Czy fizyka może fascynować? Uczestnicy Letniej Szkoły Fizyki nie mają wątpliwości, że tak. Nie mieli jej także członkowie i członkinie kapituły konkursu na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR 2021, którzy 1. miejsce przyznali właśnie tej inicjatywie prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Fizyczne.
Kto się uczy fizyki w wakacje? A jednak znajdują się zapaleńcy wśród młodych mieszkańców i mieszkanek Warszawy, którzy z przyjemnością poświęcają część swych wakacji na przygodę z fizyką. Bo to jest prawdziwa przygoda, gdy za organizację zajęć bierze się Polskie Towarzystwo Fizyczne.
Letnia Szkoła Fizyki
W czasie Letniej Szkoły Fizyki 2021 ( XIV edycji zajęć edukacyjnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne wspólnie z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) uczniowie i uczennice warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli nie tylko wysłuchać wykładów dotyczących najnowszych osiągnięć fizyki eksperymentalnej i teoretycznej, ale przede wszystkim wziąć udział w warsztatach. Podczas nich m.in. rozdzielali barwniki roślinne metodą chromatografii cienkowarstwowej, zastanawiali się, czy pęknięcie nici DNA świeci (czyli rozmawiali o wykorzystaniu fluorescencji w radiobiologii), co to jest dawka promieniowania i jak ją zmierzyć, czyli do czego służą filmy radiochromowe. Poznali podstawy elektroniki, projektowania 3D i zapoznali się z modelem sygnalizacji świetlnej. Wyznaczali molowy współczynnik absorpcji α-laktoalbuminy i dowiedzieli się, jak promieniowanie alfa zabija komórki nowotworowe (czyli o wykorzystaniu testu klonogennego w eksperymentach radiobiologicznych).
Zdalnie i eksperymentalnie
W 2021 roku Letnia Szkoła Fizyki była po raz pierwszy organizowana w formie zdalnej na platformie ZOOM (z uwagi na ograniczenia epidemiczne i zamknięcie uczelni wyższych). Mimo to naukowcom z PTF i Uniwersytetu Warszawskiego udało się przeprowadzić online zajęcia eksperymentalne o prawie Ohma i Kirchhoffa, gęstości ciał stałych, wahadle matematycznym, pomiarach parametrów ogniw fotowoltaicznych, przemianie gazu doskonałego, różnicach między tarciem kinetycznym a statycznym i o gwiżdżących butelkach.
Uczniowie otrzymali materiały, dzięki którym mogli samodzielnie wykonać eksperymenty. Otrzymane w skrzynkach materiały do warsztatów i zajęć eksperymentalnych, zawierały m.in. płytkę montażową, zasilacz, mierniki, diody, oporniki, czujniki dźwięku i światła, ogniwa fotowoltaiczne. Wszystko to zostało u uczestników zajęć, dając im możliwość dalszego samorozwoju.
Zobacz film:
Współpraca organizacji i środowiska akademickiego
Letnia Szkoła Fizyki to świetny przykład współpracy organizacji pozarządowej ze środowiskiem akademickim służącej młodzieży. Jest to dobra promocja warszawskiego środowiska naukowego. Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych i doktorantów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Są to osoby zaangażowane w popularyzację fizyki i uczestniczą w warszawskich imprezach edukacyjnych, m.in. Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowym.
Pracują na co dzień z uzdolnioną młodzieżą warszawskich szkół. W czasie wakacji prowadzone są działania dla osób szczególnie zainteresowanych fizyką. W Letniej Szkole Fizyki 2021 wzięło udział 85 uczniów z ponad 40 szkół warszawskich, co jak na okres wakacyjny jest bardzo dobrym wynikiem.
Przeprowadzone zajęcia dały możliwość podniesienia kompetencji uczniom ze wszystkich szkół, bez względu na rangę i poziom wyposażenia pracowni fizycznej. Samodzielnie wykonywali i analizowali proste doświadczenia fizyczne, co pokazało im, że można naukę uprawiać we własnym domu. Samodzielne sprawdzenie znanych ze szkoły praw fizyki, z zakresu mechaniki, optyki, elektryczności, fal i promieniowania, pozwoliło nie tylko lepiej je zrozumieć, ale wzbudziło również większą ciekawość oraz szersze zainteresowanie uczniów samym przedmiotem.
Projekt realizowany był od 5 maja do 17 września 2021 r., Letnia Szkoła Fizyki 2021 zorganizowana została w terminie 28 czerwca – 9 lipca 2021 r.
Konkurs S3KTOR
Konkurs S3KTOR, od 2010 roku, jest swoistą formą podziękowania Miasta za to zaangażowanie. Celem konkursu jest również promocja trzeciego sektora zarówno w samym środowisku, jak i wśród warszawianek i warszawiaków. To znakomita okazja na poznanie się organizacji nawzajem, wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązywanie współpracy. Mieszkanki i mieszkańcy zaś dowiadują się, jak wiele działań w Warszawie to praca właśnie trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23