Sprawozdanie OPP. Kolejny obowiązek sprawozdawczy w 2021 roku, o którym musisz pamiętać
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek składać sprawozdanie merytoryczne i finansowe do bazy sprawozdań OPP. Zbieramy informacje niezbędne dla wszystkich organizacji pożytku, które muszą umieścić sprawozdania w bazie Narodowego Instytutu Wolności. W 2021 roku obowiązek ten, podobnie jak inne obowiązki sprawozdawcze, został przesunięty, ale również on będzie musiał zostać niedługo zrealizowany.
Obowiązki sprawozdawcze OPP
Obowiązki organizacji pozarządowych związane ze sprawozdaniami finansowymi, to obowiązki wszystkich NGO-sów (z wyjątkiem grupy organizacji wybierających uproszczoną ewidencję). Szczegółowo koncentrowaliśmy się na tych obowiązkach na wiosnę, przed wakacjami i teraz, we wrześniu - na finiszu "sezonu" sprawozdawczego. Czas przypomnieć Wam, a konkretnie organizacjom pożytku publicznego (OPP), obowiązek dotyczący właśnie tych organizacji.
OPP mają specjalne obowiązki sprawozdawcze. Są one ważne, ponieważ od ich realizacji zależy czy będą mogły zbierać 1%. Obowiązki te nie zwalniają ze składania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego czy KRS. Są ich uzupełnieniem. Przy ich realizacji korzystamy ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości. Musimy też jednak przygotować oddzielne sprawozdanie merytoryczne OPP.
Kiedy składamy sprawozdania OPP w 2021 roku
W standardowych terminach większość organizacji pożytku składa sprawozdania OPP w lipcu. Ale w 2021 roku obowiązki sprawozdawcze (drugi rok z rządu - z powodu pandemii) zostały przesunięte. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje dwa terminy na składanie sprawozdań OPP (dla dwóch grup organizacji pożytku). Te dwa terminy zostały zachowane również przy przesunięciu.
W 2021 roku OPP składają sprawozdania do bazy NIW w następujących terminach:
- do 15 października składają sprawozdania OPP, których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy
- do 30 listopada składają OPP, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego.
Gdzie i jak składamy sprawozdania OPP
Do bazy sprawozdań OPP musi trafić sprawozdanie finansowe (te powinny sporządzać nie tylko OPP, ale wszystkie NGO-sy zobowiązane ustawą o rachunkowości). Należy jeszcze przygotować sprawozdanie merytoryczne. Trzeba wykorzystać jeden z dwóch dostępnych wzorów, w zależności od tego, jak dużą organizacją pożytku jesteśmy.
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Sprawozdanie merytoryczne OPP - WZORY
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23