77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. „Żonkile” wirtualnie
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin po raz 8. organizuje akcje „Żonkile”. Tym razem, z powodu pandemii koronawirusa, 19 kwietnia wolontariusze nie wyjdą na ulice miasta, by rozdać żółte papierowe kwiaty, które upamiętniają uczestników powstania w getcie warszawskim. Ale w akcji można wziąć udział wirtualnie.
Jak tego szczególnego dnia pokazać, że pamiętamy?
Ze strony Muzeum wystarczy pobrać szablon żonkila, wydrukować go i złożyć, a następnie opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Jeśli nie mamy drukarki, możemy skorzystać z nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.
Poza tym, Muzeum przygotowało bogaty program obchodów. Na jego facebookowym profilu będzie można m.in uczestniczyć w spacerze Beaty Chomątowskiej „Tu było getto”: o 15:30 autorka książki „Stacja Muranów” pokaże miejsca związane z gettem warszawskim i opowie historię jednego z owocowych drzew rosnących w dzielnicy. O godz. 18.30 Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Więcej tutaj.
Placówka kieruje również ofertę zajęć dla uczniów w różnym wieku, a w niej m.in. wspólne zwiedzanie wystawy online i karty pracy, by skorzystać, wystarczy kliknąć.
Na specjalnej platformie ruszyło również Radio Polin. W 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim o godz. 18 na jego antenie na pytanie „Co dawało siłę ludziom stawiającym opór: potrzeba walki o godność czy nadzieja na dalsze życie?” odpowie Marian Turski, który opowie również o własnych doświadczeniach konspiracji w getcie łódzkim.
O 20:00 w Radiu Polin będzie można również wysłuchać ubiegłorocznego koncertu: na scenie Muzeum wystąpiła orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury, która złożyła wówczas hołd muzykom z getta. Przy fortepianie zasiadła 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zabrzmią utwory Mozarta i Schuberta. Koncert upamiętniał Żydowską Orkiestrę Symfoniczną i jej młodą solistkę – Josimę Feldschuh.
Specjalną ramówkę z okazji 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim uzupełnią relacje świadków historii oraz informacje o trwającej tego dnia Akcji Żonkile. Pełen program w tym miejscu.
„W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas Pamięć” – zachęca na swojej stronie Muzeum Polin.
Po raz trzeci organizowane są również Niezależne Obchody Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim: z ich programem można zapoznać się w tym miejscu.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.