Kiedy obserwujemy statystyki dotyczące pandemii, powoli łapiemy oddech. Oby sytuacja zmierzała już tylko ku lepszemu. W ostatnim roku, w czasie lockdownu – każdy z nas poczuł, jak to jest żyć w zamknięciu, być odizolowanym od innych osób, być odciętym od pomocy. Tym bardziej, kiedy byliśmy poddani kwarantannie. Przez chwilę każdy z nas znalazł się w sytuacji, w jakiej na co dzień są, np. osoby niesamodzielne.
Dobre Wsparcie – czym jest?
Dobre Wsparcie to narzędzie oparte na najnowszych technologiach, które zostało opracowane z myślą właśnie o osobach zależnych od pomocy innych w codziennych czynnościach, w różnych sytuacjach życiowych. Każdy z nas może złamać nogę i być uziemionym. Każdy z nas będzie kiedyś seniorem, a to „kiedyś” wcale nie musi oznaczać odległej przyszłości. Statystyki w tej kwestii są bezlitosne. W ciągu niespełna dziesięciu lat w większości gmin w Polsce, osoby powyżej 65. roku życia będą stanowiły prawie połowę społeczności.
Dobre Wsparcie powstało z myślą o potrzebach osób zależnych od wsparcia. Celem było stworzenie narzędzia wykorzystującego najnowsze technologie, które: po pierwsze odciąży – już przeciążone samorządy – aktywizując najbliższe otoczenie, po drugie pozwoli błyskawicznie zareagować, by pomóc bliskiej osobie w potrzebie.
Oczywiście ważne, by pamiętać, że żadna technologia nie zastąpi człowieka. Może jedynie ułatwić, usprawnić, wspomóc, przyspieszyć udzielenie wsparcia bliskiej osobie. Takie rozwiązanie proponuje Dobre Wsparcie. Pomaga również odbudować relacje międzysąsiedzkie.
Jest to kompleksowy system zaprojektowany w intuicyjny i przyjazny sposób. Proponuje rozwiązania: Dobra Opieka – dla instytucji działających w szeroko pojętej branży usług społecznych oraz Dobrego Sąsiada – dla mieszkańców.
Dobra Opieka – innowacyjne rozwiązanie dla instytucji i firm działających w zakresie usług społecznych
Dobra Opieka to rewolucja w świecie usług społecznych. Stos papierów i mnóstwo czasu niezbędnego do zaplanowania pracy zamieniamy na kilka kliknięć w klawiaturę. Aplikacja składa się z panelu do zarządzania i koordynacji zadaniami osób pracujących w terenie, m.in. opiekunów środowiskowych. Zaprojektowana pod usługi opiekuńcze, lecz praktyka i potrzeby pokazały, że aplikacja sprawdza się w każdej dziedzinie, gdzie zarządzamy pracą osób w terenie. Mogą to być: ośrodki pomocy społecznej, firmy opiekuńcze, schroniska dla zwierząt, zarządzanie zielenią miejską, prace remontowe, usługi transportowe, cateringowe…
Aplikacja pozwala koordynatorowi, m.in. przydzielać zadania, interweniować w sytuacjach nagłych, błyskawicznie komunikować się na linii opiekun/wolontariusz – podopieczny. Może weryfikować lokalizację w momencie wykonywanej pracy oraz przydzielone zadania. A wszystko w łatwy i przede wszystkim bezpieczny sposób!
Wolontariusz/opiekun w swoim telefonie widzi przydzieloną listę zadań, a jednym kliknięciem potwierdza wykonanie zadań. Może dodać sobie dodatkowe zadanie. Dobra Opieka pozwala na komunikację z innymi opiekunami oraz swoimi podopiecznymi. Zwiększa również poczucie bezpieczeństwa samych pracowników/wolontariuszy. (Obejrzyj film)
Do końca 2021 roku, każda instytucja może testować Dobre Wsparcie bezpłatnie!
Wystarczy zgłosić się do Operatora i zacząć przygodę z Dobrym Wsparciem u siebie.
Dobry Sąsiad – „Uber” w usługach sąsiedzkich
Dobry Sąsiad to aplikacja dostępna dla każdego, do pobrania ze sklepu Google Play. Na razie działa na systemie Android, od jesieni będzie dostępna również w systemie IOS.
Dobry Sąsiad łączy osoby oferujące pomoc z tymi, które tej pomocy potrzebują. Pozwala tworzyć własne kręgi wsparcia lub możemy je stworzyć dla bliskiej osoby, której nie jest po drodze z najnowszymi technologiami. A wszystko dzieje się z poziomu telefonu.
Zastanawiasz się nad praktycznym prezentem dla babci, taty, a może dla dziecka, które zaczęło wybierać się na swoje pierwsze rowerowe wycieczki? Co powiesz na opaskę z przyciskiem SOS? Sygnał alarmu w błyskawiczny sposób dociera do osoby ze wskazanego kręgu wsparcia wraz z lokalizacją.
System Dobre Wsparcie można zsynchronizować z wybranymi rodzajami opasek dostępnych na rynku. Na bieżąco kolejne modele są dostosowywane modele. Jako osoba z kręgu wsparcia, w swoim telefonie widzi, kiedy bliska osoba przewróci się (to dzięki czujnikowi wstrząsu w opasce), lub dzieje się coś niepokojącego w związku z nieprawidłowym pulsem lub ciśnieniem.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy nagle potrzebna jest pomoc. Dobry Sąsiad to narzędzie dające poczucie, że w każdej chwili możemy liczyć na osoby znajdujące się w pobliżu, przypisane do naszego kręgu wsparcia. Możemy również wyszukać nowego „Dobrego Sąsiada” w przypadku, kiedy nikt z kręgu akurat nie odpowiada.
Do dzieła! Róbmy razem coś dobrego dla lokalnej społeczności!
Operatorem systemu jest Fundacja Nauka dla Środowiska przy Politechnice Koszalińskiej.
Artykuł został sfinansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
-
O Dobrym Wsparciu
pdf ・1.19 MB
-
Dobry Sąsiad
pdf ・1.04 MB
Artykuł pt. „Dobre Wsparcie – pomoc na wyciągnięcie ręki” jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Nauka dla Środowiska. Utwór powstał w ramach projektu „Dobre Wsparcie”, realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadaczach praw oraz o projekcie „Dobre Wsparcie”. Treść licencji jest dostępna na stronie https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Źródło: ndsfund.org