POD LUPĄ: Dlaczego (nie)pracuję w organizacji? Zapraszamy do debaty!
Czego biznes może się nauczyć od III sektora, a czego organizacje od biznesu? Jakie są największe problemy pracy w każdym z tych środowisk i jak sobie z nimi radzić? We wrześniu rozmawiamy o pracy. Zapraszamy do debaty!
Kiedy spytamy: „Czym jest praca?” innej odpowiedzi udzieli nam filozof, innej socjolożka, innej ekonomistka, a jeszcze inaczej zdefiniuje pracę pastor. Odpowiedzi na to pytanie będą się też między sobą diametralnie różniły, jeśli postawimy je osobom zatrudnionym w różnych gałęziach gospodarki, prosząc o podzielenie się, czym praca jest dla nich. Co innego będzie więc ona oznaczać dla akademika, co innego dla pracownicy bangladeskiej szwalni, czym innym będzie dla zawodowej pływaczki, a jeszcze czym innym dla kasjera w Żabce.
Praca nie jest więc zjawiskiem jednorodnym, dającym się łatwo uchwycić i zdefiniować. Próby stworzenia zewnętrznej definicji pracy mają różny efekt w zależności od wyznawanej perspektywy metodologicznej, politycznej czy moralnej. Praca może być podstawą istnienia państwa, jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb, a może być moralnym obowiązkiem. Podobnie na poziomie indywidualnym, doświadczenie tego czym jest praca będzie różne, w zależności od tego, kogo o nie spytamy. To, czy jest ona dla nas przestrzenią samorealizacji, koniecznością umożliwiającą biologiczne przetrwanie, czy może źródłem dochodów, dzięki któremu możemy realizować nasze pasje gdzie indziej, w dużym stopniu zależy od naszego miejsca w strukturze społecznej.
Porozmawiajmy o pracy!
Perspektyw i kontekstów, w których możemy myśleć i mówić o pracy jest więc niezliczona ilość. We wrześniowej odsłonie cyklu „Pod Lupą” przyglądać się będziemy pracy, jej blaskom i cieniom, w kontekście III sektora. Jak zawsze, naszym rozważaniom towarzyszyć będzie debata.
Do wrześniowej dyskusji zaprosiliśmy osoby, które mają doświadczenie pracy zarówno w biznesie lub administracji, jak i w organizacji społecznej i z jakiegoś powodu zdecydowały się przejść z jednego środowiska do drugiego.
Jak mogłoby się wydawać, to dwa skrajnie różne miejsca pracy – jedno nastawione jest na zysk ekonomiczny, drugie na zmianę społeczną; biznes kojarzy się ze sztywnym sformalizowanym stylem, organizacje często powstają dzięki grupom znajomych lub przyjaciół, którzy swoją znajomość przekuwają we wspólne działanie. Różnice można by mnożyć. Migrowanie między tymi dwoma środowiskami może być zatem doskonałym pretekstem, by krytycznie i z dystansem przyjrzeć się każdemu z nich.
Co skłoniło nasze dyskutantki i dyskutantów, by pracę w biznesie zamienić na działalność w III sektorze lub na odwrót – opuścić organizację na rzecz biznesu lub administracji? Co doświadczenie pracy w NGO może wnieść do środowiska biznesowego lub administracyjnego, a co z doświadczenia pracy w biznesie może być wartościowe z punktu widzenia organizacji społecznych? Czego biznes może się nauczyć od III sektora, a czego organizacje od biznesu? Jakie są największe problemy pracy w każdym z tych środowisk i jak sobie z nimi radzić?
Historie naszych dyskutantek i dyskutantów oraz odpowiedzi, których udzielili na te pytania poznacie czytając ich głosy, które publikować będziemy co tydzień. Również każdego i każdą z Was zapraszamy serdecznie do naszej dyskusji i podzielenia się swoimi doświadczeniami!
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. We wrześniu takim tematem jest praca.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu POD LUPĄ:
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.