Krajowa Rada Komornicza. Środki z 1,5% nie są chronione przed egzekucją
Czy środki, które wpłynęły na konto organizacji pożytku publicznego i powinny być wydane zgodnie z ich przeznaczeniem (które określa ustawa o działalności pożytku), mogą zostać zajęte przez komornika? Z wyjaśnień, które otrzymaliśmy od Krajowej Rady Komorniczej wynika, że tak.
Sytuacja zadłużenia jest kłopotliwa dla każdej organizacji pozarządowej. Szczególnie problematyczna może być jednak w przypadku organizacji pożytku publicznego. Zadłużona OPP może nie mieć możliwości wydania środków z 1,5% na działalność pożytku publicznego.
Regulacje dotyczące 1,5%, w tym także wskazówki na co można wydawać środki z 1,5%, znajdują się w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To najważniejsze miejsce, w którym sprawdzamy czy ze środkami z półtora procenta postępujemy prawidłowo.
O zasadach wydawania środków z 1,5% przypominaliśmy ostatnio w artykule: Wydatkowanie środków z 1,5%. Zbieramy i przypominamy materiały.
Podstawowa zasada wydatkowania środków z alokacji brzmi: środki z 1,5% mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego (zob. art. 27 ust 2 ustawy o pożytku).
Pytanie w sprawie zajęcia środków z 1,5%
Pytanie sformułowaliśmy na podstawie sygnałów, które docierały do redakcji NGO.pl. Poprosiliśmy o wyjaśnienia Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM oraz Krajową Radę Komorniczą.
Pytanie brzmiało (kluczowy fragment): Do naszej organizacji wpłynęła informacja od zaniepokojonej osoby fizycznej mającej subkonto w jednej z organizacji mającej status OPP – na subkonto tej osoby założonej w organizacji pożytku publicznego (OPP) wpływają środki z 1,5% (na skutek wskazania celu szczegółowego). Osoba ta jest osobą z niepełnosprawnościami, środki z 1,5% są przeznaczone na leczenie i rehabilitację tej osoby. Na skutek zajęcia komorniczego kont bankowych organizacji, zostały zablokowane środki z 1,5%, a tym samym osoba ta nie może ich otrzymać. Z naszych informacji wynika, że zajęcie komornicze dotyczą należności cywilnych.
Prosimy o wyjaśnienie, czy środki pochodzące z wpłat 1,5%, znajdujące się na koncie bankowym OPP podlegają egzekucji na poczet zobowiązań cywilnych, czy korzystają z ochrony prawnej?
Odpowiedź Krajowej Rady Komorniczej
W wyczerpujące odpowiedzi na powyższe pytanie, Krajowa Rada Komornicza wyjaśnia
[…] wskazać należy, że:
1) obowiązujące przepisy prawa nie przewidują szczególnej ochrony prawnej odnoścnie środków pochodzących z wpłat 1,5% podatku; w szczególności przepisy nie przewidują, że wyodrębnione w ewidencji księgowej otrzymane przez organizację pożytku publicznego środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 27 ust. 2c ustawy) nie podlegają ekzekucji sądowej,
2) tym samym środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych znajdujące się na rachunku bankowym podlegają zajęciu jak każdy inny majątek dłużnika, co nie oznacza jednak, że w takiej sytuacji mogą być [wykorzystane] na działania niebędące działalnością pożytku publicznego. Wykorzystanie środków na działania niebędące działalnością pożytku publicznego spowoduje relacje określone w przepisach ustawy ze strony właściwych organów,
Z zacytowanego fragmentu wynika więc, że OPP nie tylko "nie obroni" środków z 1,5% przed egzekucją, ale dodatkowo będzie odpowiadała za to, że nie zostały one wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, które wskazuje ustawa o działalności pożytku.
Pozostali adresaci pytania redakcji NGO.pl - Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów i Departament Społeczeństwa Obywatelskiego nie przesłali jeszcze odpowiedzi.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23