Od kilku lat działa ułatwienie, tzw. PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą w prosty sposób wskazać organizację pożytku publicznego, bez konieczności dokonywania skomplikowanych wyliczeń i składania „prawdziwej” deklaracji. Zobacz, dla kogo jest PIT-OP, pobierz formularz i przekaż 1%!
Do czego i komu służy PIT-OP
Dzięki PIT-OP emeryci i renciści (osoby rozliczane przez organy rentowe) mogą w prosty sposób przekazywać 1%. Nie muszą wyliczać, jaką kwotę stanowi ich 1%. Wystarczy, że w PIT-OP wskażą organizację pożytku – podadzą jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% wyglądają w PIT-OP podobnie jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji. PIT-OP można wysłać w formie elektronicznej, ale prawdopodobnie dla większości uprawnionych najprościej będzie go wypełnić ręcznie i wysłać tradycyjnie – pocztą.
PIT-OP pojawił się w marcu 2017 r. i można było z niego korzystać przy rozliczaniu podatków (i przekazywaniu 1%) za 2016 r. Pomimo zmian w sposobie komunikowania się z urzędem skarbowym i stopniowego przechodzenia na rozliczenia przez internet (usługa Twój e-PIT), PIT-OP może być wykorzystywany przez emerytów i rencistów tak samo jak w latach ubiegłych - analogowo.
Do momentu pojawienia się PIT-OP korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym (wypełniania "całego" PIT-a). Specjalny formularz, który służy wyłącznie do wskazywania organizacji pożytku miał maksymalnie ułatwić tej grupie przekazywanie jednego procenta.
Gdzie szukać organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1% w 2021 r. (za 2020 r.)
Emeryci i renciści, którzy nie wiedzą, jaką organizację pożytku wesprzeć, mogą wejść na stronę POZYTEK.NGO.PL. Znajdą tu listę organizacji pożytku uprawnionych do zbierania 1%, będą mogli wybrać OPP z określonego województwa czy miejscowości, a także ograniczyć swoje poszukiwania do organizacji, które działają na określonym obszarze (np. pomagają niepełnosprawnym, seniorom, ubogim, działają na polu kultury, sportu etc. ).
PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku emeryt wysyła do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia.
Po wprowadzeniu usługi Twój e-PIT, informacje z PIT-OP emerytów i rencistów z ubiegłego roku zbierane są w systemie. Oznacza to, że jeśli przy bieżącym rozliczeniu emeryt nic nie zrobi, to jego 1% trafi do OPP, którą wskazał w poprzednim roku (analogicznie jak w przypadku innych podatników).
Warto jednak podejść do przekazywania 1% aktywnie – nawet jeśli chcielibyśmy przekazać podatek tej samej organizacji, sprawdźmy, czy wszystko jest jak trzeba, czy nadal działa, czy ma prawo w danym roku zbierać jeden procent.
Infografika: Emerycie, rencisto, przekaż 1%
Infografika w formacie A4 do samodzielnego wydruku
-
Emerycie, rencisto, przekaż 1% [infografika w formacie A4]
pdf ・127.86 kB
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23