Przypominamy dlaczego koniec stanu zagrożenia ma znaczenie dla organizacji pozarządowych. Sprawdź, jakie przepisy są wygaszane i jak to wpłynie na działania Twojej organizacji.
Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany z dniem 1 lipca 2023 roku.
Ten artykuł powinny przeczytać organizacje, których zarządy (lub inne organy) nie zostały zmienione w ostatnich trzech latach, mimo upływu ich kadencji. Powinny go również przeczytać NGO, korzystające z możliwości podejmowania decyzji online, chcące nadal bez ryzyka działać w taki sposób.
Jakie przepisy dla NGO przestają obowiązywać?
W czasie epidemii oraz w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, organizacje pozarządowe korzystają z przepisów, które w założeniu miały im ułatwić działania w tych dwóch stanach. Wprowadzono je na początku pandemii, kiedy okazały się niezbędne dla wielu NGO-sów. To przepisy o:
- możliwości podejmowania decyzji i organizowania spotkań z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej oraz
- kadencjach zarządów (i innych organów).
W ustawie - Prawo o stowarzyszeniach
- przepisy o decyzjach i posiedzeniach z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej - artykuł 10, ustępy 1a-1e
- przepisy o przedłużeniu kadencji zarządów (innych organów) - artykuł 10, ustęp 1f
(zobacz ustawę)
W ustawie o fundacjach
- przepisy o decyzjach i posiedzeniach z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej - artykuł 5, ustępy 1a-1b (z odesłaniem do Prawa o stowarzyszeniach)
- przepisy o przedłużeniu kadencji zarządów (innych organów) - artykuł 5, ustęp 1c
(zobacz ustawę)
Spotkania i decyzje online
Na czym polegał przepis covidowy?
W pandemii organizowanie takich spotkań jak np. posiedzenia zarządów czy walne zebrania było trudne (a czasem niemożliwe). Dlatego stworzono dwie możliwości: podejmowania uchwał w trybie obiegowym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (z pominięciem jakichkolwiek spotkań) oraz możliwość organizowania spotkań online (np. walnego zebrania, posiedzenia komisji rewizyjnej, posiedzenia zarządu etc.). Przepisy te były ważne szczególnie dla NGO-sów, które decyzji i spotkań innych niż "analogowe", nie przewidziały w swoich statutach.
Co zrobić po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Można wyróżnić trzy grupy NGO - tylko jedna z nich musi podjąć określone działania.
Organizacje, które nie są zainteresowane podejmowaniem decyzji i spotykaniem się online (wszystko chcą robić analogowo) oraz organizacje, które mają w statutach zapisy o możliwościach decydowania i spotykania się online, nie muszą nic robić.
Działania powinny podjąć te organizacje, które wykorzystywały covidowe przepisy o "onlajnach", chcą nadal pracować w ten sposób, ale nie mają zapisanych takich możliwości w swoich statutach. Teraz muszą się o takie zapisy postarać: wprowadzić zmiany i zgłosić je do KRS.
Przepisy o spotkaniach i decyzjach online wygasają od razu po odwołaniu stanu zagrożenia, czyli już 1 lipca. Nie ma okresu przejściowego (jak w przypadku opisanych niżej kadencji).
Kadencie zarządów i innych organów
Na czym polegał przepis covidowy?
Jeśli w okresie epidemii lub stanu zagrożenia NGO miała kłopot z wybraniem nowego zarządu (innego organu), którego kadencja upływała, mogła poczekać. Kadencja dotychczasowego mogła trwać do końca epidemii (lub stanu zagrożenia) plus dwa miesiące.
Co zrobić po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Przede wszystkim organizacja ustala czy korzystała z możliwości przedłużenia kadencji. Odpowiednie działania muszą podjąć tylko te NGO-sy, które w pandemii nie "odświeżały" swoich władz - korzystały z przepisów o przedłużeniu kadencji. Takie organizacje będą teraz musiały wybrać nowych członków do swoich organów. Mają na to 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
O znaczeniu przepisów, z których korzystały NGO-sy w pandemii i stanie zagrożenia, zapowiedziach odwołania stanu i konieczności przygotowania się do braku regulacji covidowych, pisaliśmy też w artykule: Koniec stanu zagrożenia i przepisów dla NGO.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23