Rola koordynatora wolontariatu w organizacji jest kluczowa. Jeżeli ktoś chce kontynuować swoją działalność jako wolontariusz, to znaczy, że koordynator dobrze pracuje. Warto takie osoby docenić - z Elżbietą Baranowską-Pytko ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu oraz Martą Dermańską z projektu "Ochotnicy warszawscy" rozmawiamy o konkursie na najlepszych koordynatorów wolontariatu w Warszawie. Kandydatów można zgłaszać do 23 listopada 2018 r.
Magda Dobranowska-Wittels: – Do 23 listopada można zgłaszać kandydatów do konkursu na najlepszych koordynatorów wolontariatu w Warszawie. Skąd pomysł na ten konkurs?
Elżbieta Baranowska-Pytko, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu: – Chcielibyśmy uhonorować, podkreślić rolę osób, które organizują wolontariat w organizacjach, instytucjach, firmach. Docenić ich rolę i wpływ na to, co się dzieje w wielu organizacjach i na to jak ten wolontariat wygląda.
ZOBACZ: Szukamy najlepszych koordynatorek i koordynatorów wolontariatu w Warszawie! #konkurs
Dlaczego koordynatorów, a nie zwykłych wolontariuszy?
E.B-P.: – Zwykłychwolontariuszy też mamy możliwość uhonorować: jest Dzień Wolontariusza i wiele inicjatyw, które doceniają rolę wolontariusza. Chcieliśmy jednak w sposób wyjątkowy podkreślić to, co robią organizatorzy wolontariatu. W naszej opinii są oni liderami dla ochotników, pokazują im, jak skutecznie pomagać.
Jaki jest zatem idealny koordynator wolontariatu?
E.B-P.: – Tego pewnie dowiemy się ze zgłoszeń. Myślę jednak, że idealny koordynator ma dwie role. Po pierwsze, wpływa na organizację, w której działa. Ważne jest jak odnajduje i odczytuje potrzeby organizacji, a potem je realizuje. Już sporo instytucji działa tak, że bez wolontariuszy nie mogliby przeprowadzić wielu swoich działań. Po drugie, jest liderem wolontariuszy, którym organizuje pracę. Kimś, kto wydobywa potencjał z ochotników, pomaga im odkryć swoje talenty, umiejętności i wykorzystać je w pracy.
W jaki sposób można zgłosić kandydata?
E.B-P.: – Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres koordynator@wolontariat.org.pl. Formularz można znaleźć na stronie Ochotników Warszawskich i na stronie Centrum Wolontariatu.
Kandydata mogą zgłosić zarówno sami wolontariusze, jak też instytucje, w których ten koordynator działa. Wolontariat zaczyna być doceniany w instytucjach publicznych i warto podkreślić rolę, którą odgrywają tam koordynatorzy. Zgłoszenie mogą wysłać osoby zarządzające tymi instytucjami, organizacjami.
Jakie informacje są potrzebne?
E.B-P.: – Trzeba napisać, gdzie ten koordynator działa, czym się wyróżnia, dlaczego chcemy jego pracę docenić.
Zgłoszenia rozpatruje potem komisja. Czym się kieruje? Jakie są kryteria oceny?
E.B-P.: – Przede wszystkim będziemy zwracać uwagę na to, czy wolontariusz, który zgłasza kandydata czuje się przez niego zmotywowany do dalszej pracy i czy czuje się doceniony. To jest dla nas najważniejsze kryterium. Jeżeli ktoś chce kontynuować swoją działalność jako wolontariusz, to znaczy, że koordynator dobrze pracuje.
Ilu wolontariuszy jest w Warszawie? Ile osób się udziela w ten sposób?
Marta Dermańska, kierowniczka projektu "Ochotnicy warszawscy": – Nie możemy precyzyjnie podać takiej liczby. Myślę, że w tym tkwi urok wolontariatu. Barometr Warszawski to badanie, które mogłoby nam pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Mamy stamtąd uśrednione deklaracje aktywności warszawiaków. Kilkanaście procent mówi, że angażuje się w ciągu roku jako wolontariusz. Ale właściwie każda organizacja pozarządowa i każda instytucja może organizować wolontariat, a my oczywiście nie o wszystkim wiemy. W Warszawie jest kilkanaście tysięcy podmiotów, które są uprawnione do korzystania z pomocy wolontariuszy, więc nie do końca znamy skalę tego zjawiska.
