Działasz na rzecz seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży czy wolontariuszy – dzięki dotacjom z Dzielnic i Biur m.st. Warszawy możesz jeszcze lepiej wspierać te grupy. Trwają otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych związane z szeroko rozumianą działalnością lokalną.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładami konkursów ofert, których termin składania wniosków upływa jeszcze w tym roku.
Pomagasz seniorom - sprawdź te konkursy
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych prowadzi nabór wniosków w konkursie ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Organizacja i przeprowadzenie zajęć grupowych dla seniorów z zakresu edukacji cyfrowej. Grupą docelową są mieszkańcy Warszawy w wieku 60+.
Dzielnica Bemowo dofinansowuje realizację programów mających na celu przeciwdziałanie marginalizacji i izolacji osób starszych (60+) z terenu Dzielnicy Bemowo oraz rozwój ich aktywności społecznej.
Dzielnica Wawer wspiera prowadzenie miejsc dziennego punktu wsparcia dla seniorów od 60. roku życia. Projekt musi zakładać funkcjonowanie miejsca od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni świątecznych i ustawowo wolnych od pracy, minimum 6 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb i możliwości korzystania z oferty przez adresatów zadania, stworzenie przestrzeni do wspólnych spotkań i odpoczynku, miejsce (budynek) musi być dostosowany do poruszania się osób starszych.
Celem zadania publicznego, które dofinansuje Dzielnica Praga Południe jest aktywizacja seniorów poprzez realizację zadań z zakresu kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego. Pogłębienie wiedzy i wrażliwości artystycznej poprzez rozwój pasji, zdolności oraz popularyzacja sztuki i różnych form artystycznych.
Konkursy ogłoszone przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych >>
Działasz na rzecz osób niepełnosprawnych - zdobądż dofinansowanie na swój projekt
Dzielnica Ochota ogłosiła konkurs ofert na realizację zadania publicznego związanego z organizowaniem i rozwijaniem różnorodnych form wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Rekomendowane są różne formy wsparcia, w tym m.in. poradnictwo (prawne, zawodowe), seminaria edukacyjne, spotkania integracyjne, szkolenia, konsultacje i inne działania rozwijające umiejętności współżycia osób bliskich z osobami z niepełnosprawnością.
Natomiast Dzielnica Bielany, dbając o sprawność fizyczną osób z niepełnosprawnościami, wspiera organizację dzielnicowych amatorskich zawodów oraz organizacja otwartych zajęć sportowo – rekreacyjnych skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.
Również Dzielnica Żoliborz dofinansuje zadanie publiczne, które dotyczy organizacji zajęć i imprez sportowo-rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Formy realizacji zadania publicznego powinny mieć charakter integrujący uczestników o różnorodnym stopniu sprawności ruchowej i intelektualnej.
Konkursy w Dzielnicy Ochota >>
Dzieci i młodzież mogą liczyć na ciekawą ofertę organizacji
Warszawska Akademia Młodych Liderów 2025-2026 ma pomóc m.in. w rozwoju kompetencji młodych liderów, w szczególności w obszarach: Ja jako lider, Ja i mój zespół, Ja w Warszawie, a także przyczynić się do budowania wśród młodych liderów poczucia tożsamości warszawskiej z naciskiem na poznawanie miasta i miejskich instytucji, nawiązywanie kontaktów z urzędnikami i pracownikami młodzieżowymi, poznawanie dokumentów strategicznych programujących rozwój stolicy, możliwości i narzędzi, które oferuje swym mieszkańcom. Konkurs jest ogłoszony przez Centrum Komunikacji Społecznej.
„Nie jesteś sam/-a - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to po raz czwarty!” to zadanie publiczne, które chce wspierać Dzielnica Mokotów. Jego realizacja powinna doprowadzić m.in. do wzrostu umiejętności u dzieci, młodzieży w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi w sposób konstruktywny; podniesienia kompetencji wychowawczych rodziców/opiekunów oraz umiejętności społecznych i komunikacyjnych w rodzinie.
Do prowadzenia Klubu Młodzieżowego zaprasza Dzielnica Wola. W klubie mogą odbywać się różnorodne działania, w tym m.in. Działania pożądane w ramach realizacji zadnia: prowadzenie zajęć wyrównujących deficyty szkolne, prowadzenie działań wspierających indywidualne zasoby, potrzeby i talenty wychowanków, doradztwo w zakresie wyborów edukacyjnych – wyboru szkoły, nauki zawodu; nauka umiejętności życiowych ułatwiających usamodzielnianie się wychowanków, np. zarządzania budżetem domowym, wyłanianie liderów młodzieżowych współdecydujących z wychowawcami o istotnych kwestiach prowadzenia Klubu czy też organizowanie działań na rzecz społeczności lokalnej, np. poprzez promowanie wolontariatu wśród młodzieży;
Natomiast Dzielnica Białołęka ogłosiła otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w 2025 roku. Zadanie to dotyczy organizacji szkolenia sportowego, całorocznego i/lub udział w całorocznym współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży zamieszkałej lub uczącej się na terenie Dzielnicy.
Konkursy ogłoszone przez Centrum Komunikacji Społecznej >>
Warto zadać o dobrostan wolontariuszy
W konkursie ofert ogłoszony przez Centrum Komunikacji Społecznej można otrzymać dofinansowanie szkoleń i wsparcia psychologicznego dla wolontariuszy w Warszawie. Umiejętności i wiedza, zdobywane przez wolontariuszy powinny być możliwie uniwersalne, by pozwoliły wolontariuszom uzyskać kompetencje o uniwersalnym charakterze. Oferta może uwzględniać zarówno propozycje tematów z zakresu dbania o swój dobrostan psychiczny, jak i z rodzaju umiejętności praktycznych w działaniach społecznych (np. pierwsza pomoc przedmedyczna).
Procedura konkursowa od A do Z
W Warszawie ogłaszanie konkursów, składanie ofert i ich ocena, podpisywanie umów i sprawozdawczość z realizacji zadań opisane są w tzw. Procedurze konkursowej.
Procedura konkursowa to potocznie przyjęta nazwa dla wielu dokumentów dotyczących organizacji konkursów: Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wielu załączników (np. wzorów zarządzeń o ogłoszeniu konkursu wraz ze wzorem ogłoszenia, wzoru oferty konkursowej, wzoru umowy na realizację zadania publicznego, zarządzenia o powołaniu komisji konkursowej itd.)
W Procedurze opisane są kolejne etapy procesu ogłaszania, przeprowadzania i rozstrzygania konkursów dotacyjnych (otwartych konkursów ofert) – na poziomie wydziałów dzielnicowych i ogólnomiejskich biur.
Szukaj konkursów z warszawa.ngo.pl
Na projekty w dziedzinie kultury, polityki społecznej, ekologii czy działalności lokalnej można otrzymać dofinansować w wielu konkursach ofert. Zaprezentowaliśmy tylko ułamek z bogatej oferty konkursów. Potrzeby mieszkańców Warszawy i środowiska lokalnego mogą być zaspokojone przy ich znacznym udziale. Z pewnością każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i Dzielnice.
Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”. W sprawnym znalezieniu funduszy pomoże wyszukiwarka.
Informacje o konkursach możesz mieć także regularnie na swojej skrzynce e-mail: wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter. Dwa razy w tygodniu wyślemy Ci aktualne informacje o dostępnych funduszach i o innych ważnych wydarzeniach dla warszawskiego trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23