WRDPP o wspieraniu ciał dialogu społecznego, kąpielisku i S3KTORZE
Kwietniowe posiedzenie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego poświęcone było głównie prezentacji projektu wspierającego warszawskie komisje dialogu społecznego. Rada zaopiniowała także jedną uchwałę i wybierała laureatów konkursu S3KTOR 2024
„KDS+. Dialog po warszawsku” to pilotażowy projekt, który ma na celu wzmocnienie potencjału warszawskich komisji dialogu społecznego. Realizowany jest w partnerstwie przez Federację Mazowia oraz Stowarzyszenie BORIS.
Projekt jest odpowiedzią na badania przeprowadzone na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, z których wynika, że ponad połowa organizacji, biorących udział w pracach branżowych komisji dialogu społecznego ocenia, że zaangażowanie przedstawicieli i przedstawicielek innych organizacji w prace komisji jest niewystarczające. Również dużo organizacji (40% z tych, które wzięły udział w badaniu) dostrzega, że aktywność członków dzielnicowych komisji dialogu społecznego jest zbyt mała. Organizacje krytycznie oceniają także zaangażowanie urzędników. 42% z nich uważa, że jest ono niewystarczające. Badania pokazały, że jest także potrzeba lepszej integracji KDS oraz zbudowania partnerskich relacji między urzędnikami a organizacjami w KDS. Ponad połowa organizacji biorących udział w pracach BKDS uważa, że inni mogliby robić więcej.
– Jak widać jest potrzeba wzmocnienia organizacji w komisjach – mówiła Anna Czyżewska z Federacji Mazowia, prezentując projekt.
Potwierdzają to także informacje zebrane przez Federację Mazowia i Stowarzyszenie BORIS bezpośrednio w komisjach dialogu społecznego. Członkowie i członkinie KDS zwracają m.in. uwagę na to, że nie mają okazji do wymiany doświadczeń i wiedzy między liderami i liderkami KDS-ów, że mają za mało czasu na udział w działaniach ciał dialogu (np. na rozwijanie kompetencji związanych z prowadzeniem ciał dialogu), mają niewielką wiedzę o procesach rzeczniczych. Podkreślano także małą obecność młodych i średnich organizacji w KDS-ach oraz ich brak wiedzy o pozafinansowych możliwościach współpracy z urzędem.
Program Dialog+ ma odpowiedzieć na te potrzeby i braki, poprzez usprawnienie pracy komisji dialogu społecznego (w tym wzmocnienie kompetencji ich członkiń i członków), prezentowanie działalności komisji dialogu społecznego oraz poprawę wymiany informacji między poszczególnymi komisjami dialogu społecznego i komunikacji wewnątrz KDS-ów (ze szczególnym uwzględnieniem dialogu z urzędnikami i urzędniczkami). W ramach projektu przewidziano działania skierowane do komisji dialogu społecznego (m.in. mentoring, spotkania dla młodych organizacji oraz Akademię Dialogu Społecznego), do urzędników (szkolenia i spotkania). Ma zostać także opracowana Karta Standardów Onboardingu w KDS oraz zorganizowane Święto Dialogu Obywatelskiego (27 listopada, gdy jest obchodzony Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego). Ważną częścią projektu jest ewaluacja i wypracowanie rekomendacji.
– Będziemy także prowadzić kampania ulotkowo-informacyjną, w której liczymy na wsparcie ze strony Urzędu m.st Warszawy i dotarcie do organizacji, które po raz pierwszy nawiązują współpracę finansową z urzędem – mówiła Anna Czyżewska. – Włączenie organizacji do KDS to zadanie dla wielu aktorów.
Podczas dyskusji po prezentacji członkinie i członkowie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zwracali uwagę na to, aby pokazywać organizacjom korzyści płynące z udziału w pracach ciał dialogu społecznego i że nie jest to, coś co „dostaje się” na pierwszym spotkaniu.
– Ważne jest, by nie tylko zwiększać kompetencje tych osób i organizacji, które już są w komisjach, ale by objąć tymi działaniami także nowe organizacje – zauważyła Aldona Machnowska-Góra. – Powinien do nich trafiać pakiet powitalny.
Członkinie i członkowie komisji dialogu społecznego oraz przedstawiciele i przedstawicielki innych organizacji społecznych będą mogli więcej dowiedzieć się o projekcie i kierowanej do nich ofercie podczas najbliższego Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbędzie się 5 maja 2025.
O wykazie kąpielisk
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego opiniowała także uchwałę w sprawie określenia wykazu kąpielisk i sezonu kąpielowego na terenie miasta stołecznego Warszawy w 2025 roku. Jest to uchwała podejmowana przez Radę Warszawy co roku i dotyczy kąpieliska na Jeziorku Czerniakowskim.
Jak co roku uchwała została negatywnie zaopiniowana przez BKDS przy Biurze Ochrony Środowiska. BKDS stoi na stanowisku, że rezerwat (a Jeziorko Czerniakowskie jest objęte taką ochroną) to nie miejsce na miejsce na kąpielisko i postuluje, by miejsce do kąpieli urządzić gdzieś indziej.
– Wystąpiliśmy zapytaniem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która odpowiada za rezerwat i uzyskaliśmy odpowiedź, że utworzenie kąpieliska to jest właśnie metoda na ograniczenie antropopresji, ponieważ pozwala skanalizować ruch ludzi w konkretne miejsce – wyjaśniała Dorota Jedynak, dyrektor Biura Ochrony Środowiska i nowa członkini WRDPP.
Zwrócono się także do Biura Sportu z pytaniem, czy jest możliwe wyznaczenie innego miejsca na miejskie kąpielisko. Na razie nie ma odpowiedzi. Nie można takiej lokalizacji ustanowić na Wiśle, ponieważ nie przewiduje tego Plan gospodarowania dorzeczem Wisły.
WRDPP pozytywnie zaopiniowała uchwałę.
Podczas kwietniowego posiedzenia WRDPP wybierała także laureata nagrody Grand S3ktor 2024.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23