Ile ofert pracy dla wolontariuszy pojawia się w portalu ochotnicy.waw.pl?
M.D.: – Obecnie mamy stale około 100 ofert. I wiemy, że popyt na nie jest coraz większy, ponieważ pokazują nam to statystyki portalu. Bardzo nas cieszy, że ogłaszają się coraz to nowe organizacje i instytucje. Widać to także na szkoleniach, które organizuje Centrum Wolontariatu: pojawiają się na nich organizacje pozarządowe, o których pierwszy raz słyszymy. Ktoś założył organizację i chce się dowiedzieć, jak pozyskać i jak współpracować z wolontariuszami. Albo nigdy wcześniej nie korzystali ze wsparcia wolontariuszy i chcą się tego nauczyć. Ruch na portalu jest coraz większy. Do zeszłego tygodnia odwiedziło nas już ponad 100 tys. osób w tym roku. Jak na zainteresowanie wolontariatem uważam, że jest to świetny wynik.
Jak się rozwija wolontariat w instytucjach publicznych?
M.D.: – Coraz lepiej. Jako Centrum Komunikacji Społecznej w Ochotnikach Warszawskich mamy programy przeznaczone specjalnie dla instytucji. W programie mamy 24 biblioteki i 23 domy kultury. W przyszłym roku chcemy rozpocząć współpracę z kolejnymi instytucjami. Pilotażowo pracujemy z domami pomocy społecznej, współpracujemy też z Centrum Alzheimera. Nie zapominajmy jeszcze o Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, który też od ponad roku rozwija fantastyczną ofertę wolontariatu. Za którą był zresztą nagradzany.
Czujemy, że instytucje zaczynają odkrywać wolontariat jako formę otwarcia się na społeczność lokalną, na współpracę z mieszkańcami. Nie jest to może najłatwiejsze, bo stoi za tym ciężka praca koordynatorów wolontariatu właśnie, ale chyba przyjemne. Instytucje coraz częściej właśnie taką formę wybierają i dostrzegają potencjał w takich działaniach.
A na jakie wsparcie z waszej strony – oprócz szkoleń – mogą liczyć organizacje?
M.D.: – Wspomagamy organizacje w profesjonalizacji ich współpracy z wolontariuszami. Powadzimy konkurs dotacyjny dla organizacji na napisanie programów wolontariatu: aby przeznaczyły czas na poukładanie tego, jak pracują z wolontariuszami, żeby było to bardziej systemowe. Do tej pory sześć organizacji otrzymało takie dofinansowanie i obserwujemy, że daje to fantastyczne efekty. Trzymamy za nich kciuki.
Termin zgłaszania kandydatów na najlepszych koordynatorów wolontariatu mija 23 listopada. Jaki jest dalej kalendarz wydarzeń?
E.B-P.: – Zbierze się komisja konkursowa i rozstrzygnie, kto najbardziej zasługuje na wyróżnienie. A 11 grudnia 2018 r., podczas Dnia Koordynatora odbędzie się wielki finał i wręczenie dyplomów.
M.D.: – Zachęcamy do zgłaszania koordynatorów. Ich rola jest kluczowa. To jest osoba, która musi łączyć bardzo różne kompetencje. Przede wszystkim musi lubić i umieć pracować z ludźmi, ale też wykazywać się dużą umiejętnością organizacji pracy zarówno swojej, jak i innych osób. To są takie kompetencje, które nie zawsze się ze sobą kleją. To jest też świetna okazja, żeby docenić dobrego pracownika, więc zachęcamy wszystkich prezesów i dyrektorów organizacji i wszelkich instytucji, aby wziąć udział w tym konkursie.
Źródło: inf. własna
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23