Wolontariusze i wolontariuszki realizują wiele różnorodnych aktywności. Łączą możliwość własnego rozwoju i podnoszenia kompetencji z działaniami na rzecz instytucji czy z pomocą ludziom. Podejmując się często trudnych wyzwań, poświęcając swój czas i zdolności, mogą być narażeni na sytuacje stresowe, a w konsekwencji może się u nich pojawić wypalenie. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia.
🔎 „Tutaj rozmawiamy o emocjach” – to cykl audycji przygotowanych przez "Ochotników warszawskich".
Autorzy chcą przeciwdziałać wypaleniu wolontariuszy i wolontariuszek i podpowiadają, jak mogą oni zadbać o swój dobrostan i emocje. Na stronie cyklu można przeczytać „Niczym w stresującej sytuacji w samolocie – najpierw powinniśmy założyć maseczkę z tlenem sobie, a dopiero później podać ją komuś, kto może potrzebować pomocy. Innymi słowy, jeśli nasze emocje nie będą wyregulowane, a samopoczucie – dobre, nie będziemy mogli z powodzeniem dalej realizować się wolontariacko”. Warto wsłuchać się w głos ekspertów, którzy pomagają wolontariuszkom i wolontariuszom lepiej zadbać o swój dobrostan.
>> Poznaj cykl audycji „Tutaj rozmawiamy o emocjach”
🔎„Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?” – to webinarium zorganizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Wypalenie nie dotyczy tylko pracy zawodowej, ale także aktywności wolontariackiej. Webinarium z udziałem Natalii Saraty ułatwia zrozumienie, czym jest wypalenie i jak je rozpoznać, podpowiada także, jak mu przeciwdziałać:
- ważny jest czas na regenerację,
- troska o siebie i odpoczywanie wzmacnia do działania, a nie jest wyrazem słabości,
- pomóc może kontakt ze zwierzętami, przyrodą, wodą.
W organizacji warto zadbać np. o wsparcie psychologiczne dla wolontariuszy, szczególnie tych, którzy działają w trudnych warunkach, np. pomagają podczas konfliktów zbrojnych, powodzi, kryzysów humanitarnych itp.
>> Posłuchaj webinarium „Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?”
🔎Fundacja GrowSPACE na kanale YouTube przygotowała cykl m.in. warsztatów, superwizji oraz audycji dla wolontariuszek i wolontariuszy.
Twórcy cyklu podpowiadają m.in. jak przyglądać się emocjom i sobie z nimi radzić. Jak radzić sobie ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym? Jak zadbać o swój dobrostan? W materiałach nie brakuje ciekawych rad i ćwiczeń.
>> Zobacz cykle:
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.