W „Wiośnie” bez rozstrzygnięcia. Babiarz wpisany do KRS, prokuratura wnioskuje o kuratora
Po kolejnych doniesieniach o sytuacji w Stowarzyszeniu „Wiosna” wciąż nie wiadomo, kto będzie zarządzał organizacją w przyszłości. W sprawę włączyła się również prokuratura.
Niepewna sytuacja w Stowarzyszeniu „Wiosna”, prowadzącym między innymi „Szlachetną Paczkę”, trwa. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu doszło między innymi do próby siłowego przejęcia kontroli nad organizacją przez księdza Grzegorza Babiarza oraz powstał związek zawodowy członków i członkiń zespołu Stowarzyszenia.
Zarówno ksiądz Babiarz, jak i zarząd kierowany przez Joannę Sadzik, twierdzą, że to oni prawomocnie powinni kierować organizacją. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć sąd.
Ile może ks. Babiarz?
Rozstrzygnięcia wciąż jednak nie ma. 11 kwietnia sąd rejestrowy zdecydował o wpisaniu księdza Grzegorza Babiarza do Krajowego Rejestru Sądowego jako prezesa zarządu, ale to nie zamyka sprawy. Wciąż nierozpatrzone zostały bowiem zaskarżenia złożone przez Joannę Sadzik i resztę kierowanego przez nią zarządu na decyzję o wykreśleniu ich z KRS.
Jak donosi tygodnik „Do Rzeczy”, ksiądz Grzegorz Babiarz już „rozpoczął urzędowanie” i cofnął dostęp do kont bankowych Joannie Sadzik. Z naszych informacji wynika jednak, że wciąż nie pojawił się w siedzibie Stowarzyszenia, wobec czego jego rola jest w tej chwili bardzo ograniczona. Nie jest również jasne – na co zwraca uwagę także prokuratura – czy jednoosobowo jest w stanie skutecznie reprezentować Stowarzyszenia w zgodzie ze statutem.
Prokuratura wyraziła te wątpliwości 15 kwietnia, dołączając do postępowania i składając wniosek o ustanowienie kuratora w organizacji. W swoim oświadczeniu wskazuje, że decyzja o wpisaniu księdza Babiarza do KRS jest nieprawomocna, a nawet gdyby była, to jednoosobowo – zgodnie ze statutem – nie ma on możliwości skutecznego prowadzenia działań Stowarzyszenia, w tym na przykład zgodnego z zasadami zwołania walnego zgromadzenia.
O co wnioskuje prokuratura?
„Działanie Prokuratury uzasadnione jest wątpliwościami co do tego, czy wymieniony [Grzegorz Babiarz, przyp. red.] został skutecznie powołany w dniu 4 lutego 2019 r. na stanowisko prezesa zarządu, jak również, czy Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które odbyło się w dniu 11 lutego 2019 r. zostało skutecznie zwołane oraz czy w jego trakcie ks. G. Babiarz został skutecznie odwołany z funkcji prezesa zarządu oraz, czy skutecznym prawnie było ponowne powołanie na prezesa zarządu uprzednio odwołanej Joanny Sadzik, jak również czy skutecznym było wycofanie przez pozostałych członków zarządu oświadczeń o rezygnacji z członkostwa w zarządzie” – czytamy w oświadczeniu Prokuratury, którego całość publikujemy na końcu tekstu. Prokuratura podkreśla też, że jej działania są „nakierowane wyłącznie na doprowadzeniu do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Stowarzyszenia Wiosna, a w konsekwencji do sytuacji, by Stowarzyszenie to mogło wypełniać swoje cele statutowe i normalnie funkcjonować”.
Głównym zadaniem kuratora miałoby być zwołanie w ciągu 6 miesięcy Walnego Zebrania Stowarzyszenia.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, na działania prokuratury wpływ mogło mieć także zachowanie księdza Babiarza z 8 kwietnia, gdy wszedł do siedziby Stowarzyszenia z ochroniarzami, chcąc między innymi uzyskać dostęp do serwerów organizacji. Dwa dni później policja na zlecenie prokuratury zabezpieczała zaś materiał dowodowy w sprawie naruszeń praw pracowniczych w Stowarzyszeniu „Wiosna” w latach 2015-2018, gdy jego prezesem był ksiądz Jacek Stryczek, który złożył rezygnację po ujawnieniu zarzutów względem niego na jesieni zeszłego roku.
O co chodzi? Przypominamy
Spór o kierowanie Stowarzyszeniem trwa od paru miesięcy. 4 lutego ze stanowiska Prezesa została odwołana Joanna Sadzik. Na jej miejsce został powołany dotąd niezwiązany z „Wiosną” znajomy księdza Jacka Stryczka, ksiądz Grzegorz Babiarz. Tydzień później został odwołany, a prezeską ponownie została Sadzik.
