Prawo dla młodych organizacji. Przypominamy o podstawowych obowiązkach NGO-sów
Zarówno istniejące już dłużej, jak i nowo powstałe organizacje, mają dużo obowiązków, które zaczynają się już po rejestracji w KRS (lub w przypadku stowarzyszeń zwykłych w ewidencji starosty). Wiele z nich zależy od skali prowadzonej działalności (np. jeśli NGO nie zatrudnia pracowników ma ich mniej), ale niektóre dotyczą wszystkich organizacji, niezależnie od tego czym i na jaką skalę się zajmują.
Jesteście nowo zarejestrowanym stowarzyszeniem lub fundacją? Działacie od kilku miesięcy lub lat, ale wciąż trudno Wam ogarnąć otoczenie prawne w którym przyszło funkcjonować NGO-som w Polsce? Nieznajomość prawa szkodzi. Musicie poznać podstawowe obowiązki organizacji, nawet jeśli oceniacie, że poważnie ogranicza to Wasz zapał, chęć do działania i zabiera cenny czas.
Statut i uchwały w NGO
Statut to nasz drogowskaz - wskazuje po co i jak działamy. Opisuje też podstawowe mechanizmy funkcjonowania naszej organizacji - władze i procedury.
Uchwały dokumentują nasze działania niemal na co dzień. Podejmujemy decyzje, dokonujemy wyborów - "utrwalamy" je w uchwałach, choćby dlatego, że pamięć jest zawodna.
Kluczowym dokumentem dla każdej organizacji pozarządowej jest statut. Czy posiadanie statutu to obowiązek? Możemy nazywać to różnie, ale po prostu trzeba go mieć. Bez niego "nie ruszymy" (nie zarejestrujemy NGO), ale warto też zaglądać do statutu już w trakcie działania. Bo działać musimy zgodnie ze statutem!
Uchwały – podobnie jak statut – tworzymy już od samych narodzin organizacji i towarzyszą nam przez cały okres jej działania. Choć są to dokumenty wewnętrzne, to jednak używamy ich też w kontaktach z urzędami czy podczas kontroli. Uchwały tworzą wszystkie organy NGO. Uchwały zawierają opis konkretnych decyzji np. o wyborze osób do pełnienia funkcji, o zatwierdzeniu sprawozdania, o zmianie statutu.
Więcej o dokumentach w dziale: Obowiązki NGO, sprawozdanie, statut
Księgowość. Niezbędna każdej organizacji
NIE MA organizacji pozarządowej BEZ księgowości. Każdy musi ją prowadzić. Prowadzimy uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (mniejsze NGO) lub pełną księgowość wg ustawy o rachunkowości.
Księgowość to jeszcze inny (po uchwałach) sposób udokumentowania tego co dzieje się w naszej organizacji. To dokumentowanie pozwala nam rozliczyć się z urzędem skarbowym, ze sponsorami i darczyńcami, a także po porostu orientować się ile mamy środków (nie tylko pieniędzy) i na co na przestrzeni określonego czasu jest przeznaczamy.
Prowadzenie księgowości w wybranej formie to obowiązek każdej organizacji – nawet takiej, która w praktyce nic nie robi (jeszcze nie zaczęła, bądź też zawiesiła działalność). Formy księgowości w NGO mamy dwie: księgowość "uproszczoną" lub inaczej podatkową (formalnie nazywaną uproszczoną ewidencją przychodów i kosztów, UEPIK) i "zwykłą" księgowość wg zasad z ustawy o rachunkowości. Sprawdźcie czym różnią się od siebie te dwie formy i zadecydujcie (w odpowiednim momencie) co wybrać. Pomogą Wam w tym m.in. filmy o księgowości w nowej organizacji.
koniecznie zobaczcie dział w PORADNIK.NGO.PL: Księgowość w NGO
Obowiązkowe rozliczenia podatkowe
Nie ma organizacji pozarządowej, która nie musiałaby się kontaktować z urzędem skarbowym. Robi to od samego początku, formalnie już od momentu rejestracji, której elementem jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).
Czy NGO-sy płacą podatki? Z zasady tak, ale w praktyce niewiele. Jednak fakt, że większość organizacji podatku nie odprowadzi, nie zwalnia z obowiązku kontaktowania się z administracja skarbową. Wszystkie NGO-sy muszą co roku opisać w specjalnej deklaracji swoje finanse – składać CIT-8. To chyba najpowszechniejszy obowiązek NGO (dotyczy także tych, które prowadzą UEPIK). I znów – nie ma znaczenia, czy w danym roku działaliśmy, czy wydawaliśmy pieniądze, czy uzyskiwaliśmy środki.
zobacz:
CIT-8 obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej
dział w PORADNIK.NGO.PL: Podatki w NGO, CIT-8
Na koniec polecamy
w PORADNIK.NGO.PL: Jakie są podstawy prowadzenia stowarzyszenia lub fundacji?
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23