Korzystacie lub planujecie skorzystać z dotacji? Zajrzyjcie do materiałów w PORADNIK
Ten tydzień rozpoczynamy kontynuując temat, który będzie nam towarzyszył do końca października. Pieniądze od samorządu! Jedno z popularniejszych źródeł finansowania działań organizacji. Skorzystajcie z materiałów zebranych w portalu w dziale PORADNIK.
Znaczna część środków wykorzystywanych przez NGO-sy w Polsce pochodzi z dotacji, w tym - w dużej mierze - z dotacji przyznawanych przez administrację samorządową. Dlatego w PORADNIK dużo uwagi poświęcamy tym zagadnieniom. Projekty, dotacje, zlecanie zadań - zachęcamy Was do skorzystania ze zgromadzonych materiałów!
Wcześniej, w październikowym cyklu poradniczym o pieniądzach z samorządu
⁉️Konkursy na dotacje dla organizacji pozarządowych [infografika]
⁉️Dotacje dla organizacji pozarządowych. Jak prawo reguluje ich przyznawanie? [infografika]
Mało jest takich NGO-sów, które nigdy nie miały do czynienia z projektem. Potrzebujemy środków na działania. Ubiegamy się o dotacje. Musimy stworzyć projekt. W wielkim skrócie jest to opis tego co planujemy zrobić. Projekt przekształcamy we wniosek o dotację.
Brzmi prosto i większość z nas ma to już we krwi. Ale doskonalenia umiejętności pisania projektów oraz zrozumienia mechanizmów przyznawania dotacji nigdy za wiele. Dlatego na jesieni, w okresie kiedy przygotowujemy się do ogłoszenia wielu konkursów, w których liczne NGO będą ubiegać się o środki (mowa tu głównie o konkursach samorządowych), skupiamy Waszą uwagę na tych trudnych, ale koniecznych do opanowania, tematach.
DZIAŁ PORADNIK: Projekty i zarządzanie w NGO 👉 PROJEKT
Istotą pracy organizacji pozarządowych jest dokonywanie pozytywnych zmian w otoczeniu, w którym działają. Z tego powodu organizacje tworzą projekty – przez ich realizację chcą rozwiązywać problemy społeczne.
Projekt jest przedsięwzięciem zaplanowanym, działaniem mającym określony początek i koniec. Jego głównym celem jest doprowadzanie do pozytywnych skutków, wytworzenia nowej jakości.
Projekt jest metodą pracy, procesem planistycznym, w który zaangażowany powinien zostać zespół projektowy. W projekcie musi znaleźć się m.in. opis problemu, cele, metody działania i zasoby potrzebne do ich realizacji, przewidywane rezultaty i sposób ich monitorowania.
Dobry projekt będzie podstawą do przedstawienia logicznego i spójnego wniosku o dotację.
Więcej informacji znajdziecie w PORADNIK. Zobacz: Projekty i zarządzanie w NGO, a szczególnie pierwsze odesłania w tym dziale, do materiału "Jak napisać projekt" i nagrań wideo
DZIAŁ PORADNIK: Jak finansować NGO 👉 DOTACJE
Dotacje na realizację zadań publicznych są jednym z podstawowych źródeł finansowania działań NGO-sów w Polsce. Przeciętnej organizacji pozarządowej najbliżej będzie do konkursów organizowanych przez administrację samorządową. Konkursy te (ale też tryb tzw. małych dotacji bez konkursu) reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jeśli z poprzedniego wskazanego działu dowiedzieliście się już jak myśleć i działać w kategoriach PROJEKTU, przyszedł czas na poznanie zasad przyznawania dotacji. Nasze pomysły (a właściwie gotowy projekt) musimy dostosować teraz do wymogów ogłoszonego konkursu czy innej procedury. Poznajemy zasady ustawowe, zapoznajemy się z wzorami wniosków zawartych w rozporządzeniach, zagłębiamy się w ogłoszenia i dokumenty konkursowe.
Ponadto musimy być gotowi na przyjęcie dotacji tzn. wiedzieć do czego zobowiązuje nas korzystanie z określonych środków, na co możemy je wydawać, na jaką swobodę (zmiany) będziemy mogli pozwolić sobie w trakcie realizacji działań, jak dokumentujemy wydatki, jak będziemy się z nich sprawozdawać.
Wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z dotacjami znajdziecie w materiałach z PORADNIK. Zobacz: Jak finansować NGO, a szczególnie pierwsze odesłania w tym dziale dotyczące DOTACJI
Warto zobaczyć na YouTube
👉 playlista "Jak finansować działania NGO?" [KLIKNIJ]
Zastanawiasz się, jak zacząć pozyskiwać dotacje od samorządu? Aneta Krawczyk – w mniej niż minutę – mówi o 8 rzeczach, które warto wiedzieć na początku👇
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23