W Dzień Wolontariusza i Wolontariuszki szczególnie doceniamy wszystkich, którzy poświęcają swój czas i energię dla innych. Dziękując za zaangażowanie i życząc satysfakcji z podejmowanych działań, prosimy także: dbajcie o siebie! Bez Waszego wsparcia praca wielu organizacji społecznych byłaby o wiele trudniejsza, a czasem wręcz niemożliwa. Mamy dla Was osiem podpowiedzi, które mogą pomóc w zachowaniu zdrowia i równowagi.
Zaangażowanie w wolontariat daje możliwość łączenia osobistych korzyści z pracą na rzecz innych. Czasami jednak działanie dla dobra innych tak pochłania wolontariuszy i wolontariuszki, że zapominają o sobie. Podejmując się działań pożytecznych nierzadko zderzają się z wyzwaniami i sytuacjami, które wywołują trudne emocje, napięcia i stres. Jeśli ten stan się przedłuża, a stres przestaje mobilizować i wpływa na cale nasze życie (także poza działalnością wolontariacką) – to najwyższa pora, by się zatrzymać i pomyśleć o własnych potrzebach. Można też (a nawet trzeba) myśleć o tym znacznie wcześniej.
W Dniu Waszego święta, prosimy Drodzy Wolontariusze i Wolontariuszki - zadbajcie o siebie! Podpowiadamy, jak to zrobić, aby długo czerpać satysfakcję z zaangażowania społecznego.
1. Ustal realistyczne cele
Podejmując stałą, długoterminową współpracę z organizacją społeczną podpisujesz umowę, w której określony jest m.in. zakres Twego zaangażowania: obowiązki, których wykonywania się podejmujesz, czas, jaki jesteś w stanie poświęcić na pracę dla organizacji. Zanim podpiszesz umowę – przemyśl, do czego możesz i chcesz się zobowiązać. Zdefiniuj, ile czasu możesz poświęcić na wolontariat i jakie zadania chcesz wykonywać. Omów to z koordynatorem lub koordynatorką wolontariatu w organizacji lub inną osobą odpowiadającą za współpracę z wolontariuszami.
Pamiętaj, zawsze możesz poprosić o zmianę swoich obowiązków i czasu, jaki chcesz poświęcić organizacji.
Jeśli nie podpisujesz umowy – także warto sobie określić, co ma Ci dać zaangażowanie w wolontariat, co chcesz robić, ile czasu na to przeznaczyć w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca.
Unikaj przejmowania zbyt wielu obowiązków na raz.
2. Ustal granice
W działalności społecznej dość łatwo jest zapomnieć o swoich potrzebach w imię misji, wyższej konieczności, sprawy. Naucz się mówić "nie", jeśli czujesz, że masz już zbyt dużo na głowie.
Nie bój się także prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
3. Dbaj o równowagę
Działalność społeczna, zaangażowanie w wolontariat nierzadko łączy się także z pasją, staje się hobby. To w wolontariacie osoby znajdują odskocznię od swych codziennych obowiązków zawodowych, szkolnych, domowych.
Warto jednak zadbać o to, aby poza wolontariatem znaleźć czas na inne zainteresowania i relacje z bliskimi.
Pamiętaj o zdrowym stylu życia. Nie pozwól, by zaangażowanie w wolontariat wpływało negatywnie na Twoją dietę, sen i aktywność społeczną.
4. Ciesz się małymi sukcesami
Zmiany społeczne wymagają czasu. Nie oczekuj, że Twoja praca wolontariacka sprawi, że nagle z ulic znikną osoby potrzebujące pomocy lub wszystkie psy ze schroniska zostaną adoptowane.
Ale zwracaj uwagę na to, co udało Ci się osiągnąć. Może dziecko, któremu pomagasz w lekcjach, dostało dobrą ocenę? Może starsza sąsiadka, którą zaprosiłaś na spacer, ośmieliła się i już sama wychodzi do parku? Doceniaj swoje działania i ich wpływ na innych.
5. Szukaj wsparcia
Dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi wolontariuszami lub nawet osobami, które nie są tak zaangażowane jak Ty – może być bardzo pomocna. W czasie rozmowy możesz z innej perspektywy spojrzeć na to, co robisz: znaleźć rozwiązania dla Twoich problemów lub dostrzec, że już wiele osiągnąłeś, osiągnęłaś.
Nie bój się szukać pomocy u koordynatora wolontariatu lub psychologa, jeśli czujesz, że potrzebujesz ich wsparcia.
6. Regularnie odpoczywaj
Planuj regularne przerwy od działań wolontariackich. Wykorzystaj ten czas na regenerację sił, a także na przemyślenie, czy nadal chcesz robić to, co do tej pory. Może czas na zmianę?
7. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne
Obserwuj swoje emocje i uczucia. Jeśli zaangażowanie wolontariackie nie daje Ci już satysfakcji, jeśli zauważasz u siebie zmęczenie, apatię, brak motywacji do działania – zgłoś się po pomoc.
Jeśli nie otrzymasz jej w organizacji, z którą współpracujesz, poszukaj w innych miejscach. Być może wystarczy odpoczynek i rozmowa z osobą, która empatycznie zadba o Twoje emocje, ale być może będziesz potrzebować bardziej specjalistycznego wsparcia. Nie lekceważ tego.
8. Ucz się nowych rzeczy
Traktuj wolontariat nie tylko jako realizację osobistej misji czy służbę, ale także jako doskonałą okazję do rozwoju osobistego.
Masz tutaj wiele nowych wyzwań i możliwości nauki: poznawanie nowych osób z różnych środowisk, zdobywanie praktycznych umiejętności i wiedzy z wielu dziedzin życia, sprawdzanie siebie w relacjach z innymi.
Korzystaj z tego!
Bycie wolontariuszem to piękna rzecz, ale wymaga dbania o siebie. Pamiętaj, że nie jesteś superbohaterem i superbohaterką. Zadbaj o swoje potrzeby, a wolontariat będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji i radości.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.