S3KTOR 2023. Fundacja Po DRUGIE pomaga młodym na życiowych zakrętach
Ważną częścią corocznego procesu przyznawania nagród na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie S3KTOR jest głosowanie mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy spośród zgłoszonych kandydatur wybierają tę, która najbardziej przypadnie im do serca. Nagrodę fundują Tramwaje Warszawskie. W tym roku Nagrodę Mieszkańców otrzymała Fundacja PO DRUGIE.
Fundacja PO DRUGIE powstała w 2011 roku. Zajmuje się wspieraniem wychowanków i byłych wychowanków placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich w ich adaptacji w środowisku lokalnym oraz w usamodzielniania się.
– Potrafiliście dostrzec tych, którzy niestety zbyt często znikają z radarów systemowych. Dostrzegliście już nie dzieci, a jeszcze nie do końca dorosłych. I wyciągacie ich w miejscu dla nich bardzo niebezpiecznym, z takiego wielkiego zakrętu życiowego. Łapiecie ich w tej chwili, w której mogą się stoczyć w zupełną przepaść. I bardzo Wam za to dziękuję – powiedział Konrad Niklewicz, członek Zarządu Tramwajów Warszawskich, wręczając nagrodę.
ZOBACZ FILM
Dom dla Młodzieży
Fundacja PO DRUGIE jest już po raz drugi laureatką wyróżnienia przyznawanego przez mieszkanki i mieszkańców stolicy. Otrzymała je także w 2013 roku wraz z pierwszą nagrodą w kategorii pomoc społeczna za realizację projektu „Gdy zostanę MAMĄ będę kochać nad życie”, skierowanego do wychowanek Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy.
W tym roku Fundacja została doceniona za prowadzenie w Warszawie Domu dla Młodzieży. To miejsce, które oferuje zakwaterowanie dla osób od 18 do 25 roku życia, znajdujących się w kryzysie bezdomności. Dom dysponuje 15 miejscami dla kobiet, mężczyzn, osób LGBT+. Składa się z pięciu sypialni, w których maksymalnie mogą spać cztery osoby. Pokoje są w pełni wyposażone, estetyczne, przyjazne. W domu są również przestrzenie wspólne – kuchnia, łazienki, salon/świetlica. Jest on otoczony ogrodem, w którym młodzież może nie tylko relaksować się, ale również uprawiać warzywa.
Przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku w domu jest obecny opiekun, którego zadaniem jest taka współpraca z młodzieżą, która ma doprowadzić do zmiany i poprawy jej sytuacji.
Mieszkańcy partycypują w kosztach utrzymania, wspólnie przygotowują jedzenie (na które się zrzucają) i dbają o porządek. Wszyscy mają możliwość korzystania z szerokiej oferty pomocowej dostępnej w Fundacji po DRUGIE (wsparcie specjalistów, udział w warsztatach, grupie wsparcia, zajęciach kulturalnych i sportowych).
Osoby, które prawidłowo realizują plan – podejmują i utrzymują pracę, wywiązują się ze swoich obowiązków, współpracują z kadrą zatrudnioną w domu – mają możliwość przejścia do mieszkania treningowego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23