Społeczny werdykt – jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrali obywatele i obywatelki?
Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”. Zapraszamy do lektury podsumowania, w którym przedstawiamy rozwiązania przegłosowane przez Panelistów i Panelistki.
6 grudnia w Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie prezentujące wyniki pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, przeprowadzonego w ramach projektu Narada obywatelska o kosztach energii. Na sali, poza reprezentacją Panelistów i Panelistek, były też m.in. osoby ze świata polityki, organizacji pozarządowych, think-thanków, środowisk eksperckich i uniwersyteckich. Dotychczas informowaliśmy decydentów i decydentki o przebiegu całego procesu, zapraszaliśmy ich do jego śledzenia. 6 grudnia mieli oni okazję wysłuchać obywatelskich rekomendacji i odnieść się do nich. Podczas spotkania głos zabrali przedstawiciele i przedstawicielki większości partii politycznych: Lewicy, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Razem i Partii Zieloni oraz reprezentanci komisji i zespołów parlamentarnych, Sejmu i Senatu, jak również eksperci i ekspertki, którzy wspierali panel obywatelski i narady lokalne.
Wyniki ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, czyli rekomendacje mające poparcie społeczne, powinny stać się ważnymi punktami w agendach – także tych politycznych. Takie zapowiedzi mogliśmy usłyszeć ze strony każdej partii, która przyjęła zaproszenie i uczestniczyła w podsumowaniu procesu. Niektórzy deklarowali, że mają część przegłosowanych rekomendacji w swoich programach, inni potwierdzali, że będą je uwzględniać w swoich planach.
Zobacz film: zapis relacji ze spotkania
Źródło: Fundacja Stocznia