Ustawa o działalności pożytku pozwoliła na wyróżnienie części organizacji pozarządowych poprzez nadanie im specjalnego statusu. Organizacje te mają określone przywileje – najbardziej znany to 1%. Są jednak jeszcze inne, mniej znane. Przypomnijmy sobie na jakie ulgi mogą liczyć OPP.
Więcej niż 1%
Z okazji 15-lecia ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przypominamy, co zawdzięczamy uchwalonemu w 2003 r. prawu. Wcześniej tłumaczyliśmy na czym polegało stworzenie możliwości rejestrowania przez organizacje pozarządowe statusu pożytku. Powstała grupa OPP, które (po spełnieniu obowiązku sprawozdawczego) mogą liczyć na środki z 1%. Dziś opisujemy z jakich jeszcze przywilejów korzystają organizacje pożytku publicznego.
Zwolnienia, które podajemy poniżej wymieniane są w artykule 24 ustawy o działalności pożytku. Dla ich pełnego wdrożenia potrzebna była jeszcze ustawa wprowadzająca (uchwalana i wchodząca w życie łącznie z ustawą o pożytku). Z czasem tego typu przywileje dla OPP pojawiały się jeszcze w innych ustawach, nie pozostawiając śladu w samej ustawie pożytkowej, ale posiłkując się nią i odsyłając do jej zapisów.
Zwolnienie OPP z podatku dochodowego od osób prawnych
Zgodnie z przyjętą przez autorów ustawy o pożytku logiką, że OPP zasługują na więcej, zwolnienie organizacji pożytku z podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) jest korzystniejsze niż zwolnienie, z którego korzystają powszechnie pozostałe organizacje pozarządowe (czyli zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt. 4).
Zwolnienie OPP dotyczy całej działalności statutowej jaka zostanie ustalona w statucie danej organizacji pożytku.
art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwolnienie podatkowe dla OPP)
1. Wolne od podatku są:
(…)
6c) dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej;
Zwolnienie OPP z podatków lokalnych
Podatki lokalne to m.in. podatek od nieruchomości. Organizacja pozarządowa może być zobowiązana do płacenia tego podatku w wielu sytuacjach – nie tylko wtedy, kiedy sama jest właścicielem np. budynku, czy gruntu, ale także w sytuacji wynajmowania lokalu od gminy. Władze lokalne mogą same wprowadzić dla NGO ulgi w tym podatku, NGO mogą go też nie płacić, jeśli np. prowadzą działalność w ramach systemu oświaty. Wszystkie samorządy muszą też stosować ulgę dotyczącą OPP.
Organizacje pożytku nie płacą podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez te OPP.
Zwolnienie OPP z opłat sądowych
OPP nie będą ponosiły kosztów opłat przy zgłaszaniu zmian do Krajowego Rejestru Sądowego, nie zapłacą podatku od czynności cywilnoprawnych (to opłaty wymagane np. przy zawieraniu niektórych umów), ani opłat skarbowych (spotykanych w urzędach). Wymienione tu ulgi nie dotyczą kosztów ponoszonych zbyt często i w kwotach, które byłyby dużym obciążeniem – jednak w tym przypadku OPP odnosi korzyść, ponieważ korzysta z licznych zwolnień, razem mogących sumować się w większe kwoty.
Inne zwolnienia: VAT od żywności
Postrzeganie OPP, jako wyróżnionej grupy organizacji pozarządowych, zapoczątkowane w 2003 roku, przyniosło efekt w postaci kolejnych korzystnych dla organizacji pożytku przepisów. Przykładem ulgi podatkowej powiązanej ze statusem pożytku jest zwolnienie mające ułatwić przekazywanie żywności na cele charytatywne.
Zanim to zwolnienie pojawiło się w przepisach podatkowych, darczyńca (sklep, piekarnia) musiał zapłacić podatek VAT od żywności przekazanej organizacji pozarządowej, mimo że za żywność taką nie pobierał opłaty – przekazywał ją za darmo. W 2013 r. uchwalono przepisy, które zwalniały z VAT żywność przekazywaną na cele charytatywne, jednak tylko wtedy, kiedy organizacja otrzymująca wsparcie miała status OPP.
w PORADNIK.NGO.PL:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.