Kultura, polityka społeczna, sport na start. Pierwsze konkursy na rok 2025
Zajmujesz się kulturą, działasz na rzecz seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy uzależnionych, dbasz o rozwój fizyczny warszawiaków – dzięki dotacjom z Urzędu m.st. Warszawy możesz zrobić jeszcze więcej. Trwają otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych związane z szeroko rozumianą kulturą, polityką społeczną i sportem.
Kulturalna Warszawa
Troska o bogate dziedzictwo kulturowe jest ważne dla niejednego mieszkańca Warszawy, dlatego Biuro Kultury przygotowało konkurs „Dziedzictwo kulturowe Warszawy”, który powinien przyczynić się do upowszechniania wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Warszawy poprzez działania kulturalne, edukacyjne, dokumentacyjne, badawcze, artystyczne, które mogą być realizowane w różnych dziedzinach kultury i sztuki.
Natomiast celem konkursu „Kultura Warszawy - dzieła, projekty, wydarzenia” jest budowanie zróżnicowanej i oryginalnej oferty kulturalnej Warszawy poprzez wsparcie interesujących projektów w różnych dziedzinach kultury i sztuki.
W konkursie „Różnorodna Warszawa” wsparcie mogą otrzymać projekty z obszaru edukacji i animacji kulturalnej, adresowane do różnych grup wiekowych, społecznych czy kulturowych.
Na edukację kulturalną, która obejmuje kształcenie artystyczne i estetyczne, pogłębia wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego i pogłębia umiejętność krytycznej oceny zjawisk kultury współczesnej, kształtuje wrażliwość na wielokulturowość oraz sprzyja angażowaniu się w proces upowszechniania kultury można otrzymać dotację w Dzielnicy Śródmieście.
O potrzebach kulturalnych swoich mieszkańców pamiętają Dzielnice Wawer i Żolibórz, zachęcając do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Dzielnica Bemowo będzie wspierać m.in. działania ukierunkowane na zwiększenie kompetencji kulturowych, rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności, zapewnienie kontaktu z dziełami sztuki i szeroko pojętym dziedzictwem kultury, organizowanie różnych form aktywności twórczej.
Polityka społeczna i sport
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych dofinansuje zadanie, którego celem jest celem zadania jest zapewnienie całodobowej opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców oraz podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny, umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej lub przysposobienia.
Dzielnica Bielany zaprasza do udziału w konkursie na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w środowisku poprzez prowadzenie klubu samopomocy dla dorosłych osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego.
Natomiast Dzielnica Targówek wspiera projekty dotyczące prowadzenia placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzież w wieku 6–18 lat oraz prowadzenie klubu abstynenckiego. Podobne konkursy są organizowane przez Dzielnicę Mokotów.
Także w Dzielnicy Ursus można otrzymać wsparcie na prowadzenie klubów abstynenckich.
Konkursy w Dzielnicy Targówek >>
Dzielnica Wawer przygotowała konkursy ofert dla organizacji zajmujących się polityka społeczną, sportem, kulturą, działających na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych.
Bogatą ofertę konkursów przygotowało Biuro Sportu i Rekreacji, w tym m.in. wsparcia finansowego dla projektów związanych ze szkoleniem i współzawodnictwem sportowym osób z niepełnosprawnościami oraz organizacją imprez sportowo-rekreacyjnych. "Aktywny Warszawiak" to natomiast konkurs, na który można składać projekty adresowane do jak najszerszej grupy odbiorców i nie mogą być traktowane jako treningi lub uzupełnienie treningu dla osób, które uprawiają daną dyscyplinę sportu. Projekt może stanowić stałą ofertę rekreacyjną dostępną np. w sezonie letnim.
Każda organizacja dbająca o zdrowie i sprawność warszawiaków może znaleźć odpowiedni dla siebie konkurs.
Zajęcia oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnością, a także szkolenia i zawody sportowe mogą otrzymać dofinansowanie w Dzielnicy Wola, Żoliborz, Śródmieście czy Białołęka.
Konkursy w Dzielnicy Żoliborz >>
Procedura konkursowa od A do Z
W Warszawie ogłaszanie konkursów, składanie ofert i ich ocena, podpisywanie umów i sprawozdawczość z realizacji zadań opisane są w tzw. Procedurze konkursowej.
Procedura konkursowa to potocznie przyjęta nazwa dla wielu dokumentów dotyczących organizacji konkursów: Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wielu załączników (np. wzorów zarządzeń o ogłoszeniu konkursu wraz ze wzorem ogłoszenia, wzoru oferty konkursowej, wzoru umowy na realizację zadania publicznego, zarządzenia o powołaniu komisji konkursowej itd.)
W Procedurze opisane są kolejne etapy procesu ogłaszania, przeprowadzania i rozstrzygania konkursów dotacyjnych (otwartych konkursów ofert) – na poziomie wydziałów dzielnicowych i ogólnomiejskich biur.
Szukaj konkursów z warszawa.ngo.pl
Na projekty w dziedzinie kultury, polityki społecznej, ekologii czy działalności lokalnej można otrzymać dofinansować w wielu konkursach ofert. Zaprezentowaliśmy tylko ułamek z bogatej oferty konkursów. Potrzeby mieszkańców Warszawy i środowiska lokalnego mogą być zaspokojone przy ich znacznym udziale. Z pewnością każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i Dzielnice.
Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”. W sprawnym znalezieniu funduszy pomoże wyszukiwarka.
Informacje o konkursach możesz mieć także regularnie na swojej skrzynce e-mail: wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter. Dwa razy w tygodniu wyślemy Ci aktualne informacje o dostępnych funduszach i o innych ważnych wydarzeniach dla warszawskiego trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23