Jako społeczeństwo stoimy w obliczu wielkiego kryzysu demograficznego. Ostatnie dane statystyczne są bezlitosne. Wskazują na fakt, że w ciągu niespełna dekady w Polsce w zdecydowanej większości gmin, odsetek osób w wieku 60-65 lat będzie wynosił nawet do 38 %. Natychmiast potrzebujemy rozwiązań, które odciążą i tak już ledwo wydolny system usług opiekuńczych.
Powrót do relacji międzysąsiedzkich
Próbujemy odbudować to, co na przestrzeni lat gdzieś zanikło w codziennym pędzie życia, zamykaniu się na swoje potrzeby, byciu anonimowym szczególnie w dużych miastach. Powracamy do źródeł, czyli do relacji międzyludzkich i postawieniu na nasze najbliższe otoczenie.
„Zachodzący wokół nas postęp technologiczny przekłada się na nasze style życia, na sposoby spędzania czasu, na nasze relacje społeczne – odwracamy się od rzeczywistych kontaktów międzyludzkich, zastępując je atrakcyjnie opakowanymi wirtualnymi substytutami” – Piotr Jaśkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Nauka dla Środowiska.
Być komuś sąsiadem - to wyrażenie było kiedyś często używane szczególnie w społecznościach wiejskich. Ile w nim ciepłych emocji! Ostatni rok zmagania się z pandemią, życiu w zamknięciu z poczuciem niepewności, strachu i osamotnienia, jeszcze bardziej uwydatnił potrzebę więzi, życia we wspólnocie, kontaktu z drugim człowiekiem.
Bądźmy komuś Dobrym Sąsiadem
Poznajcie Dobrego Sąsiada - innowacyjne narzędzie aktywizujące lokalne środowiska i uruchamiające sąsiedzkie kręgi. „Postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie żeby odpowiedzieć na problemy społeczne, do których powstania technologie te w dużym stopniu się przyczyniły” - Piotr Jaśkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Nauka dla Środowiska.
Wyobraźmy sobie samotną starszą osobę. Przyjmijmy, że będzie to Pani Halina. Jest ona zdana wyłącznie na siebie, bo jedyny wnuk Michał mieszka za granicą. Pani Halina krząta się po kuchni i upada, potykając się o nierozpakowaną torbę z zakupami. Na szczęście w tej historii obejdzie się bez złamania, ale z tak spuchniętą ręką nasza bohaterka nie da rady podnieść się samodzielnie. Wtem do mieszkania wbiega zaprzyjaźniona sąsiadka z dołu, u której Pani Halina trzyma zapasowy klucz i szybko udziela pomocy.
Ta historia ma swoje szczęśliwe zakończenie, ponieważ sąsiadka z dołu otrzymała na swój telefon powiadomienie, że Pani Halina potrzebuje pomocy. Uruchomił się czujnik upadku w opasce, którą dostała na Dzień Babcie od wnuka. W mieszkaniu natychmiast rozlega się dzwonek telefonu. To dzwoni wnuk Michał, który również otrzymał powiadomienie, że u babci coś się dzieje, ale otrzymała już pomoc.
Dobre Wsparcie – nasza odpowiedź na kryzys demograficzny
Dobry Sąsiad jest to aplikacja będąca częścią systemu Dobre Wsparcie, które ułatwia zarządzaniem usługami społecznymi. W panelu koordynatora, np. pracownika organizacji wspierającej osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, pracownika hospicjum, czy opieki społecznej - możemy przypisać krąg wsparcia naszemu podopiecznemu; rodzinę, sąsiadów, numer alarmowy do pogotowia ratunkowego. Mamy pewność, że po godzinach pracy organizacji i wolontariuszy, czy opiekunów, nasz podopieczny będzie miał wsparcie swojego otoczenia. Jako koordynatorzy mamy dostęp do raportów wszystkich działań i prac wykonanych u podopiecznego.
Rolę koordynatora może pełnić każdy z nas, przypisując z poziomu swojego telefonu krąg wsparcia rodzinie, czy osobie potrzebującej.
Dobry Sąsiad pozwala na zlecanie usług opiekuńczych na odległość. Ponadto umożliwia nam system rozliczania. Niestety, często forma wolontariatu sprawdza się tylko w jednorazowych przedsięwzięciach, ale trudniej już o regularną pomoc. Osoby chcące świadczyć usługi w systemie są wcześniej weryfikowane przez pracowników socjalnych, pod kątem ich wiarygodności oraz dobrych intencji. Każda z nich może być też oceniana przez zleceniodawców. Rodzina za pośrednictwem aplikacji ma wgląd w wykonywane przez opiekuna prace
To możesz być Ty
Pamiętajmy, że w sytuacji, jak Pani Halina może być każdy z nas. Nasze dziecko w drodze do szkoły może spaść z roweru, a tata może złamać nogę w lesie podczas grzybobrania. Każdy mieszkaniec ma możliwość pobrania ze Sklepu Google Play aplikacji Dobry Sygnał, w której samodzielnie tworzy własny krąg wsparcia, przypisując sześć wskazanych do udzielenia pomocy osób. Po naciśnięciu przycisku SOS na telefonie lub opasce, sygnał wysyłany jest wraz z lokalizacją do wskazanych przez nas osób.
Dobre Wsparcie – zrób coś dobrego dla lokalnej społeczności
Wszystkie organizacje chętne do testowania Dobrego Wsparcia w swoich kręgach zapraszamy do współpracy. Do końca roku 2021 operator systemu – Fundacja Nauka dla Środowiska przy Politechnice Koszalińskiej, udostępnia możliwość korzystania z systemu bezpłatnie. Stwórzmy razem coś dobrego!
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
+48536 060 202
Artykuł jest finansowany w ramach Programu: „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Artykuł pt. „Sąsiedzkie kręgi wsparcia przy użyciu najnowszych technologii” jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Nauka dla Środowiska. Utwór powstał w ramach projektu „Dobre Wsparcie”, realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadaczach praw oraz o projekcie „Dobre Wsparcie”. Treść licencji jest dostępna na stronie https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Całość dochodu przeznaczona jest na utrzymanie ngo.pl.