Kuchnia Konfliktu – restauracja prowadzona przez fundację o tej samej nazwie i zatrudniająca uchodźców – ogłosiła, że kończy działalność. Zbyt wielkie są straty, które poniosła w wyniku zawieszenia działalności w okresie zagrożenia epidemicznego oraz koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi dla otwierających się ponownie lokali.
O swojej decyzji Kuchnia Konfliktu poinformowala w mediach społecznościowych, pisząc m.in.: "Ten moment jest dla nas bardzo trudny – długo mierzyliśmy się z podjęciem tej decyzji i ostatecznie postanowiliśmy zamknąć nasz ukochany lokal. Mimo Waszego ogromnego wsparcia straty wynikające z dwóch miesięcy zamknięcia, odwołanie wszystkich cateringów i brak pewności kiedy sytuacja wróci do normy pozostawiają nas bez wyjścia. Dodatkowo brak odpowiedzi z tarczy antykryzysowej oraz obecne obostrzenia (legalnie może u nas przebywać sześć osób) nie dają nam realnych szans na przetrwanie.
Tuż przed wybuchem pandemii udało nam się stanąć na nogi, po trudnym 2019 roku kiedy wiele osób związanych z Fundacją zmagało się z odmowami pobytu, przedłużającymi się procedurami i problemami mieszkaniowymi (…).
Mimo różnych niełatwych momentów działaliśmy dalej by robić to co dla nas ważne. Teraz podobnie – wierzymy, że zamykamy by otworzyć się na nowo. Jeszcze nie wiemy kiedy ani w jakiej formie, ale chcemy do Was wrócić i dawać osobom z doświadczeniem uchodźczym przestrzeń do realizacji ich potencjału i kreatywności i tego byśmy mogli się wzajemnie poznawać i robić rzeczy razem. To były wspaniałe cztery międzykulturowe lata, pełne dobra i nieustannych starań uchodźczyń_ców w procesie odbudowy nadszarpniętego poczucia stabilności, bezpieczeństwa, własnej wartości, pewności siebie i sprawczości oraz stawiania pierwszych kroków w nowym kraju. Wspaniale jest widzieć jak osoby, które wyszły z naszej załogi dalej się rozwijają – Khava rozkręca swój własny biznes z cateringami z kuchnią czeczeńską, Muhamadjon założył własne stowarzyszenie Eurasian Dialogue, a Hamza pracuje jako tłumacz języka arabskiego.
To dzięki Waszej energii, pasji i zaangażowaniu marzenie o takiej Kuchni mogło się spełnić (…)."
Aby ludzie mogli się rozwijać
Pomysł na założenie restauracji powstał w gronie trójki znajomych – oprócz Jarmiły Rybickiej byli to Paulina Milewska i Maciej Kuziemski. Poznali się podczas Akademii Praw Człowieka organizowanej przez fundację Humanity in Action.
– Chodzi o to, by dać ludziom możliwość pracy, by mogli się rozwijać. Oni nie potrzebują pomocy, tylko warunków, w których będą robić to, w czym są świetni – mówiła Jarmiła Rybicka warszawie.ngo.pl w 2018 r. , gdy Kuchnia Konfliktu otrzymała nagrodę mieszkańców w konkursie S3KTOR 2017.
W tym samym roku Kuchnia została uznana przez Kapitułę Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 za najciekawszy Młody Biznes w Polsce.
Można jeszcze wesprzeć Kuchnię
Osoby, które chciałaby wesprzeć kuchnię, a szczególnie pracowników restauracji, mogą:
1. zamówić przetwory: https://forms.gle/S2dzKKJAegJzeNqp7
2. wziąć udział w wydarzeniach kulinarnych – najbliższe w niedzielę, 14 czerwca 2020 r. – Kuchnia Apokalipsy POPAP #2; Kuchnia Konfliktu
3. napisać na kuchniakonfliktu@gmail.com, jeśli jesteś osobą, która chciałaby kontynuować działalność Kuchni Konfliktu.
4. napisać na kuchniakonfliktu@gmail.com, jeśli możesz zaproponować pracę dla kogoś z naszej załogi. Walczymy o to by nikt nie został na lodzie.
Uchodźców i uchodźczynie, które w wyniku pandemii znalazły się w bardzo trudnej sytuacji można wesprzeć wpłacając pieniądze na fundusz kryzysowy Dom Otwarty: https://zrzutka.pl/mguyam.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23