Jak działać w świecie duopolu? Mówmy z troską o inaczej myślących
Umiejętność krytykowania na zmianę z chwaleniem buduje klimat merytorycznej i nietendencyjnej debaty. Może także częściowo chronić przed zarzutem bycia stronniczym, uprzedzonym, wspierającym tylko jedną z politycznych sił.
Myślę, że z punktu widzenia działań rzeczniczych ważne jest, by dalej robić swoje i nie zniechęcać się przez bycie zaszufladkowanym, co w obliczu socjopolitycznej polaryzacji jest nieuchronne. Wiele problemów obecnych za poprzednich kadencji Parlamentu wciąż nie zniknęło, a co najwyżej zmieniło swoją postać. Z własnych działań rzeczniczych najlepiej znam przykład niesprawiedliwej i niewydolnej polityki wsparcia osób niepełnosprawnych.
Kij i marchewka
Poprzednie władze nie zmierzyły się z problemem niewystarczającego i nierównego systemu zabezpieczenia opiekunów osób niepełnosprawnych, z którego wielu z nich jest wykluczonych. Nowy rząd nie okazał się bardziej aktywny w naprawianiu systemu świadczeń dla opiekunów. Trzeba więc dalej upominać się o tę grupę.
Należy ostro artykułować nierozwiązane kwestie, ale umieć też publicznie docenić niektóre dobre kroki podejmowane przez władzę, nawet jeśli nie dotykają one istoty kluczowego dla nas problemu.
Przykładowo, trzeba krytykować rząd za brak działań naprawczych w obszarze rażąco niesprawiedliwych zasad wsparcia finansowego opiekunów i realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Jednocześnie warto doceniać pewne pozytywne działania w sferze polityki wobec niepełnosprawności, na przykład w ramach programu „Za życiem” czy „Dostępność+”. Ta umiejętność krytykowania na zmianę z chwaleniem, nie tylko buduje klimat merytorycznej i nietendencyjnej debaty, ale może także częściowo chronić przed zarzutem bycia stronniczym, uprzedzonym, wspierającym tylko jedną z politycznych sił.
Zadanie dla organizacji
Powinniśmy umieć formułować zarówno zarzuty, jak i pochwały wobec władzy (jeśli faktycznie pojawiają się ku temu przesłanki), w ten sam sposób starając się spoglądać na dokonania obecnej opozycji – te aktualne oraz te z czasów, gdy jej część sprawowała rządy.
Tak samo jak obecna władza ma w obszarze wsparcia niepełnosprawnych i ich bliskich swoje błędy i zaniechania, ale również pewne osiągnięcia, tak samo można wskazać na tym polu i minusy, i plusy poprzednich rządów.
Niestety, debata w warunkach duopolu często prowadzi do eksponowania, a nieraz wyolbrzymiania osiągnięć jednej strony politycznego sporu przy jednoczesnym przemilczeniu lub negowaniu zasług drugiej.
Organizacje pozarządowe i niezależne ośrodki opiniotwórcze mają dużą rolę do odegrania w pokazywaniu rzeczywistości w sposób wyważony i niejednostronny.
Nie powinniśmy także postrzegać swojej roli wyłącznie w odniesieniu do istniejącego duopolu. Istnieje wiele niezależnych politycznych, społecznych, obywatelskich inicjatyw, które nie mieszczą się w tym podziale. Warto, byśmy – prowadząc działania rzecznicze – umieli je dostrzec i do nich się odnosić, nawet jeśli debata publiczna wypiera je na margines publicznej uwagi.
Język wrażliwości
Ważny jest także język. Nie należy posługiwać się językiem nacechowanym negatywnie, który podpowiadają nam media. Zalecałbym też unikanie nadużywania terminologii odwołującej się do partii, a – zamiast tego – częstsze odnoszenie się do poszczególnych instytucji. Przykładowo, zamiast mówić, że „PiS nie realizuje wyroku TK w sprawie opiekunów”, lepiej powiedzieć, że „państwo lub rząd nie zrealizowało tego wyroku”.
Istotne, by język odsyłał do poczucia troski i odpowiedzialności za państwo i jego instytucje oraz powinności wobec obywateli. Warto także w swoich działaniach rzeczniczych odwoływać się do języka i wrażliwości osób, które na osi konfliktu socjo-politycznego sytuują się gdzieś indziej niż my.
Nawet jeśli obecne władze nie prowadzą w danym obszarze satysfakcjonującej polityki, powinniśmy próbować w taki sposób formułować argumenty krytyczne, by były one przynajmniej nieodrzucające dla ludzi, którzy z różnych powodów popierają ten rząd.
W sferze wsparcia opiekunów działania obecnej władzy przyniosły ogromny zawód. Wydaje się jednocześnie, że kwestia ta może poruszyć także pewną część elektoratu partii rządzącej. Jeśli jednak będziemy krytykę formułowali zbyt ostro i całościowo, część tych osób może przejść na pozycje obronne, bez głębszego pochylenia się nad treścią naszych zarzutów. Trzeba tu szukać punktów porozumienia oraz budować jasny przekaz, że chodzi nam o sprawę, a nie o walkę z taką czy inną siłą polityczną.
Rafał Bakalarczyk – doktor nauk o polityce publicznej, działacz społeczny i publicysta. Współredaktor naczelny czasopisma „Polityka senioralna” i członek komisji ekspertów do spraw osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zajmuje się różnymi aspektami polityki senioralnej, zwłaszcza wsparciem w zakresie opieki i wykluczeniem społecznym. Członek Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.