konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to kilkaset zł, plus ewentualne opłaty za przedłużenie jego ważności w kolejnych latach.
O wysłanie elektronicznego CIT można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Przy wysyłce jednej deklaracji koszty będę mniejsze niż przy wykupieniu podpisu. Ten sposób wysłania deklaracji omawialiśmy już przy okazji przypominania o obowiązku wysłania w styczniu PIT-ów pracowniczych. W przypadku CIT-8 możemy postąpić tak samo (opisujemy to jeszcze poniżej).
Formularze deklaracji CIT-8
Formularze deklaracji podatkowych udostępnia Ministerstwo Finansów w serwisie podatki.gov.pl. Najpewniej jest korzystać zawsze z ostatniej (najnowszej wersji) formularza. Wersje oznaczone są numerkami.
UWAGA: W chwili publikacji tego materiału (koniec marca) w serwisie podatki.gov.ple dostępna jest najnowsze wersja deklaracji: wersja 32 - pod adresem https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/. Niestety jest to wersja przygotowana tylko do wydrukowania i nie umożliwia ona wysyłki elektronicznej (nie jest edytowalna).
Jeszcze niedawno (połowa marca) w serwisie podatki.gov.pl, bezpośrednio na liście deklaracji podatkowych CIT, dostępna była poprzednia wersja deklaracji CIT-8 - wersja 31. Serwis udostępniał ją w wersji edytowalnej czyli możliwa była jej elektroniczna obróbka (i np. wykorzystanie do opisanego poniżej sposobu na wysłanie deklaracji za pośrednictwem biura księgowego).
Ponieważ wersja 31 nie jest wersją najnowszą, zadaliśmy pytanie Ministerstwu Finansów, czy można wykorzystywać tę wersję (jako jedyną wtedy dostępną) do rozliczeń za 2022 rok. Resort odpowiedział nam, że "[w] odniesieniu […] do sytuacji, w której podatnik rozlicza się za rok 2022 na formularzu w poprzedniej wersji (31), należy wyjaśnić, że jest to dopuszczalne, o ile wersja ta pozwala konkretnemu podatnikowi na prawidłowe (z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji) rozliczenie jego zobowiązań podatkowych z tytułu podatku CIT za rok podatkowy 2022".
Obecnie na stronie z dostępnymi aktywnymi formularzami deklaracji następuje duża przebudowa - edytowalna wersja 31 jest dostępna pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/formularze-archiwalne-cit
Jak wskazuje ministerstwo (skan powyżej) "trwają prace", więc na możliwość skorzystania z aktualnej, edytowalnej i bezpłatnej wersji CIT-8 trzeba poczekać.
Biuro księgowe – CIT-owa poczta
Wykorzystanie biura księgowego ma na celu głównie ominięcie konieczności zakupu płatnego podpisu kwalifikowanego (jeśli taki zakup nie jest dla organizacji problemem, to nie musi ona korzystać z tej podpowiedzi).
Możliwe są dwie opcje:
- biuro na podstawie przekazanych przez organizację informacji, z pomocą używanego przez nie oprogramowania, sporządza deklarację CIT-8 i korzystając z podpisu kwalifikowanego wysyła ją do fiskusa.
- organizacja sama sporządza deklarację, używając formularza z portalu podatkowego, przekazuje ją wypełnioną do biura, a biuro wysyła (korzystając z darmowej wtyczki do PDF lub aplikacji e-Deklaracje Desktop, dostępnych w portalu podatkowym), podpisując posiadanym płatnym podpisem kwalifikowanym.
Druga opcja powinna być tańsza: praca biura sprowadza się tu do wysyłki dostarczonych dokumentów. W pierwszej dochodzi użycie profesjonalnego oprogramowania i praca polegająca na wpisaniu danych do deklaracji.
W jednym i drugim przypadku wysyłka musi być poprzedzona upoważnieniem konkretnej osoby z biura, która podpisze i wyśle CIT-8 organizacji. Upoważnienie takie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym. Można to zrobić w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP. Upoważnienie składamy na druku UPL-1.
Upoważnienie do wysyłki elektronicznej: https://www.podatki.gov.pl/pelnomocnictwa/formularze-pelnomocnictwa/
Kiedy składamy deklarację
Termin realizacji obowiązków związanych z CIT-8 jest w 2023 roku przesunięty. Standardowym terminem na składanie deklaracji CIT-8 jest 31 marca ("do końca trzeciego miesiąca roku następnego"). Ponieważ jednak termin przesunięto, to w 2023 roku można złożyć deklarację CIT-8 do 30 czerwca 2023 roku.
Wskazane terminy to terminy dla podmiotów, które mają rok obrotowy taki sam, jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów). Przesunięty termin dotyczy składania deklaracji ZA 2022 rok.
Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z przesuniętego terminu i zrealizować swoje obowiązki później niż zwykle. Mogą jednak również trzymać się terminu standardowego, jeśli ze względów organizacyjnych tak jest im wygodniej. Przesunięcie terminu to możliwość, a nie nakaz - wybór należy do NGO. Oczywiście nawet korzystając z przesuniętego terminu nie musimy czekać do końca czerwca - deklarację możemy też wysłać w kwietniu lub maju.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23