Standardowy sezon sprawozdawczy NGO zakończyliśmy w tym roku w połowie października. Są jednak organizacje, które nadal realizują obowiązki sprawozdawcze. Kto i na co powinien zwrócić uwagę w listopadzie? Przypominamy o sprawozdaniach fundacji i sprawozdaniach niektórych OPP.
Standardowo, w latach kiedy nie mieliśmy epidemii / stanu epidemicznego, finał sezonu sprawozdawczego przypadał na przełom czerwca i lipca. W okresie epidemii przesunął się na wrzesień i październik. Ale tak naprawdę "sezon" trwa niemal cały rok i również w listopadzie niektóre organizacje muszą pomyśleć o realizacji swoich obowiązków.
Fundacje, konkretnie te, które nie będąc organizacjami pożytku nie zamieszczały sprawozdań w bazie sprawozdań OPP, a także organizacje pożytku publicznego z niestandardowym rokiem obrotowym - to dwie grupy organizacji pozarządowych, dla których sezon sprawozdań nie jest jeszcze zamknięty.
Przypominamy im, co mają zrobić i do kiedy.
Sprawozdania OPP. Drugi termin
Drugi termin na sprawozdania organizacji pożytku publicznego mija z końcem listopada. To jeden ze standardowych terminów sprawozdawczych, który nie został w 2022 r. przesunięty z powodu epidemii (o przesunięciach przeczytasz tutaj >>>). Kogo dotyczy drugi termin i dlaczego jest ważny dla organizacji pożytku?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek – od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1% (a od 2023 r. – 1,5%).
Pierwszy termin minął
Większość organizacji pożytku składa sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 15 lipca. Termin ten dotyczy OPP, których rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy. Jednak ten standardowy termin składania sprawozdań do bazy sprawozdań OPP, podobnie jak inne terminy sprawozdawcze w 2022 r., został przesunięty. Organizacje pożytku publicznego musiały zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań do 17 października 2022 r.
Drugi termin dla OPP z niestandardowym rokiem obrotowym
Dla organizacji pożytku, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy, przewidziano drugi – PÓŹNIEJSZY – termin składania sprawozdań OPP do bazy NIW.
Ustawa o działalności pożytku wskazuje, że OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, zamieszczają sprawozdania w bazie sprawozdań OPP do 30 listopada. W odróżnieniu od innych terminów sprawozdawczych, które w 2022 r. zostały przesunięte z powodu epidemii, ten termin nie zmienił się – nie przesunięto go. Wypada więc, jak co roku, 30 listopada.
OPP, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy – w 2022 r. złóżcie sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 30 listopada!
Sprawozdanie OPP tylko przez internet
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Baza sprawozdań OPP na stronach Narodowego Instytutu Wolności
więcej o sprawozdaniach OPP przeczytasz też PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie OPP.
Sprawozdanie fundacji. Nie czekajcie do ostatniej chwili!
Kolejny rok z rządu fundacje mają powód, żeby przystąpić do sporządzania swoich sprawozdań wcześniej. Tym powodem jest wzór sprawozdania. Zmusza on fundacje do wykonania dodatkowej pracy przy gromadzeniu danych potrzebnych do sprawozdania.
Fundacje składają sprawozdania z działalności do swoich ministrów do końca roku. Zwykle więc przypominaliśmy im o tym w grudniu. Ale od 2019 zalecamy przymierzyć się do tego obowiązku wcześniej, ponieważ stał się on w wielu przypadkach znacznie bardziej skomplikowany i żmudny.
Sprawozdanie do ministra, termin, wzór i wyodrębnienie form platności (więcej pracy!)
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS, fundacje deklarują, czym się będą zajmować i zgodnie z tematyką swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Sprawozdanie fundacji powinno być sporządzone i wysłane do odpowiedniego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym. Sprawozdania fundacji za rok 2021, sporządzane są i wysyłane do odpowiedniego ministra do 31 grudnia 2022 r. Termin ten to jeden z dwóch (pierwszy opisaliśmy wyżej) terminów sprawozdawczych, który nie został przesunięty w 2022 r.
Fundacja może się sprawozdać w połowie roku, a nawet i wcześniej. Ale nie może tego zrobić później niż do 31 grudnia.
Fundacje sprawozdają się stosując wzór sprawozdania zawarty w rozporządzeniu w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji
Pod koniec 2018 r. Minister Sprawiedliwości zmienił rozporządzenie w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji. Wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zmiany były dostosowaniem zakresu sprawozdań do wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Fundacjom przybyło pracy.
Obowiązujący od 2019 r. wzór rozporządzenia (sprawozdania) oznacza m.in. konieczność wyodrębniania form płatności (gotówka lub przelew) przy opisie kosztów i przychodów.
W praktycy takie wyodrębnienie na potrzeby sprawozdania może być bardzo pracochłonne. Właśnie z tego powodu nie warto czekać ze sprawozdaniem do ostatniej chwili, szczególnie jeśli fundacja prowadzi wiele różnorodnych działań i często stosuje płatności gotówkowe.
więcej o sprawozdaniu fundacji (w tym wzór sprawozdania) w PORADNIK.NGO.PL
Które fundacje nie muszą składać sprawozdania do ministra
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23