Wychowanki Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy opiekowały się przez 24 godziny na dobę specjalnymi lalkami – niemowlętami. Musiały dbać, by ich „dzieci” były bezpieczne i zadowolone. Działo się to w ramach projektu „Gdy zostanę MAMĄ będę kochać nad życie” Fundacji po DRUGIE, który otrzymał nagrodę główną w konkursie S3ktor 2012 – na najlepszą inicjatywę pozarządową w stolicy oraz pierwszą nagrodę w kategorii pomoc społeczna.
- To dla nas bardzo miłe wyróżnienie i zaskoczenie – mówi prezeska fundacji Agnieszka Sikora. – Nie spodziewaliśmy się zwycięstwa w kategorii pomoc społeczna, a już na pewno nie liczyliśmy na nagrodę główną. Działania, które podejmujemy kierowane są do młodzieży zmarginalizowanej, na którą wielu ludzi patrzy niechętnie i trudno jest o poparcie dla naszych starań. Tym bardziej nagroda, którą odebraliśmy w Warszawie jest dla nas znacząca.
Nagrodzony projekt dotyczący budowania kompetencji rodzicielskich przez wychowanki Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy, fundacja prowadzi od ubiegłego roku. Właśnie w Falenicy wszystko się zaczęło.
- Do zakładu przywieźliśmy wówczas specjalne lalki, fantomy niemowląt, którymi wychowanki opiekowały się przez pięć dni. 24 godziny na dobę dziewczęta musiały dbać o to, by ich dzieci były bezpieczne i zadowolone – opowiada Agnieszka Sikora.
Projekt sprawdził się w 100%. Dziewczęta, które wzięły również udział w warsztatach dotyczących opieki i pielęgnacji nad noworodkiem oraz przeszły szkolenie z zakresu antykoncepcji i przebiegu ciąży, zaczęły mówić o współżyciu jako o sprawie wymagającej dojrzałości i odpowiedzialności. Wszystkie uczestniczki projektu deklarowały, że z macierzyństwem nie ma sensu się spieszyć, że to zdanie dla dorosłej osoby.
Projekt od czasu pierwszej odsłony w Falenicy ewoluuje
Do dziś wzięło w nim udział już ponad 300 wychowanków placówek resocjalizacyjnych – młodzieżowych ośrodków wychowawczych oraz zakładów poprawczych. Został skierowany zarówno do dziewcząt, jak i do chłopców.
- Działanie to sprawdza się doskonale. Staramy się po każdych warsztatach szczegółowo omawiać ich przebieg i nieustanie udoskonalamy program zajęć – opowiada Małgorzata Cwalina, która jest współautorką programu. – Zależy nam na tym, żeby ten program sprzyjał wychowankom i w rzeczywisty sposób przyczyniał się do budowania ich kompetencji rodzicielskich.
Obecnie projekt realizowany jest w Zakładzie Poprawczym w Raciborzu, gdzie objął 12 wychowanków.
- Mam nadzieję, że nagrody, które zebraliśmy będą sprzyjać dalszemu rozwojowi naszego projektu, ale jednocześnie mam nadzieję, że pomogą one w budowaniu dobrego wizerunku wychowanków i placówek resocjalizacyjnych – dodaje prezeska fundacji. – W placówkach dzieje się wiele wartościowych i ważnych rzeczy, dzięki pracy pedagogów młodzież zmienia się i zaczyna inaczej patrzeć na świat, zaczyna lepiej funkcjonować, rozbudzane są jej pasje i zainteresowania, pojawiają się nowe potrzeby. Liczę, że dzięki temu, że zaczynamy to wszystko pokazywać, a działania prowadzone przez placówki i Fundację po DRUGIE wychodzą na światło dzienne i są szeroko nagłaśniane, będzie nam łatwiej pracować na rzecz wychowanków, a ich funkcjonowanie poza murami nie będzie naznaczone piętnem placówki resocjalizacyjnej, bo ludzie zaczną ich postrzegać nieco inaczej.
Źródło: Fundacja po DRUGIE