Do 2019 roku włącznie w okresie od maja do lipca, OPP otrzymywały 1% z poszczególnych urzędów skarbowych. W 2020 wpłata 1% dotarła do organizacji pożytku publicznego dopiero pod koniec lipca. Był to jeden przelew, nadany przez Centrum Kompetencyjne Rozliczeń. Pytamy Ministerstwo Finansów, z czego wynika ta zmiana.
W czerwcu 2020 roku do redakcji poradnik.ngo.pl zaczęły napływać pytania od OPP, czy wiemy coś na temat zmiany terminu przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego. Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów. W połowie lipca otrzymaliśmy odpowiedź informująca tylko o dotrzymaniu terminu lipcowego w przekazywaniu środków z 1% oraz o wpływie na termin przelewów wydłużenia terminu składania zeznań podatkowych.
Organizacje pożytku publicznego zatem czekały, coraz bardziej się niecierpliwiąc. Dyskusje na ten temat toczyły się m.in. na grupie Formalności w NGO). Po czym kolejne zdziwienie organizacji pożytku publicznego – przelew z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń. Wśród domysłów i pytań także takie, czy to już cała kwota 1%, czy może będą jeszcze inne? Czy tak już będzie co roku? I z czego to wynika? Kto będzie przekazywał informacje o celu szczegółowym?
Zadaliśmy te pytania Ministerstwu Finansów. Poniżej publikujemy nasze ostatnie zapytanie wraz z odpowiedzią. Nadal nie wszystko jednak jest jasne, choć już wiadomo, że został wyznaczony jeden urząd skarbowy do przekazywania „centralnie” środków z 1%. Jednak organizacje pożytku publicznego informują, że prócz przelewu z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń, otrzymują również drobniejsze kwoty z poszczególnych urzędów skarbowych. Prawdopodobnie 2020 rok jest jeszcze rokiem przejściowym – testowym dla systemu. Tym bardziej warto z wyprzedzeniem informować zainteresowane strony o wprowadzeniu takiego rozwiązania.
Szkoda, że Ministerstwo Finansów nie poinformowało wcześniej organizacji pozarządowych o zmianie i wyznaczeniu jednego urzędu do przekazywania środków z 1%, nie skorzystało z tej okazji nawet w połowie lipca, gdy po raz pierwszy zapytaliśmy o terminy przekazywania środków z 1%.
Ponadto niepokojące jest też to, że rozporządzenie, na mocy którego środki są przekazywane przez ten jeden “centralny” urząd jest datowane na 30 lipca (weszło w życie 31 lipca), podczas gdy środki z tego urzędu zaczęły trafiać do OPP już wcześniej.
Portal ngo.pl pyta, Ministerstwo Finansów odpowiada
Zgodnie z art. 45c ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, przekazuje na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania albo z korekty zeznania podatkowego podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 4 wspomnianego artykułu kwoty 1% „naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy właściwy do przekazania 1% podatku podany przez organizację pożytku publicznego”.
Do 2019 roku włącznie organizacje posiadające status OPP faktycznie otrzymywały kwoty 1% z poszczególnych urzędów skarbowych, począwszy od maja, a w lipcu proces ten się kończył.
W 2020 r. organizacje posiadające status OPP wpłaty 1% otrzymały dopiero pod koniec lipca, jednym przelewem, którego nadawcą jest Centrum Kompetencyjne Rozliczeń.
1. Prosimy o wyjaśnienie, czy fakt zlecenia wykonania przelewów zbiorczych, jednorazowych, przez Centrum Kompetencyjne Rozliczeń mógł spowodować, że w tym roku środki zaczęły wpływać dopiero pod koniec lipca, a nie od maja – jak to miało miejsce w latach ubiegłych (zdajemy sobie sprawę, że termin nadal jest zgodny z zapisami ustawy).
Odpowiedź Ministerstwa Finansów:
Kwoty 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. zostały przekazane organizacjom pożytku publicznego z zachowaniem terminu wskazanego w art. 45c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT). Scentralizowanie procesu przekazania środków uprawnionym organizacjom pozostaje bez wpływu na termin, w jakim dystrybucja środków została zrealizowana. Dzięki centralizacji procesu beneficjenci otrzymali całościowo, od jednego nadawcy, środki pochodzące z wniosków o 1% złożonych przez podatników wskazujących daną organizację pożytku publicznego. Znacznie ułatwi to ich zaewidencjonowanie oraz zagospodarowanie zgodnie z ich przeznaczeniem.
2. Prosimy też o wskazanie, kto będzie przekazywał organizacjom pozarządowym informacje o danych identyfikacyjnych podatników przekazujących 1%, wysokość tej kwoty oraz informację o przeznaczeniu kwoty (cel szczegółowy), tj. kto będzie spełniał obowiązek wskazany w ust. 5 art. 45c ustawy – naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego czy również Centrum Kompetencyjne Rozliczeń.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów:
Realizacja zadań wskazanych w art. 45c ust. 5 ustawy PIT pozostaje w zakresie naczelnika urzędu skarbowego właściwego według siedziby organizacji pożytku publicznego.
3. Ponadto prosimy też o wskazanie podstawy prawnej zlecenia przekazywania środków 1% zbiorczo przez Centrum Kompetencyjne Rozliczeń – a nie przez poszczególnych naczelników urzędów skarbowych, jak wynika wprost z art. 45c 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów:
Zgodnie z art. 45c ust. 8 ustawy PIT minister właściwy do spraw finansów publicznych może upoważnić podległy organ do realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1 powołanego przepisu. Minister Finansów wykonując delegację ustawową rozporządzeniem z 30 lipca br. w sprawie upoważnienia organu Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (Dz. U. poz. 1330) wyznaczył Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy do realizacji tego zadania.
Dotychczasowy sposób przekazania należności tj. poprzez odrębne przekazanie kwot przez każdego z naczelników urzędów skarbowych, nie jest możliwy. 13 grudnia 2019 r. zostały zamknięte rachunki bankowe urzędów skarbowych.
Obsługa wspólnego rachunku bankowego została powierzona Naczelnikowi Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 13 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia naczelnika urzędu skarbowego do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na wspólnym rachunku bankowym oraz określenia rodzaju należności pieniężnych obsługiwanych przy użyciu tego rachunku (Dz. U. poz. 302, z późn. zm.).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl