Rozwój aktywności organizacji pozarządowych po 1989 roku doprowadził do realizacji przez nie działań w różnych formach i wielu obszarach tematycznych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na koniec 2020 roku na terenie Poznania zarejestrowanych było 4254 organizacji pozarządowych (w ramach wszystkich rejestrów). Krajowy Rejestr Sądowy zawiera wykaz 3691 podmiotów, a w ewidencji stowarzyszeń zwykłych jest 345.
W 2021 roku w Poznaniu 211 organizacji posiada status organizacji pożytku publicznego. Z pewnością można wysnuć wniosek, że liczba organizacji non-profit potwierdza dużą aktywność społeczną mieszkańców miasta i chęć brania spraw w swoje ręce.
Dynamikę rejestrowanych organizacji pozarządowych po 2001 roku prezentuje wykres 1 (pełny artykuł z wykresami dostępny tutaj). Wysokie wskaźniki na wykresie w latach 2001-2002 wynikają z rozpoczęcia działania bazy KRS. W kolejnych już latach tendencja rejestrowania organizacji utrzymywała się na podobnym poziomie ok. 200 organizacji społecznych rocznie, z niewielką tendencją spadkową.
Warto przeanalizować także formy organizacyjne. Zdecydowanie najbardziej popularną strukturą, w jakiej funkcjonują organizacje społeczeństwa obywatelskiego, są stowarzyszenia. Stanowiły one ponad połowę poznańskich organizacji pozarządowych zarejestrowanych w KRS w 2017 roku– 51,5%. Kolejną formą, pod kątem liczebności są fundacje – 29,3% oraz stowarzyszenia kultury fizycznej i/lub sportowej – 8,7%, następnie stowarzyszenia zwykłe – 5,3%. Inne formy, np. organizacja powstała na mocy umowy Państwo-Kościół, związek stowarzyszeń stanowią 5,2% organizacji pozarządowych.
Działalność społeczną w Poznaniu prowadzą też grupy nieformalne mieszkańców. Grupy nie są ustrukturalizowane, działają często ad hoc, przy rozwiązywaniu konkretnego problemu, a tuż po jego zniwelowaniu, rozwiązują się. Trudno zatem określić ich liczbę, ale szacuje się, że w Poznaniu działa około 250 grup nieformalnych.
Nauka na pierwszym miejscu
Dane wskazują, że najwięcej poznańskich organizacji pozarządowych działa w sferze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania – 15,4% oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 14,3%. Co ciekawe dwa pierwsze miejsca najpopularniejszych obszarów działalności od lat są stałe. Potwierdzają to dane z 2011 roku z Diagnozy Stanu Trzeciego Sektora w Poznaniu.
Organizacje pozarządowe działające w obszarze edukacji najczęściej podejmują takie działania jak: zajęcia wyrównawcze dla dzieci i młodzieży, zajęcia dla studentów, działania dla dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych, organizowanie olimpiad wiedzy, cykle warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, rozwój zainteresowań oraz pasji sportowych, półkolonie i kolonie w okresie zimowym i letnim. Organizacje społeczne prowadzą także liczne szkoły, przedszkola i żłobki. Z kolei organizacje działające w sferze kultury organizują szereg wystaw, festiwali, koncertów, spektakli teatralnych czy wernisaży, tworzą biblioteki. Zapewniają także warsztaty, zajęcia uwrażliwiające na sztukę i kulturę dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz wszystkich mieszkańców Poznania, oferują ponadto różnego rodzaju wydawnictwa.
Kolejne obszary aktywności, to: wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, gdzie działa 10,5% poznańskich NGO. Dane wskazują, że w ciągu ostatnich lat na ważności zyskał sport, który zajmuje obecnie 3 miejsce, a w 2011 roku był 8. W tym obszarze najczęściej oferowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży, zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami, wyścigi, zawody sportowe, biegi, mecze piłki nożnej, nauka pływania oraz prowadzenie różnych centrów sportowych dla dzieci i młodzieży.
Po czwarte – zdrowie
Dalej w kolejności najczęstszych obszarów aktywności społecznej mamy w Poznaniu organizacje ze sfery ochrony i promocji zdrowia, które stanowią 7,3% oraz inne, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami – 7,2%. W sferze pomocy społecznej, pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywaniu szans tych rodzin i osób specjalizuje się 6,2% NGO.
Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami obejmują np. zajęcia ruchowe i sportowe, zajęcia sprzyjające usamodzielnieniu osób z niepełnosprawnościami, rehabilitację, wsparcie i wyrównywanie szans życiowych i edukacyjnych, konsultacje medyczne, prawne, wyszkolenie osób, które będą pracowały jako asystenci osób z niepełnosprawnościami a także prowadzenie mieszkań treningowych.
Z kolei obszar pomocy społecznej to m.in.: pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, działania na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych społecznie, osób przewlekle chorych i niesamodzielnych, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, działania na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, mające na celu zapobieganie powstawaniu i pogłębianiu dysfunkcji społecznych oraz przemocy w rodzinie.
Organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony zdrowia zajmują cały czas 4. miejsce, pod kątem liczby organizacji działających w tym temacie (najprawdopodobniej okres pandemii SARS-CoV-2 wpłynie na zwiększenie liczby NGO działających w tym obszarze). Tu poznaniacy mają w ofercie od NGO m.in. liczne wydarzenia prozdrowotne, edukacyjne, zorganizowanie opieki w domu i opiekę nad osobami zależnymi, opiekę wytchnieniową, działania na rzecz poprawy stanu psychicznego, udzielanie porad, informacji, promocję zdrowego odżywiania i zapobieganie zaburzeniom odżywiania a także opiekę zdrowotną nad seniorami.
Na kolejnych miejscach pod kątem liczby organizacji pozarządowych działających w danym zakresie znalazły się: wypoczynek dzieci i młodzieży – 2,8%, działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym – 2,7%, działalność wspomagająca rozwój gospodarczy – 2,6%, działalność charytatywna – 2,4%, ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego – 2,3%. Pozostałe obszary, obejmują 22,3% wszystkich wskazań.
Najbliżej ludzi
Warto zwrócić uwagę, że obszary funkcjonowania organizacji non-profit są w dużej mierze odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, stąd biorąc pod uwagę ich ilość w poszczególnych sferach można zauważyć skalę poszczególnych problemów poznaniaków, w których rozwiązanie angażują się, rejestrując organizację społeczną.
Przemysław Piechocki, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych:
„W Poznaniu działa ponad 4 tysiące organizacji pozarządowych. Wydaje mi się, że nie ma osoby w naszym mieście, która nie zetknęłaby się z ich działalnością. To właśnie organizacje społeczne są najbliżej ludzi i rozwiązują problemy często na pozór niewidoczne. Sięgają tam, gdzie nie sięgają ustawodawcy i niosą nadzieję i energię tam, gdzie bardzo jej brakuje. Myślę, że Poznań bez organizacji pozarządowych nie byłby takim atrakcyjnym miejscem do życia”.
Powyższy tekst jest fragmentem artykułu, który ukazał się w Kronice Społeczny Poznań. W kolejnych tygodniach opublikujemy jego kolejne części.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"