Od 32 lat pomaga dzieciom i dorosłym osobom w spektrum autyzmu, prowadząc diagnozę i specjalistyczną terapię ,wspierając całe rodziny. Poprzez dziesiątki kampanii i akcji buduje świadomość społeczną na temat autyzmu oraz uwrażliwia innych na potrzeby osób w spektrum autyzmu, ich różnorodność, odmienny sposób odbierania świata, dążąc do włączenia ich w życie społeczne. Swoje działania kieruje także do profesjonalistów, m.in. nauczycieli, psychologów, lekarzy, urzędników, pracowników socjalnych. Między innymi dlatego Fundacja Synapsis otrzymała nagrodę za całokształt działalności GRAND SEKTOR w konkursie S3KTOR 2021.
Fundacja Synapsis współpracuje w ramach POROZUMIENIA AUTYZM-POLSKA, skupiającego kilkadziesiąt organizacji z całej Polski. Jest też członkiem międzynarodowej organizacji Autism Europe. Od lat współpracuje z organizacjami i szkołami w Ukrainie, szkoląc ich i propagując wiedzę na temat autyzmu.
Fundacja prowadzi Pierwsze Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, a 15 lat temu otworzyła pierwszy w Polsce Zakład Aktywności Zawodowej dla osób z głębokim stopniem zaburzeń autystycznych. Dziś są w nim zatrudnione 24 osoby, z czego 80% stanowią mieszkańcy Warszawy. Jest to przedsiębiorstwo, które łączy działalność gospodarczą z działalnością społeczną. Rachunek ekonomiczny nie jest tu najważniejszy – równie ważne są korzyści, które czerpią z zatrudnienia w przedsiębiorstwie osoby do tej pory zupełnie pozbawione możliwości pracy i uczestnictwa w życiu społecznym.
Dzięki zabiegom Fundacji obniżony został wiek diagnozowania dzieci w kierunku spektrum, dzięki temu maluchy mogą dużo wcześniej otrzymać terapię i szansę na lepszy rozwój. Aktywność Fundacji w systemie edukacji zaowocowała wprowadzeniem subwencji dla przedszkolaków i uczniów w spektrum oraz programem dla autyzmu w NFZ.
Zobacz film:
Nie tylko dla dzieci
Jako jedna z nielicznych organizacji zajmujących się autyzmem pomaga także dorosłym w spektrum, zwłaszcza tym najmniej samodzielnym. Pełnoletnim mieszkańcom Warszawy pomagają się usamodzielnić, prowadząc mieszkanie treningowe-chronione.
Podopieczni tam mieszkający mają zapewnione wsparcie w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim Fundacja dba o dobrostan mieszkańców (relacje z rówieśnikami, organizację czasu wolnego, np. w warszawskich instytucjach kultury).
Z kolei instytucjom Fundacja podpowiada, jak uczynić z ich miejsca dostępne dla osób w spektrum (MNW, Pałac w Wilanowie, Zachęta). Eksperci współpracujący z Fundacją konsultują pokoje wyciszeń czy współtworzą przewodniki w tekście łatwym do czytania.
Ekspercka wiedza dostępna dla mieszkańców
Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na bezpłatne porady specjalistów Fundacji, a także wsparcie w zakresie uprawnień w systemach edukacji, wyboru szkoły, sporządzanie projektów pism procesowych, pomoc psychologiczna, wsparcie w kryzysie.
SYNAPSIS to także akcje społeczne, których celem jest promocja wiedzy na temat autyzmu, m.in. „Zaświeć się na niebiesko” realizowana przy współpracy z Urzędem M. St. Warszawy.
Zasługi Fundacji na rzecz warszawskiego środowiska osób w spektrum autyzmu są nie do przecenienia. Jej działania mają ogromny wpływ na przyszłość osób w spektrum, bo pomagają im poczuć się pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności. Osoby w spektrum autyzmu to grupa szczególnie narażona na społeczne wykluczenie. Aktywnie i profesjonalnie wspierane uczestnictwo w życiu społecznym jest dla nich największą szansą na budowanie drogi do samodzielnej przyszłości.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23