Wieś, obywatele, działanie. Spotkanie z Alicją Rymszewicz, sołtyską wsi Trygort [ngo.pl LIVE]
Zapraszamy na spotkanie z Alicją Rymszewicz, laureatką konkursu Sołtys Roku 2020 organizowanego przez "Gazetę Sołecką". Transmisja w portalu ngo.pl, a także na YouTubie i Facebooku w poniedziałek o godzinie 10. Rozmowa tłumaczona będzie na Polski Język Migowy.
Co czwarta organizacja pozarządowa w Polsce ma siedzibę na wsi. Oznacza to, że na terenach wiejskich jest aktywnych około 25 tys. stowarzyszeń i fundacji – informuje zespół badań Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Z jakimi wzywaniami mierzy się na co dzień organizacja społeczna, która działa na wsi? W jaki sposób samorząd i organizacje zachęcają mieszkańców wsi do działania? Czy angażują młodych w to, co robią? Czy organizacje wiejskie mogą liczyć na wsparcie samorządu i większych NGO-sów? Na te pytania odpowie Alicja Rymszewicz – sołtyska pięknej mazurskiej wsi Trygort, rolniczka, prezeska Stowarzyszenia Trygort nad Mamrami, laureatka konkursu Sołtys Roku 2020 organizowanego przez Gazetę Sołecką.
Transmisja w portalu ngo.pl, a także na YouTubie i Facebooku w poniedziałek o godzinie 10. Rozmowa tłumaczona będzie na Polski Język Migowy.
Podczas transmisji zachęcamy czytelników i czytelniczki portalu ngo.pl do zadawania pytań na czacie.
Alicja Rymszewicz – sołtyska pięknej mazurskiej wsi Trygort, rolniczka, prezeska Stowarzyszenia Trygort nad Mamrami. Absolwentka XIV Edycji Programu Liderzy PAFW, Szkoły Fundraisingu FAOO, działaczka Akcji Masz Głos Fundacji Batorego, aktualnie również uczestniczka Pracowni Samorządowej tejże fundacji. Laureatka konkursu Sołtys Roku 2020 organizowanego przez Gazetę Sołecką.
Działa na rzecz wzrostu świadomości praw obywatelskich, zwiększenia partycypacji, promocji diagnozy i konsultacji społecznych na poziomie lokalnym. Inicjatorka powołania Forum Sołtysów „Gromada”, którego celem jest przeciwdziałanie marginalizacji spraw sołeckich w miejsko-wiejskiej gminie Węgorzewo. „Gromada” jest podwójnym laureatem nagrody Super Samorząd w ramach Akcji Masz Głos w roku 2018 i 2019.
Dla równowagi zajmuje się również „robieniem kultury na wsi”. W ciągu kilku lat Trygort stał się ośrodkiem społecznych działań kulturalnych: warsztatów artystycznych, wystaw, koncertów, wykładów, wyjazdów do teatru, zajęć plastycznych, teatralnych, cyrkowych, kulinarnych. W swe działania angażuje również sąsiednie społeczności. Wspiera kilkanaście nowo powstałych KGW w powiecie węgorzewskim, doradza, organizuje szkolenia, inicjuje współpracę.
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.