– Młodzi ludzie mają dostać zastrzyk wiedzy, który pozwoli im zrozumieć, że NGO są bardzo ważne, że mogą korzystać z tego, co robią, a także sami się zaangażować i zrobić coś pożytecznego – mówią Kamila Tylkowska-Majcher z Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Bartłomiej Włodkowski z Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji.
Istotne jest, że konkurs musi być realizowany w partnerstwie. To nowość. Nie chcemy, by organizacja składała wniosek w pojedynkę, tylko by podjęła współpracę z kimś, kto uzupełni jej działania. Wydaje nam się, że współpraca pomiędzy NGO będzie wartością dodaną. To po prostu duże wyzwanie i chcemy, żeby zostało dobrze zrealizowane. Działania w ramach konkursu potrwają do lipca, potem będzie czas na porządną ewaluację. Liczymy na konstruktywną ocenę. Zobaczymy, czy kontynuować działania, co zmienić.
Skąd pomysł, by takie działanie przeprowadzić?
B.W.: – Warto podkreślić, że konkurs jest związany nie tylko z Rocznym Programem Współpracy, ale też Programem Rozwoju Współpracy do 2020 roku. Jestem członkiem Zespołu Sterującego w tym Programie i bardzo mi zależało, żeby ten priorytet PRW wprowadzić do Rocznego Programu Współpracy teraz, bo w 2020 roku mogą być mniejsze szanse, aby zrealizować go w sposób sensowny. Chciałbym tu podziękować Biuru Edukacji, które było bardzo otwarte i entuzjastycznie przyjęło ten pomysł. Nad szczegółami pracowaliśmy wspólnie z Biurem i BKDS-em.
Od dłuższego czasu wiele się mówi o konieczności promocji NGO. Mam poczucie jednak, że niewiele się robi, by chwalić się działaniami organizacji, współpracą z Miastem, pokazywać nasze prawdziwe znaczenie w społeczeństwie obywatelskim.
Cieszę się zatem, że Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, zapowiedziała na przyszły rok dużą kampanię promocyjną, która ma pokazać mieszkańcom, jak dużą rolę odgrywają organizacje pozarządowe. To ważne, bo zaniedbaliśmy przez lata informowanie ludzi o kulisach współpracy między NGO i Miastem.
„Pozarządownik szkolny” jest jednym z wielu elementów mających to naprawić. Podobnie jak II Pozarządowy Tydzień Edukacyjny, który odbędzie się w dniach 20 - 28 października 2018 r. W zeszłym roku był sukcesem, teraz zapowiada się ogromny sukces. Z tego co wiem, już 50 organizacji zaproponowało najróżniejsze działania, by pokazać mieszkańcom Warszawy, jak ważną rolę w edukacji pełnią NGO i zaprezentować ich ofertę. Pozarządowy Tydzień Edukacji jest okazją, by dotrzeć do nowych osób, szkół i w ten sposób zwiększyć zasięg działania.
Przekazanie wiedzy o organizacjach to nie jedyny cel konkursu „Pozarządownik szkolny”…
B.W.: – Chcemy także, żeby uczniowie, gdy usłyszą kiedyś, że organizacje tylko wyszarpują granty i 1%, a do tego pojawiają się w nich nieciekawe postacie, wiedzieli, że to po prostu nieprawda. Zależy nam także na tym, by zmienić ograniczone postrzeganie organizacji, by nie kojarzyły się wyłącznie z przestrzenią polityki społecznej. Organizacje pozarządowe to nie tylko WOŚP, hospicja, osoby z niepełnosprawnościami. To są bardzo ważne dziedziny działalności, ale często redukujemy III sektor do tego segmentu.
Młodzi ludzie mają dostać zastrzyk wiedzy, który pozwoli im zrozumieć, że NGO są bardzo ważne w życiu społecznym, że każdy może korzystać z tego, co one robią, a także, że sami mogą się zaangażować w ich działalność i zrobić coś pożytecznego. Nie chodzi o promocję wolontariatu, tylko o ciekawe pokazane całe spektrum działalności organizacji. Innymi słowy, przekazanie bardzo konkretnej wiedzy w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Bo organizacje pozarządowe mogą i powinny się dobrze kojarzyć.
Dowiedz się, co wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23