11 grudnia 2018 r. w Centrum Kreatywności Targowa poznaliśmy zwycięzców dwóch konkursów o tematyce wolontarystycznej: „Pokaż się z dobrej strony” i „Koordynator wolontariatu”.
11 grudnia 2018 r. w Warszawie obchodzony był Dzień Koordynatora Wolontariatu. Z tej okazji odbyły się finały dwóch całorocznych konkursów „Pokaż się z dobrej strony” i „Koordynator wolontariatu”.
Konkurs „Pokaż się z dobrej strony” promuje bardzo dobre oferty kierowane do wolontariuszy za pomocą Miejskiego Portalu Wolontariatu – www.ochotnicy.waw.pl. Konkurs ma uzmysłowić osobom odpowiedzialnym za współpracę z wolontariuszami jak ważnym elementem jest skuteczna rekrutacja ochotników.
Wyróżnienia za najlepsze oferty w 2018 roku w konkursie „Pokaż się z dobrej strony” otrzymali: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max”, Muzeum Warszawy, Fundacja Habitat for Humanity Poland, Fundacja Animacja, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata.
A na podium stanęli:
III miejsce
Stowarzyszenie Kreatywni 50+,
którego ogłoszenie było we wszystkich punktach starannie i konkretnie opisane. Na uwagę zasługuje to, że oferta była skierowana i dopasowana do konkretnej grupy wiekowej (młodzież oraz seniorzy), pokazując wartość integracji międzypokoleniowej. Jury doceniło wymienione korzyści z zaangażowania, zwłaszcza możliwość rozwoju własnych pasji i zainteresowań.
II miejsce
Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku!”
doceniona za ciekawy, zachęcający tytuł oferty, klarownie przedstawiony projekt i wymagania wobec kandydatów. Uwagę zwracały także wymienione korzyści z zaangażowania, zwłaszcza możliwość rozwoju własnych pasji w wolontariacie długofalowym.
I miejsce
Fundacja AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
której zwycięska oferta została wyróżniona za entuzjastyczny, zachęcający język, różnorodny zakres zadań wolontariusza: od pomocy technicznej przy przygotowaniu imprezy, przez pomoc w organizacji zawodów, po bezpośrednie asystowanie zawodnikom. Na szczególną uwagę zasługuje propozycja atrakcji po zakończonym wydarzeniu, integrująca grupę wolontariuszy oraz wolontariuszy z organizacją.
Koordynator Wolontariatu Roku 2018
Wśród nadesłanych kandydatur, które zgłaszali zarówno wolontariusze, współpracownicy, jak i przełożeni koordynatorów, znalazło się wiele inspirujących i pełnych zapału postaci! Poza przyznaniem I, II oraz III miejsca, w tym roku w konkursie wyróżniona została także dwójka rozpoczynających współpracę z ochotnikami koordynatorek, które działają z najstarszymi i najmłodszymi wolontariuszami w Warszawie. Wyróżnienia zdobyły:
Maria Kutna ze Szkoły Podstawowej nr 340, która już drugi rok prowadzi Szkolny Klub Wolontariatu „Z potrzeby wielu serc”, w który zaangażowała nie tylko dzieci z najmłodszych klas, ale również ich rodziców, dzięki czemu idea bezinteresownej pomocy nabiera jeszcze większej wiarygodności.
Anna Kucharczyk z Dzielnicowej Rady Seniorów Dzielnicy Wesoła, która od 1,5 roku zaraża seniorów ideą wolontariatu. Zorganizowała grupę ochotników we współpracy z dzielnicowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Świeci przykładem dzięki czemu jej pionierska praca skutkuje wzrostem liczby stałych wolontariuszy.
Zwyciężczyniami konkursu zostały:
III miejsce
Magdalena Piotrowska - koordynatorka wolontariatu w Fundacji Ronalda McDonalda, koordynująca Program Pokoi Rodzinnych w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ze słów zawartych w formularzu zgłoszeniowym wprost bije entuzjazm, którym koordynatorka zaraża wolontariuszy. Pani Magdalena doskonale organizuje pracę fundacyjnych ochotników. Pomaga, wspiera, zarządza, czyni działania wolontariuszy bardziej efektywnymi. Docenia pracę każdego, wiedząc, że czasami jedna godzina wolontariatu w miesiącu dla jednej osoby wymaga większej samodyscypliny niż kilkanaście godzin w miesiącu kogoś innego. 3 lata temu zaczynała budowę zespołu wolontariuszy od zera. Dziś jest ich ponad 400.
II miejsce
Katarzyna Osior – Szot - koordynatorka Wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II
Dzięki pracy pani Katarzyny wolontariat staje się jednym z filarów Centrum Myśli Jana Pawła II. O wolontariacie myśli strategicznie i długofalowo. Buduje sieć liderów, którym umie oddać inicjatywę, cały czas ich przy tym wspierając. Wolontariusze mają wpływ na wydarzenia organizowane przez instytucję, w której działają. Szuka nowych rozwiązań, podejmuje odważne decyzje, a w tym wszystkim nie zapomina o szacunku do człowieka.
I miejsce
Magdalena Rębecka - od 8 lat koordynatorka wolontariatu Młodzi Wolontariusze SZANSY Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA w Oddziale Terenowym Warszawa Ochota
Lista zasług laureatki jest bardzo długa: oprócz posiadania zalet organizacyjnych i relacyjnych, pani Magdalena zajmuje się organizowaniem szkoleń dedykowanych grupom wolontariuszy zgodne z ich zainteresowaniami, podnosząc tym samym ich kompetencje i przeciwdziałając wypaleniu. W przypadku sytuacji trudnych reaguje natychmiast, organizując superwizje, wsparcie psychologa. Oto jedna z wypowiedzi wolontariusza na temat Pani Magdaleny: Jest to osoba posiadająca boski dar łączenia ludzi. Dzięki niej istnieje cały kolektyw wolontarystyczny SZANSY, zrzeszający (…) wolontariuszy o wyrazistych charakterach, którzy za jej sprawą potrafią wspólnie działać. Pełna pomysłów, organizacji i zapału do działania. A to wszystko z uśmiechem na twarzy.
Dzień Koordynatora Wolontariatu został zorganizowany we współpracy Miasta Stołecznego Warszawa i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, jako część działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy”.
Źródło: ochotnicy.waw.pl