Mobbing i moberzy, mobberki są wśród nas! Możemy to zmienić! [patronat ngo.pl]
Na ogół sądzimy, że mobbing nas nie dotyczy, że nie jesteśmy mobberami/kami, a już na pewno, że to nie może mieć miejsca w przestrzeni, jaką jest organizacja pozarządowa. Nic bardziej mylnego! Przeprowadzone przez nas w 2022 roku badania ilościowe i jakościowe pokazują, że mobbing w mniejszej lub większej skali występuje w bardzo wielu polskich NGO!
Temat mobbingu i dyskryminacji w 3. sektorze jest niezwykle trudny, bo wydaje się nadal dla wielu mało prawdopodobny. Zakłada się bowiem, że wszyscy jesteśmy tu, aby działać dla wspólnego dobra. Niestety, czasem cel uświęca środki i zapomina się o idei działania w misyjności, w poszanowaniu ludzi pracujących w ,,pozarządówce” – ludzi, którzy gotowi są zrobić zdecydowanie więcej niż ich zakres obowiązków i w niestandardowych dniach/godzinach pracy.
I nie jest to tylko obserwacja, czy punkt widzenia. Pokazują to wyniki badań przeprowadzonych w minionym roku przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides i Fundacja Ajkum im. Anny i Józefa Kumorek w ramach projektu „Działasz – Szanujesz – Nie mobbingujesz!”.
Ponadto, okazuje się to być w wielu przypadkach temat tabu – pracodawcy udają, że temat ich nie dotyczy, a pracownicy/ce oraz współpracownicy/ce najczęściej obawiają się utraty pracy, a przecież mamy obecnie trudną i niepewną sytuację gospodarczą.
Chcielibyśmy przełamać to tabu i pokazać, że interesowanie się tematyką mobbingu i dyskryminacji nie jest jednoznaczne z tym, że w naszej organizacji występuje ten problem. Dlatego gorąco zachęcamy do podjęcia kompleksowych działań edukacyjnych, w tym również wypracowania procedur antydyskryminacyjnych i antymobbingowych dla określonych, chętnych i zmotywowanych NGO`s. Pomożemy w ich wypracowaniu całkowicie za darmo.
Obecnie w ramach projektu rekrutujemy 10 organizacji, które chcą komunikować, że dbają o swoich współpracowników i działają w szacunku wobec innych i siebie samych.
Jeśli chciałabyś/chciałbyś wkroczyć z nami na tę drogę, zgłoś się już teraz do nas w ramach rekrutacji do projektu.
Szczegółowy zakres wsparcia i korzyści z wzięcia w nim udziału opisane są tu →
Spieszcie się – liczba miejsc ograniczona!