Działacze i działaczki apelują: „Szansę na uzdrowienie sytuacji w Stowarzyszeniu Wiosna daje powołanie na kuratora osoby doświadczonej w działalności społecznej”
W liście skierowanym do Krajowego Rejestru Sądowego w Krakowie liderzy i liderki dwunastu organizacji zaproponowali rozważenie trzech konkretnych kandydatur na stanowisko kuratora w Stowarzyszeniu „Wiosna”. Można dołączyć do grona sygnatariuszy i sygnatariuszek.
15 kwietnia prokuratura złożyła wniosek o ustanowienie kuratora dla Stowarzyszenia „Wiosna”. Liderzy i liderki kilku organizacji zwracają w swoim liście uwagę na wagę tego wyboru, przekonując, że kluczowe dla uzdrowienia sytuacji w organizacji jest to, by była to osoba niezwiązana ze Stowarzyszeniem oraz „jednocześnie doświadczonej w działalności społecznej i pozarządowej, zarządzaniu organizacją oraz rozumiejącej ideę ruchu stowarzyszeniowego”.
Piszą także:
„Sytuacja w Stowarzyszeniu „Wiosna” jest ważna nie tylko dla osób bezpośrednio z nią związanych czy objętych jego pomocą, ale również dla przyszłości działań społecznych w Polsce w ogóle. Jako działacze i działaczki organizacji społecznych – śledzący doniesienia na temat „Wiosny” z rosnącym niepokojem – nie chcemy przyglądać się sytuacji bezczynnie, lecz pomóc osobom, którym dobro „Wiosny” i jej programów, w tym „Szlachetnej Paczki”, leży na sercu, w unormowaniu sytuacji. Przetrwanie Stowarzyszenia „Wiosna” bez uszczuplenia prowadzonych przez nie działań oraz zaufania społecznego, którym było przez lata obdarzane, to sprawa ważna dla nas wszystkich. Dziś, gdy „Szlachetna Paczka” jest ruchem społecznym i swego rodzaju dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek, wspólnie powinniśmy działać na rzecz jej uratowania”.
Proponują, by sąd rozważył kandydatury trzech prawników związanych ściśle z organizacjami społecznymi: Przemysława Żaka, Szymona Osowskiego oraz Grzegorza Wiaderka. „Jesteśmy przekonani, że są to osoby, których doświadczenie, kompetencje oraz bezstronność pozwolą na uporządkowanie sytuacji w Stowarzyszeniu” – piszą w liście, deklarując także dalsze wsparcie środowiska dla osób zaangażowanych w proces normowania sytuacja w Stowarzyszeniu.
Jeśli chcesz, by Twój podpis znalazł się pod tym listem na portalu NGO.pl, wyślij mail na adres ignacy.dudkiewicz@portal.ngo.pl z informacją, jaką organizację reprezentujesz.
Pełna treść listu do Przewodniczącej XI Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieście w Krakowie, pani Moniki Skórki
Szanowna Pani Przewodnicząca,
obserwując uważnie wydarzenia w Stowarzyszeniu „Wiosna”, jak również działania podjęte przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Śródmieście, zmierzające do ustanowienia w organizacji kuratora w trybie art. 7 k.p.c w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, dostrzegamy szansę na uzdrowienie sytuacji w powołaniu do pełnienia tej funkcji osoby niezwiązanej ze Stowarzyszeniem „Wiosna”, lecz jednocześnie doświadczonej w działalności społecznej i pozarządowej, zarządzaniu organizacją oraz rozumiejącej ideę ruchu stowarzyszeniowego.
