Składasz ofertę na konkurs dotacyjny? Skorzystaj z naszej instrukcji
W Warszawie organizacje pozarządowe składają oferty w konkursach na realizację zadań publicznych tylko elektronicznie, w generatorze Witkac.pl. Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek.
Stołeczne organizacje pozarządowe, które chcą uzyskać od biur lub dzielnic Urzędu m.st. Warszawy dotacje na realizację zadań publicznych, wypełniają i składają swoje oferty elektronicznie w generatorze Witkac.pl.
Posługując się generatorem Witkac organizacja wypełnia wniosek na aktualnym wzorze oferty, który obowiązuje w ramach procedury konkursowej.
Ekspertki Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) przygotowały instrukcje, w jaki sposób wypełnić wniosek oferty.
Jak wypełnić ofertę na realizację zadania publicznego w generatorze Witkac.pl [INSTRUKCJA]
Opis zadania
Jednym z ważnych elementów wniosku jest opis zadania. W tej części postaraj się odpowiedzieć na takie pytania:
PO CO?
Czyli jaki jest cel projektu – nie jest to punkt obowiązkowy, ale rekomendujemy sformułowanie celów szczegółowych projektu, by mieć podstawy do określenia rezultatów i ich wskaźników (będzie to potrzebne w sprawozdaniu z realizacji zadania).
• DLA KOGO?
Czyli kto będzie odbiorcą działań, jaka będzie grupa docelowa, jakie są jej problemy i potrzeby – tę część wypełniamy obowiązkowo. To punkt, w którym robimy rodzaj diagnozy.
Warto od tego rozpocząć myślenie o naszym projekcie, a dopiero później dookreślić cel, jaki chcemy osiągnąć i działania, dzięki którym go zrealizujemy oraz rezultaty – wskaźniki, dzięki którym zobaczymy, co się udało osiągnąć. W przygotowaniu diagnozy pomóc nam mogą różne dokumenty, np. strategie, programy, raporty (np. z przeprowadzonych ewaluacji), statystyki itd.
Pamiętaj, dużo informacji o pomocnych dla danego konkursu dokumentach znajdziesz w ogłoszeniu konkursowym. Przeczytaj je!
• CO?
Czyli jaki mamy pomysł/sposób na rozwiązywanie problemów/zaspokojenie potrzeb opisanej grupy docelowej. Tę część także wypełniamy obowiązkowo. Tu syntetycznie opisujemy główne działania, które chcemy realizować w czasie projektu. Szczegółowo o działaniach piszemy w kolejnym punkcie (4. Plan i harmonogram działań).
• GDZIE?
Czyli jakie jest miejsce realizacji – wypełniamy obowiązkowo.
• JAK TO SIĘ MA DO INNYCH (KOMPLEMENTARNOŚĆ)?
Czyli jak projekt współgra z innymi podejmowanymi przez nas działaniami albo/lub/i z działaniami innych organizacji (lub instytucji publicznych) realizowanymi w zdiagnozowanych przez nas obszarach – wypełniamy obowiązkowo. Tu także można wpisać, na ile nasz projekt mieści się w dokumentach strategicznych Miasta związanych z danym obszarem (strategie, programy, polityki). To nowy element w ofercie.
UWAGA! W Generatorze ta część wniosku została podzielona na mniejsze części takie jak: 1. syntetyczny opis zadania 2. miejsce realizacji zadania, 3. grupa docelowa, 4. sposób rozwiązywania problemów/zaspokajania potrzeb grupy docelowej, 5. komplementarność z innymi działaniami podejmowanymi przez organizację lub inne podmioty.
Pamiętaj o tym, przenosząc, kopiując napisany przez Ciebie opis projektu do Generatora.
Cel, którego określenie rekomendujemy, może być np. zamieszczony w polu z opisem grupy docelowej, czy też ze sposobem rozwiązywania problemów/zaspokajania potrzeb tej grupy.
Pamiętaj, że pola są stworzone po to, by ułatwić, uporządkować treść wniosku. Nie oznacza to braku możliwości dodania ważnych dla projektu informacji. Ważne, by opis był spójny, zwięzły i rzeczowy.
Nie tylko formularz
Generator WItkac.pl to nie tylko „formularz”, poprzez który dostarczamy wniosek do Biura lub Dzielnicy. To narzędzie, które także częściowo pomaga w poprawnym wypełnieniu wniosku i podpowiada, jeśli o czymś zapomnimy.
Witkac.pl automatycznie wykonuje operacje rachunkowe:
- oblicza całkowite koszty w poszczególnych pozycjach,
- oblicza koszty do pokrycia z dotacji względem zadeklarowanego wkładu własnego,
- sumuje koszty całkowite zadania.
Sprawdzi też poprawność numeru NIP, REGON, KRS oraz konta bankowego.
Wsparcie w obsłudze generatora
Od stycznia 2022 r. SCWO zapewnia funkcjonowanie generatora wniosków dla organizacji pozarządowych – www.witkac.pl. otwiera się w nowej karcie
Jeśli Twoja organizacja działa na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, w SCWO uzyskasz:
1. wsparcie techniczne w obsłudze generatora.
Od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 16.30:
- pod numerami telefonu: 506 276 359, 502 668 161
- pod adresem e-mail: scwowitkac@boris.org.pl
2. wsparcie merytoryczne przy tworzeniu wniosków o dofinansowanie w konkursach ofert ogłaszanych prze m.st. Warszawa oraz przy opracowywaniu sprawozdań ze zrealizowanych projektów.
Aby uzyskać poradę, zgłoś się do Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Skontaktuj się z infolinią SCWO:
- telefonicznie: (22) 828 91 23,
- mailowo: scwo@warszawa.ngo.pl,
- za pomocą SMS-a: 501 979 159.
Następnie zostaniesz przekierowany lub przekierowana do właściwej ekspertki lub eksperta. Część porad jest udzielana w trakcie stałych dyżurów, a część wymaga umówienia ze specjalistą.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23