Czy wiesz, że pieniądze pozyskane dzięki 1,5% możesz wydatkować jedynie według określonych zasad? Na szczęście najważniejsze wskazówki znajdziesz… w statucie swojej organizacji! Przypominamy, na co należy uważać, korzystając ze środków z alokacji.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje OPP dużo przestrzeni, jeśli chodzi o decydowanie o wydatkach z 1,5% (a tak naprawdę szerzej: o sferach, w jakich możemy działać). Trzeba jednak pamiętać, żeby zachować spójność z celami organizacji (zapisami w statucie) oraz spełnić warunek wyodrębnienia środków. Warto też być w zgodzie z tym, co komunikowaliśmy, zbierając 1,5%.
Wydawanie środków z 1,5% w skrócie
Środki z 1,5% mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. To oznacza, że organizacja ma dużą swobodę w decyzji, musi jednak mieścić się - mieścić muszą się sfinansowane z 1,5% działania - w sferach pożytku z art. 4 ustawy o pożytku. Wydatki muszą też być spójne z zapisami w statucie organizacji.
Organizacja pożytku publicznego musi wyodrębnić w ewidencji księgowej środki z 1,5% (w tym środki z 1,5% wydane na promocję 1,5%).
Ustawa o pożytku nie określa, w jakim terminie należy wydać środki z półtora procenta. Zależy to od samej organizacji, jej planów i potrzeb.
Warto pamiętać na co zbieraliśmy 1,5% - co komunikowaliśmy w kampanii procentowej - i konsekwentnie przeznaczyć środki właśnie na to.
Obejrzyj film: Czy środki z 1,5% można wydać na cokolwiek?
Poznaj rozwiązania 50 problemów. Jeśli działasz w organizacji pozarządowej – pewnie je dobrze znasz.
Wydatki z półtora procenta według ustawy o pożytku
art. 27 ustęp 2 ustawy o pożytku
Otrzymane przez organizację pożytku publicznego środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.
Co oznacza zacytowany fragment ustawy o działalności pożytku publicznego? Wskazuje on tak naprawdę, że to sama OPP w największej mierze decyduje, na co wydaje środki. Musi jednak robić to w pewnych granicach. Są one zakreślone w ustawie dość szeroko. Katalog znajduje się w artykule 4 ustawy – to dobrze znana sfera pożytku.
Wydatki muszą więc mieścić się w katalogu z art. 4, ale muszą też – o czym czasami zapominamy – być spójne z tym, co organizacja pożytku publicznego ma zapisane w swoim statucie.
przeczytaj koniecznie: Statut a status OPP
Wyodrębniamy 1,5% w księgowości
Prawidłowe wydanie środków z 1,5% to nie tylko trzymanie się wskazówek opisujących, na co możemy wydać pieniądze. Środki z 1,5% i wydatki z 1,5% muszą być też odpowiednio księgowane. Nie możemy ich "zgubić" wśród innych wydatków.
art. 27 ustęp 2c ustawy o pożytku
Organizacja pożytku publicznego wyodrębnia w ewidencji księgowej środki, o których mowa w ust. 2, w tym wysokość środków wydatkowanych na promocję 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych, o której mowa w art. 27c ust. 1.
Wyodrębnienie 1,5% umożliwi nam potem prawidłową realizację jednego z obowiązków OPP, jakim jest sporządzenie specjalnego sprawozdania organizacji pożytku publicznego i umieszczenie go w bazie sprawozdań OPP (co z kolei otworzy nam drogę do korzystania z alokacji w kolejnym roku).
1,5% wydajemy kiedy chcemy
Ustawa o pożytku nie określa, w jakim terminie należy wydać środki z półtora procenta. Zależy to od samej organizacji, jej planów i potrzeb.
Pamiętajmy na co zbieraliśmy!
Organizacje pożytku publicznego prowadzą kampanie, w ramach których namawiają podatników do przekazywania im 1,5%. W kampanii można komunikować tylko sam fakt zbierania środków z alokacji, ale można komunikować też więcej. I zwykle OPP to robią – informują, niekiedy precyzyjnie, na co planują przeznaczyć środki z 1,5%. W takiej sytuacji byłoby nieuczciwe przeznaczyć środki na coś zupełnie innego. Choć jak wskazano wyżej, ostatecznie o wydatkach decyduje OPP.
Co jeszcze może mieć znaczenie przy wydawaniu środków z 1,5%? Przeczytaj:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23