Pytania o dostępność. Napisy – kiedy obowiązkowe?
– Pewna osoba upomina się pod każdym filmem o wrzucanie napisów dla głuchych. Prowadzę fundację. Wiem o ustawie o dostępności. Czy muszę pod każdym filmikiem wrzucać napisy? – pyta organizacja. Odpowiada ekspertka Fundacji Kultury bez Barier.
W lipcu i sierpniu 2021 r. zbieraliśmy od organizacji warszawskich pytania dotyczące wprowadzanych w życie przepisów o dostępności. Teraz publikujemy odpowiedzi na nie przygotowane przez Annę Żórawską, ekspertkę z Fundacji Kultury bez Barier we współpracy z Donatą Kończyk, Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.
Organizacja pyta:
Mam pewien “problem”: pewna osoba nagminnie upomina sie pod każdym filmem o wrzucanie napisów dla głuchych. Prowadzę fundację. Wiem o ustawie o dostępności. Jednak, z tego co rozumiem, nie muszę pod każdym moim filmikiem na facebooku wrzucać napisów. Może mi to ktoś wyjaśnić?
Anna Żórawska, ekspertka Fundacji Kultury bez Barier, wyjaśnia
Napisy dla osób niesłyszących musisz wstawiać zawsze, jeśli prowadzona przez Ciebie fundacja podlega ustawie.
Kto?
Zagadnienia związane z umieszczaniem w filmach publikowanych w mediach społecznościowych napisów dla osób niesłyszących regulowane są przez Ustawę o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Ustawa ta dotyczy podmiotów publicznych.
Z wyjaśnień zawartych na stronie www.gov.pl wynika, że do podmiotów publicznych zalicza się także osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które są finansowane ze środków publicznych w ponad 50% oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Podmioty te muszą przestrzegać ustawy nie tylko wtedy, gdy posiadają własną stronę internetową lub aplikację mobilną, ale także wtedy, gdy publikują swoje materiały filmowe w popularnych portalach społecznościowych.
Nie mamy co prawda wpływu na dostępność cyfrową tych portali, ale treści, które w nich zamieszcza Twoja organizacja muszą być dostępne cyfrowo.
Więcej informacji o tym, kto i w jakim zakresie jest zobowiązny do stosowania ustawy znajdziesz tutaj:
Do czego?
Napisy dla niesłyszących musisz dodawać do wszystkich multimediów, które opublikowałeś w sieci po 23 września 2020 roku.
Prawa, jakie daje ustawa obywatelowi
Każdy obywatel może zgłosić się do Ciebie z żądaniem udostępnienia dowolnych elementów i treści z Twojego serwisu lub aplikacji, także tych traktowanych jako nieobowiązkowe, do udostępniania cyfrowego.
Podstawa prawna
Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Omówienie wymogów dostępności cyfrowej znajdziesz pod linkiem:
Jak skorzystać z pomocy SCWO?
Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) wzmacnia ekspercko warszawski sektora pozarządowy. SCWO prowadzi m.in. bezpłatne szkolenia oraz indywidualne poradnictwo dostępne 5 dni w tygodniu między 9:00 a 17:00.
W celu uzyskania pomocy napisz na adres scwo@warszawa.ngo.pl lub zadzwoń (22) 828 91 23.
Zapoznaj się z pełną ofertą SCWO - https://warszawa.ngo.pl/scwo
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23