Nasza pamięć musi trwać pomimo trudności dzisiejszych czasów. W tym roku po raz kolejny nie możemy zebrać się fizycznie, ale wciąż możemy kultywować pamięć o wybuchu powstania w warszawskim getcie. W 78. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, spełnijmy nasz obowiązek pamięci spotykając się w Internecie.
Co planujemy w tym roku?
• 19 kwietnia, tradycyjnie o godz. 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów. W miarę możliwości będziemy ją transmitować.
• O godz. 13:00 na stronie wydarzenie pokażemy premierowo materiał, w którym aktorzy Józef Duriasz, Filip Kosior i Bożena Stachura czytają wybrane wiersze Stefanii Grodzieńskiej z tomu „Dzieci getta”, listy pochodzące z Archiwum Rozentalów – pisane z warszawskiego getta m. in. przez Irenę Wierzbołowską, Klarę Cukier, Leona Klinkowsteina oraz wspomnienia Marka Edelmana o Umschlagplatzu i wspomnienia bojownika warszawskiego getta – Jakuba Putermilcha.
• Planujemy również publikację nowej wersji piosenki Jacka Kleyffa „Edelman 2014"
• O godz. 19:30, po raz kolejny, na 24 godziny, opublikujemy matrycę Wielkiej Synagogi. To niepowtarzalna okazja, aby kolejny raz zobaczyć oryginalny materiał wyjściowy, którzy artyści stworzyli w 2018 roku i który był podstawą projekcji na pl. Bankowym, według koncepcji Gabi von Seltmann.
Tło pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim
Dla nas, jak dla Marka Edelmana, obchody rocznicy powstania w warszawskim getcie są sprawą pamięci. Nie chcemy brać udziału w oficjalnych obchodach, zawłaszczanych przez polityków, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, wytwarzanym oddolnie.
Nasza pamięć musi trwać pomimo trudności dzisiejszych czasów. Musimy pamiętać o tym, co się tu zdarzyło. Pamiętać o tych, którzy walczyli. Pamiętać o tych, którzy zginęli. Pamiętać o tych, którzy i które tę pamięć podtrzymywali: Marek Edelman, Symcha Rotem Rathajzer ps. „Kazik”, Jacek Kuroń, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Chawka Raban, Julia Hartwig, Henryk Wujec, Wiktor Drukier, Marek Czekalski i wielu innych.
Żonkil znakiem pamięci i wolności
W 2008 roku ktoś 19 kwietnia rozdawał pod Pomnikiem Bohaterów Getta opaski z gwiazdą Dawida, co wzbudziło ostrą reakcję Marka Edelmana. Powiedział:
„Zdejmij ten znak hańby. Walczyliśmy, żeby tego nie nosić”. I dalej: „Każda władza lubi mieć niewolniczy naród. Widocznie ta władza też lubi mieć niewolniczy naród. I bardzo im się podoba, żeby kogoś naznaczyć opaską. A nie można naznaczyć znakiem wolności? Nie można naznaczyć gołąbkiem pokoju? Tylko musi naznaczyć opaską niemiecką, która była narzucona?”
Od kilku lat 19 kwietnia przypinamy żonkile, znak pamięci, znak wolności.
Organizatorzy wydarzenia
Wśród organizatorów wydarzenia są: Antyfaszystowska Warszawa, Historia Czerwona, Koalicja Antyfaszystowska, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Syrena, Stowarzyszenie Rok Marka Edelmana, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Paula Sawicka, Gabi von Seltmann, Zuzanna Hertzberg, Amel Mana