Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Projekt zawiera nieco zmienione rozwiązania, które były już przedmiotem pracy posłów i posłanek, i które ostatecznie zostały zawetowane przez Prezydenta. Przyjęcie przepisów zaproponowanych w projekcie oznaczałoby utrudnienie działań NGO-sów w oświacie.
Projekt wpłynął do Sejmu 20 października. Nadano mu już numer druku i skierowano do pierwszego czytania do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Organizacje protestują. Dlaczego projekt jest groźny?
Organizacje pozarządowe alarmowały w sprawie rozwiązań zawartych w pierwszej wersji Lex Czarnek (projekcie zawetowanym, który był wtedy projektem rządowym). Podobnie przestrzegają i teraz. Jakie zagrożenia dla NGO-sów i szkoły niesie projekt? Wymieńmy za informacjami z profilu FB SOS dla Edukacji. Projekt uderza w autonomię szkół i nauczycieli - odbiera też decyzyjność rodzicom. Grozi blokadą działań organizacji społecznych w szkołach i obniżeniem jakości edukacji przez ograniczenie oferty edukacyjnej. SOS dla edukacji wskazuje również, że projekt to "zamach na edukację domową".
Organizacje zapowiadają działania, w ramach których będą wyrażały sprzeciw wobec rozwiązaniom, które właśnie trafiły do Sejmu.
Zobacz wydarzenie na profilu FB SOS dla Edukacji "Protest przeciwko zmianom w prawie oświatowym Lex Czarnek 2.0" https://www.facebook.com/events/596493418934637?ref=newsfeed >>>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23