„Widzę – Reaguję – Zmieniam” to projekt, za który Fundacja Zwalcz Nudę zajęła 2. miejsce w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR 2021. Był to cykl edukacyjnych gier miejskich dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Poprzez udział w grach młodzi ludzie doświadczali bycia aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami społeczności – całego miasta, jak i swojej najbliższej okolicy.
Dobierając tematy gier miejskich, organizowanych w ramach projektu „Widzę – Reaguję – Zmieniam”, Fundacja chciała przełamać stereotypy, przeciwdziałać mowie nienawiści i zwrócić uwagę na zagadnienia ekologiczne, tak istotne w dobie kryzysu klimatycznego.
Trzy misje do wykonania
Drużyny, składające się z grup dzieci i młodzieży, znajomych, klas szkolnych, na starcie zapoznawały się z tematem gry i misją, którą mają do wykonania. Były trzy: uratowanie świata przed kryzysem klimatycznym, jako Strażnicy i Strażniczki Planety Ziemia; powstrzymanie epidemii nienawiści – o co poprosili ich przyjaciele z przyszłości, zostanie ambasadorami i ambasadorkami dostępności.
Fundacja, przygotowując gry, nawiązała współpracę z innymi stołecznymi organizacjami społecznymi i instytucjami, które specjalizują się w danej tematyce. Merytorycznym partnerem gry miejskiej poświęconej dostępności była Fundacja Polska Bez Barier, gry o akceptacji, różnorodności i mowie nienawiści – Centrum Wielokulturowe, gry dotyczącej ekologii – Polska Izba Żywności Ekologicznej.
Aby zrealizować misję, drużyny musiały się poruszać po przygotowanej mapie, odwiedzić sześć miejsc i wykonać przygotowane zadania. Za ich wykonanie otrzymywały punkty na specjalnych legitymacjach. Drużyny, które zdobyły najwięcej punktów otrzymały nagrody.
Zobacz film
Dostępność, tolerancja, ekologia
Uczestnicy i uczestniczki gry o dostępności mieli okazję zostać ambasadorami i ambasadorkami dostępności. Aby zdobyć tren tytuł, musieli zmierzyć się z codziennymi rozterkami osób z niepełnosprawnościami. Ich zadaniem było np. pokonanie toru przeszkód na wózku inwalidzkim, czy przejście fragmentu trasy z zasłoniętymi oczami i białą laską w dłoni. W ten sposób zobaczyli, jak wygląda miasto z nieco innej perspektywy i zrozumieli, że są wśród nich osoby, które na co dzień muszą szczegółowo planować każdą trasę i prosić o pomoc w codziennych czynnościach.
Zadania przygotowane w grze o tolerancji i hejcie dotyczyły naszego stosunku do osób innych narodowości, grup etnicznych i wyznania, ale także wobec osób LGBT+ . Poruszano także zagadnienia równości płci. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., czym jest hejt, jak odróżnić go od konstruktywnej krytyki i jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą używanie mowy nienawiści wobec innych.
Największą popularnością cieszyła się gra o ekologii (dlatego organizowano ją dwa razy). Uczestnicy i uczestniczki, wykonując zadania, nauczyli się m.in. prawidłowo segregować śmieci, dowiedzieli się o niekorzystnym wpływie oleju palmowego na środowisko, nauczyli się rozpoznawać chronione gatunki roślin. Zapoznali się z problem zanieczyszczenia powietrza i jak powstaje smog.
Partnerzy biznesowi
Gry odbyły się na Pradze Południe, w Wawrze i na Pradze Północ. W każdej z lokalizacji Fundacji udało się pozyskać lokalnego partnera i sponsora nagród - sklep ekologiczny Ecoloco.pl, Ferio Wawer oraz Centrum Praskie Koneser.
– Najlepszą rekomendacją dla naszej inicjatywy jest fakt, że cieszyła się tak dużym powodzeniem – mówią organizatorzy. – Dlatego już kilka miesięcy po jej zakończeniu postanowiliśmy przygotować drugą odsłonę projektu, która finalnie odbyła się wiosną 2022. Była realizowana we współpracy z placówkami szkolnymi i nauczycielami, przygotowaliśmy także ogólnodostępne scenariusze lekcji, do wykorzystania przez pedagogów podczas zajęć szkolnych.
Konkurs S3KTOR
Konkurs S3KTOR, od 2010 roku, jest swoistą formą podziękowania Miasta za to zaangażowanie. Celem konkursu jest również promocja trzeciego sektora zarówno w samym środowisku, jak i wśród warszawianek i warszawiaków. To znakomita okazja na poznanie się organizacji nawzajem, wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązywanie współpracy. Mieszkanki i mieszkańcy zaś dowiadują się, jak wiele działań w Warszawie to praca właśnie trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23