Do 23 kwietnia 2021 roku organizacje pozarządowe muszą podpisać z wybranymi instytucjami umowy o zarządzanie PPK. Przypominamy o nowych obowiązkach dotyczących NGO, które korzystają z pracy pracowników i współpracowników i jeszcze raz zbieramy materiały, które pomogą Wam się z tym uporać.
Realizowanie przez organizacje pozarządowe obowiązków związanych z pracowniczymi planami kapitałowymi wiąże się w kwietniu z podpisaniem umowy z firmą zarządzającą PPK (obowiązek zawarcia umowy dotyczy nawet takich NGO, w których nikt do PPK nie chce przystąpić). Na podpisanie umowy jest wyznaczony termin - do 23 kwietnia. Kolejny ważny termin wypada w maju. Macie więc ostatnie dni, na realizację tych obowiązków.
Kto musi stosować przepisy o PPK
Pracownicze plany kapitałowe to nowy obowiązek, który muszą realizować organizacje pozarządowe zatrudniające pracowników i współpracowników, na takich samych zasadach jak wszyscy inni pracodawcy.
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego. Dlatego jako pracowników traktujemy zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i te, które zatrudniamy np. na umowę zlecenie (jeśli od takiej umowy odprowadzane są składki).
Wystarczy, że w NGO jest jedna osoba zatrudniona, żeby organizacja musiała wprowadzić PPK! (wyjątkiem są NGO z działalnością gospodarczą, do których ma zastosowanie definicja mikroprzedsiębiorcy zob. Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków związanych z PPK. A dlaczego nie NGO-sy?).
Zacznij od informacji
Zwróć uwagę na wstępny etap wprowadzania PPK, które łatwo zlekceważyć, a jest równie ważny jak kolejne działania. PPK są dla pracowników. Organizacja-pracodawca musi więc przekazać im niezbędne informacje - a także konkretne informacje od zatrudnionych uzyskać.
Wprowadź PPK
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych wskazuje, że organizacja pozarządowa musi podpisać w sprawie PPK konkretne umowy. Te umowy podpisujemy we wskazanych terminach, które wyznaczają nam graniczne daty na realizację obowiązków. Ale tak naprawdę wprowadzanie PPK to proces, który możemy rozłożyć na etapy.
Przykład takich etapów i opis, co w ich ramach robimy, znajdziecie w tekście: Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych.
Pracownicze plany kapitałowe - co warto o nich wiedzieć. Zobacz animację
Zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty wprowadzania PPK, przypominamy terminy.
Zobacz nagranie #ngoplLIVE Jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w NGO? [film]
Nagranie spotkania z Katarzyną Sadło – trenerką, konsultantką i autorką publikacji poradniczych dla organizacji pozarządowych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z PPK w fundacjach i stowarzyszeniach.
Posłuchaj podcastu
Materiał przygotowany przez Joannę Czarnik - ekspertkę w zakresie zarządzania NGO, Członkinię Zarządu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23