Jak angażować i zbierać pieniądze na działania organizacji? Może Ci w tym pomóc strona internetowa!
Organizacje szukają różnych źródeł finansowania, lecz często pomijają potencjał skutecznej strony internetowej w fundraisingu. W dzisiejszych czasach strona www to kluczowe narzędzie dla NGO umożliwiające prezentację misji, angażowanie społeczności i zbieranie funduszy. Przedstawiamy kilka wartościowych materiałów, które pomogą przygotować Waszą stronę do tych zadań.
Co powinna zawierać strona internetowa fundacji i stowarzyszenia?
Strona internetowa NGO to najważniejsze miejsce organizacji pozarządowej w sieci. Dla wielu osób, które nie znają jeszcze Twojej fundacji lub stowarzyszenia, może stanowić pierwsze źródło informacji, z którego dowiedzą się o misji i celach organizacji. Tu poznają także jej bieżącą działalność. W wielu przypadkach to również pierwsza okazja, aby zaangażować ludzi w Wasze działania. Strona internetowa powinna więc być interaktywnym narzędziem, umożliwiającym łatwe znalezienie sposobów na włączenie się w realizację misji organizacji, czyli przekazanie wsparacia.
Efektywne strony internetowe organizacji społecznych łączą trzy kluczowe cechy:
- Są miejscem, do którego przychodzi społeczność, w którym jest ruch.
- Dają odbiorcom i odbiorczyniom możliwość, by zaangażować się w działania organizacji.
- Są narzędziem, które sprawia, że Ty i Twoja organizacja macie więcej czasu.
Jak sprawić, by strona Twojej NGO spełniała powyższe warunki?
👉 By sprowadzić społeczność na stronę internetową, warto jasno zdefiniować, kogo przez nią rozumiemy. Dopiero wtedy będziemy w stanie przygotować komunikaty, które wyjdą jej naprzeciw i wskazać kanały, w których spotkamy swoich ludzi.
👉 By zaangażować odbiorców i odbiorczynie na stronie internetowej, powinniśmy postawić na jasną strukturę, która pokaże im ścieżki działania. Każda osoba, która odwiedza Waszą stronę, powinna wiedzieć, w jaki sposób może włączyć się w działania organizacji, powinna też upewnić się w tym, że Wasza fundacja lub stowarzyszenie są godne zaufania.
👉 A w jaki sposób strona www może oszczędzić czas całej organizacji? Może się to zdarzyć wtedy, kiedy jest łatwa w użyciu, integruje się z innymi narzędziami używanymi przez Waszą organizację (np. formularze) i automatyzuje niektóre procesy (np. wysyłka podziękowań).
Dziś chciałbym polecić Wam trzy bardzo wartościowe źródła wiedzy na temat projektowania stron internetowych organizacji społecznych.
⌚Jeśli macie 5 minut, przeczytajcie tekst numer jeden na temat strony do przekazywania darowizny Kingi Pańczyszyn-Liśkiewicz.
⌚Jeśli macie 10 minut, zerknijcie do tekstu numer dwa Mirelli Panek-Owsiańskiej, który zbiera przykłady najbardziej angażujących stron organizacji społecznych w Polsce.
⌚ A jeśli macie kilka godzin czasu lub przygotowujecie się do stworzenia albo zmian na swojej stronie internetowej, polecam propozycję numer trzy. To bezpłatny kurs autorstwa Marcina Gołąbka.
Więcej informacji o poszczególnych materiałach poniżej.
1. Strona internetowa NGO powinna służyć do zbierania pieniędzy. Jak stworzyć atrakcyjną i skuteczną donate page?
Strona internetowa ma ogromne znaczenie dla efektywności działania organizacji społecznych. To najważniejsze miejsce w sieci, w którym stowarzyszenia i fundacje mogą opowiadać o swojej misji i angażować ludzi. Szczególną rolę na stronie www pełni tzw. donate page, czyli specjalna podstrona, na której można przekazać darowiznę finansową. Donate page to po prostu Twoja fundraisingowa wizytówka. Pierwsze wrażenie, zaangażowanie, przejrzystość i łatwość przekazania darowizny mają ogromny wpływ na to, czy i w jakiej wysokości Twoja organizacja otrzyma wsparcie, a także na to, czy darczyńca zostanie z nią na dłużej.
2. 10 stron internetowych polskich organizacji, z których warto uczyć się, jak angażować
Strona internetowa organizacja dawno przestała być tylko statyczną wizytówką, zawierającą jedynie adres i sprawozdania roczne. Dla wielu organizacji staje się ważnym narzędziem komunikacji i fundraisingu, pokazując ich misję oraz działania, zachęcając do zaangażowania osobistego lub finansowego. Przeanalizowałam 10 stron polskich organizacji, które robią to dobrze, ładnie oraz skutecznie i mogą stać się inspiracją dla innych.
3. Strona www – internetowa kwatera główna organizacji społecznej [bezpłatny kurs]
Znam sytuację, kiedy dostępność domeny, czyli adresu internetowego strony, zdecydowała o tym, jak będzie się nazywało nowo powstające stowarzyszenie. Nie można się temu dziwić, bo dzisiaj adres strony www często jest ważniejszy niż fizyczna lokalizacja organizacji. Tak jak biuro jest siedzibą organizacji, stronę internetową można uznać za kwaterę główną NGO-sa w Internecie. Podobnie jak organizujemy przestrzeń biurową, żeby jak najlepiej odpowiadała potrzebom fundacji czy stowarzyszenia, powinniśmy mieć stronę, która pomaga realizować misję organizacji.
Biorąc udział w tym kursie, dowiesz się, jak zaprojektować stronę, by stała się cennym narzędziem dla organizacji. Poznasz aktualne trendy w webdesignie i najlepsze praktyki i rozwiązania stosowane na stronach organizacji społecznych. Dowiesz się też, jak współpracować z agencją lub webdeveloperem, by mieć kontrolę nad procesem powstawania strony i otrzymać narzędzie, które w stu procentach odpowiada waszym oczekiwaniom. Jeśli planujesz stworzenie nowej strony dla swojej organizacji, musisz przebudować bieżącą stronę lub po prostu chcesz się dowiedzieć jak wycisnąć więcej z www – ten kurs jest dla Ciebie.
Czego się nauczysz?
- Dowiesz się, jak świadome budować strategię działań komunikacyjnych.
- Nauczysz się oceniać skuteczność posiadanej strony internetowej pod kątem celów, które powinna realizować.
- Dowiesz się, jak usprawnić proces tworzenia nowej strony lub odświeżenia istniejącej, również w sytuacji zlecenia realizacji na zewnątrz.
- Zdobędziesz świadomość i wiedzę na temat możliwości realizacji za pomocą strony, kluczowych z punktu widzenia organizacji społecznej celów: angażowania społeczności, pozyskiwania pieniędzy.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0. Zapraszamy!
Źródło: sektor 3.0