Na początku kwietnia sąd zdecydował jednak o wykreśleniu jej i reszty zarządu z Krajowego Rejestru Sądowego, nie wpisując nikogo na ich miejsce. Zmieniło się to dopiero niedawno, o czym pisaliśmy wyżej.
Wykreślony Zarząd wciąż uważa, że w momencie powołania Babiarza na stanowisko prezesa nie był on nawet członkiem Stowarzyszenia. Podkreśla również, że decyzja o wykreśleniu z KRS jest nieprawomocna i została zaskarżona. Ponadto argumentuje, że uchwały podjęte przez Walne Zebranie, które odbyło się 11 lutego 2019 roku, zostały uznane za ważne przez sąd, co dowodzi, że nie było to zebranie – jak przekonuje pełnomocnik księdza Babiarza – „rzekome”.
8 kwietnia ksiądz Babiarz wszedł do Stowarzyszenia w towarzystwie ochroniarzy, próbując wydawać polecenia, zwalniać ludzi oraz uzyskać dostęp do serwerów. Wcześniej do części pracowników i pracowniczek wysłał również pisma zawierające groźby. Ostatecznie mu się to nie udało. W reakcji na te wydarzenia środowisko organizacji społecznych sformułowały wiele głosów solidarności z zespołem „Wiosny”. W środę zaś policja na zlecenie prokuratury przeprowadziła czynności w ramach postępowania w sprawie naruszenia praw pracowniczych w Stowarzyszeniu w latach 2015-2018.
Oświadczenie Prokuratury Rejonowej Kraków – Śródmieście Zachód
W dniu 15 kwietnia 2019 r. Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód w Krakowie wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla Stowarzyszenia w trybie art. 7 k.p.c. w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
Wniosek skierowano po dokonaniu analizy akt rejestrowych Stowarzyszenia i po stwierdzeniu, że zachodzą wątpliwości co do stanu prawnego w zakresie składu Zarządu Stowarzyszenia, które jest organem prowadzącym sprawy Stowarzyszenia i reprezentującym je.
Aktualnie jako prezes zarządu i jedyny członek zarządu w rejestrze ujawniony jest ks. Grzegorz Babiarz, który został ujawniony na mocy postanowienia Sądu Rejestrowego z dnia 11 kwietnia.
Postępowanie w przedmiocie wpisu ks. Grzegorza Babiarza nie jest prawomocnie zakończone. Działanie Prokuratury uzasadnione jest wątpliwościami co do tego, czy wymieniony został skutecznie powołany w dniu 4 lutego 2019 r. na stanowisko prezesa zarządu, jak również, czy Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które odbyło się w dniu 11 lutego 2019 r. zostało skutecznie zwołane oraz czy w jego trakcie ks. G. Babiarz został skutecznie odwołany z funkcji prezesa zarządu oraz, czy skutecznym prawnie było ponowne powołanie na prezesa zarządu uprzednio odwołanej Joanny Sadzik, jak również czy skutecznym było wycofanie przez pozostałych członków zarządu oświadczeń o rezygnacji z członkostwa w zarządzie.
Złożenie przez Prokuraturę Rejonową Kraków–Śródmieście Zachód wniosku związane jest wyłącznie z tym, iż niezależnie od prawomocnego rozstrzygnięcia powyższych kwestii przez Sąd Rejestrowy, aktualnie, co wynika z rejestru, jedynym członkiem zarządu ujawnionym w rejestrze jest ks. Grzegorz Babiarz, przy czym zgodnie ze statutem Stowarzyszenia, zarząd winien być co najmniej trzyosobowy. Zarząd jednoosobowy nie jest bowiem w stanie skutecznie prowadzić spraw Stowarzyszenia, w tym m.in. zwołać Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków celem uzupełnienia składu zarządu.
W tym stanie rzeczy, mając na uwadze że wpis do rejestru ks. Grzegorza Babiarza jest co prawda nieprawomocny, ale przy tym wyłącznie deklaratoryjny, prokuratora wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie kuratora Stowarzyszenia, do którego kompetencji należeć będzie zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 6 miesięcy od jego ustanowienia.
Działanie prokuratury nakierowane jest wyłącznie na doprowadzeniu do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Stowarzyszenia Wiosna a w konsekwencji do sytuacji by Stowarzyszenie to mogło wypełniać swoje cele statutowe i normalnie funkcjonować.
Prokuratura nie stoi po żadnej ze stron sporu, a jedynie zmierza do uregulowania sytuacji prawnej Stowarzyszenia.
Niezależnie od wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie kuratora, prokurator zgłosił w trybie art. 7 k.p.c. udział do aktualnie toczących się i niezakończonych prawomocnie postępowań rejestrowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie Wydział XI Gospodarczy KRS, uznając, iż działanie takie wynika z potrzeby ochrony praworządności i interesu społecznego.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.