Warszawski Hackerspace to stowarzyszenie tworzące otwartą na społeczność lokalną kreatywną przestrzeń. Ponad 100-osobowy zespół ludzi o szerokich umiejętnościach technicznych wykorzystuje je, aby poprawić życie osób w swoim otoczeniu. Ich wiedza i kreatywność zostały docenione – zajęli 3. miejsce w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR 2021.
Warszawski Hackerspace tworzą m.in.: programiści, informatycy, elektrycy, elektronicy, technologowie, stolarze, metalurgowie, chemicy, radiotechnicy, a nawet osoby z przygotowaniem pedagogicznym.
Stowarzyszenie rozwija na warszawskim Muranowie otwartą przestrzeń warsztatową – klub majsterkowicza. Zapewniają miejsce do wspólnej pracy, wyposażone w maszyny warsztatowe, narzędzia i aparaturę pomiarową.
Warszawski Hackerspace to jednak przede wszystkim społeczność, która podejmuje rozmaite aktywności, często związane z zainteresowaniami jej członków i członkiń. Jest miejscem twórczości, wspólnej pracy, rozwijania kompetencji, realizacji ciekawych projektów.
Jest to pierwsze tego typu miejsce, które powstało w Polsce. Na początku, w 2010 r., powstała lista dyskusyjna kilku osób, zainspirowanych takimi organizacjami działającymi za granicą. Kolejnym krokiem było znalezienie przestrzeni do wspólnej pracy i sformalizowanie jako organizacja pozarządowa (w 2012 r.).
Inżynieria dla dzieci, spawanie dla dorosłych, schodołaz dla seniorów
Stowarzyszenie jako cel stawia sobie upowszechnianie wiedzy, wspieranie innowacyjności oraz rozwój interdyscyplinarnych badań, prac naukowo-badawczych i działań kulturalnych oraz artystycznych.
Członkowie stowarzyszenia biorą udział w szeregu inicjatyw popularyzujących naukę, np. TEDx Warsaw. Zapraszają studentów kierunków technicznych, którzy szukają miejsca do rozwijania swoich projektów dyplomowych. Prowadzą też działania edukacyjne związane z szeroko pojętą inżynierią, kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza statutową działalnością edukacyjną angażują się także w działania na rzecz lokalnej społeczności.
Dzięki pieniądzom uzyskanym od m.st. Warszawy (w ramach projektu "Doposażenie warszawskich organizacji pozarządowych - regranting" realizowanego przez Fundacja RUBIN) doposażyli swój warsztat i zajęcia z obróbki metalu i spawania, skierowane do osób dorosłych.
W 2020 roku wyprodukowali 50 tys. ochronnych przyłbic, które bezpłatnie przekazali szpitalom i placówkom medycznym.
Wzięli udział także w programie, realizowanym przez Fundację Stocznia "Generator Innowacji. Sieci wsparcia 2", w ramach którego zrealizowali projekt wspierający seniorów z warszawskiego Muranowa. Starsi mieszkańcy tej dzielnicy Warszawy nierzadko zostają "uwięzieni" w swoich domach. Stan zdrowia nie pozwala im na swobodne wychodzenie i powrót do mieszkania, z powodu schodów, które muszą za każdym razem pokonać (powojenne kamienice nie mają wind).
Członkowie i członkinie stowarzyszenia nie tylko znaleźli i zakupili schodołaz, dzięki któremu seniorzy mogą pokonać kilkupiętrową barierę, ale zorganizowali także sieć wolontariuszy, którzy pomagają osobom starszym w wyjściu z domu i obsługują urządzenie.
Konkurs S3KTOR
Konkurs S3KTOR, od 2010 roku, jest swoistą formą podziękowania Miasta za to zaangażowanie. Celem konkursu jest również promocja trzeciego sektora zarówno w samym środowisku, jak i wśród warszawianek i warszawiaków. To znakomita okazja na poznanie się organizacji nawzajem, wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązywanie współpracy. Mieszkanki i mieszkańcy zaś dowiadują się, jak wiele działań w Warszawie to praca właśnie trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23