Sytuacja w Stowarzyszeniu „Wiosna” jest ważna nie tylko dla osób bezpośrednio z nią związanych czy objętych jego pomocą, ale również dla przyszłości działań społecznych w Polsce w ogóle. Jako działacze i działaczki organizacji społecznych – śledzący doniesienia na temat „Wiosny” z rosnącym niepokojem – nie chcemy przyglądać się sytuacji bezczynnie, lecz pomóc osobom, którym dobro „Wiosny” i jej programów, w tym „Szlachetnej Paczki”, leży na sercu, w unormowaniu sytuacji. Przetrwanie Stowarzyszenia „Wiosna” bez uszczuplenia prowadzonych przez nie działań oraz zaufania społecznego, którym było przez lata obdarzane, to sprawa ważna dla nas wszystkich. Dziś, gdy „Szlachetna Paczka” jest ruchem społecznym i swego rodzaju dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek, wspólnie powinniśmy działać na rzecz jej uratowania.
W związku z tym – w pełni szanując niezależność sądów w Polsce oraz wierząc w bezstronność podejmowanych przez nie decyzji – pozwalamy sobie zaproponować do rozważenia trzy kandydatury do roli kuratora „Wiosny”:
- Szymon Osowski – prawnik i działacz społeczny, prezes i dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, absolwent Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych.
- Grzegorz Wiaderek – prawnik, członek zarządu i współzałożyciel INPRIS – Instytutu Prawa i Społeczeństwa, były pracownik między innymi Fundacji Batorego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Członek Obywatelskiego Forum Legislacyjnego. Był przewodniczącym Rady Ekspertów Programu „Obywatel i Prawo” (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), członkiem Zespołu Sterującego ds. Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz członkiem Krajowego Komitetu przy Ministrze Edukacji Narodowej ds. Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej. Autor publikacji z zakresu prawa cywilnego, bankowego, prawa dotyczącego organizacji pozarządowych oraz problematyki dotacji z UE.
- Przemysław Żak – prawnik i działacz społeczny, zajmujący się między innymi negocjacjami, ochroną danych osobowych, pomocą prawną dla przedsiębiorców oraz prawem administracyjnym. Specjalizuje się także w prawie organizacji pozarządowych, jest doświadczonym działaczem, między innymi członkiem Zarządu Fundacji Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka w Krakowie, gdzie pełni także funkcję Szefa Programu Prawnego. Jest członkiem Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Dialog Społeczny, a także autorem programów szkoleniowych dla zarządów organizacji.
Jesteśmy przekonani, że są to osoby, których doświadczenie, kompetencje oraz bezstronność pozwolą na uporządkowanie sytuacji w Stowarzyszeniu, co ułatwi mu powrót do tego, do czego jest powołane – niesienia pomocy i wsparcia osobom potrzebującym w całej Polsce oraz budowania solidarności społecznej. Jako środowisko organizacji społecznych jesteśmy również gotowi udzielać w tym procesie dalszego niezbędnego wsparcia osobom zaangażowanym w proces zmian w „Wiośnie”.
Zwracamy się z prośbą o życzliwe rozpatrzenie naszej propozycji.
Z wyrazami szacunku,
Łukasz Bojarski, Prezes Zarządu INPRIS (Instytut Prawa i Społeczeństwa)
Łukasz Domagała, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Rafał Dymek, Dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana
Maria Ejchart-Dubois, Prezeska Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Krzysztof Izdebski, Dyrektor Programowy Fundacji ePaństwo
Urszula Krasnodębska-Maciuła, Prezeska Stowarzyszenia Klon/Jawor
Ewa Kulik-Bielińska, Dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego
Bohdan Pękacki, Dyrektor Fundacji Greenpeace Polska
Danuta Przywara, Prezeska Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Alek Tarkowski, Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe
Jędrzej Witkowski, Prezes Zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej
Jan Jakub Wygnański, Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Podpisy dołączone po wysłaniu listu:
Anna Gdula, Prezeska Zarządu Fundacji na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej „Lex Nova”
Krzysztof Jakubowski, Prezes Fundacji Wolności
Beata Kwiatkowska, Instytut Prawny
Mateusz Wojcieszak, członek zarządu Fundacji Pole Dialogu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.