Utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli oraz sporo spraw różnych: kwietniowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku przebiegło w iście wiosennym nastroju.
Wniosek o utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli
Pierwszą sprawą kwietniowego posiedzenia WRP był wniosek Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Mokotów o pozytywne zaopiniowanie wniosku do Rady m.st. Warszawy o utworzenie trzech miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli o nazwach: Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie I, II i III.
Grażyna Sienkiewicz z Biura Ochrony Środowiska tlumaczyłam, że wniosek jest związany ze zmianami w ustawie Prawo wodne, które nakładają na Radę Gminy obowiązek wydania zgody na miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Miejsce, o którym mowa już i tak jest wykorzystywane w taki sposób przez mieszkańców, chodzi więc tylko o spełnienie wymogów ustawy. Jako że zakłada ona, iż maksymalny czas funkcjonowania takiego miejsca to trzydzieści dni, postanowiono utworzyć trzy osobne lokacje. Grażyna Sienkiewicz zaznaczyła też, że utworzenie kąpielisk zapewnia ochronę: będzie między innymi kontrolowana jakość wody.
Grażyna Sienkiewicz odpowiedziała, że terenem tym zajmuje się Dzielnica, różne działania są podejmowane, ale rzeczywiście problem wciąż jest. W związku z tym wiceprezydent m.st. Warszawy, Włodzimierz Paszyński, zaproponował zorganizowanie spotkania z różnymi miejskimi instytucjami, aby porozmawiać na temat Jeziorka Czerniakowskiego i tego, w jaki sposób można je uratować. Niektórzy członkowie WRP wyrazili chęć pojawienia się na takim spotkaniu. Następnie WRP pozytywnie zaopiniowała wniosek Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Mokotów.
Wiele spraw różnych
Tomasz Harasimowicz pytał także o to, czy Warszawa, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Ewa Kolankiewicz obiecała, że dowie się, jak kwestia ta została rozwiązana na ostatnim posiedzeniu Rady m.st. Warszawy i wyśle członkom WRP informację. Trzecią sprawą poruszoną przez Tomasza Harasimowicza była potrzeba stworzenia helpdesku (biura pomocy) do systemu Witkac, gdyż można obecnie tylko napisać maila, a odpowiedzi są – jego zdaniem – mało satysfakcjonujące. Do tego system jest niedoskonały w związku z procedurą małych grantów. Ewa Kolankiewicz przyznała, że procedura ta jest aktualizowana i wkrótce będzie gotowa.
Drugą sprawą poruszoną przez Dariusza Jarosińskiego była kwestia ewentualnego spotkania na temat budżetu partycypacyjnego. WRP miała różnego rodzaju pytania i wątpliwości do tego mechanizmu. Ewa Kolankiewicz przekazała WRP prośbę Rady Budżetu Partycypacyjnego o sprecyzowanie tematu takiego spotkania. Po krótkiej dyskusji WRP uznała, że skoro cały czas trwają rozmowy na temat nowego kształtu budżetu, nie ma potrzeby obecnie się spotykać. Ewa Kolankiewicz zaprosiła wszystkich chętnych do wzięcia udziału we wstępnych konsultacjach, podczas których wypracowywane będą różne nowe rozwiązania w budżecie. Zaproponowała też, że WRP będzie informowana o postępie prac. WRP będzie musiała też zaopiniować ostateczną wersję uchwały w tej sprawie.
Kolejne posiedzenie WRP odbędzie się 16 maja 2018 roku.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23